Unikátní modely nejluxusnější škodovky z doby socialismu „Škoda 120 LSE Estelle“ ve velikosti 1:43 připravila modelářská dílna MoJe

Největším pojmem v řadě unikátních exportních škodovek z minulého století je Škoda 105/120 Estelle a Super Estelle, která se v letech 1978 až 1984 vyráběla pro britský trh. Vozy Škoda Estelle byly tak vylepšené a vybavené takovým množstvím západních doplňků, že byly za socialismu pro naše motoristy prakticky nedostupné. Paradoxně byly dodnes nedostupné i jejich modely, protože na Škodě Estelle je tolik odlišných unikátních dílů, že si ji zatím žádný výrobce modelů nedovolil vyrobit. S takovým modelem přichází až teď modelář Jan Čulík, který postupně zhotovil pro standardní model užovky od Abrexu všechny unikátní díly Estelle a jako třešničku na dortu přestavěl i interiér na pravostranné řízení pro levostranný provoz ve Velké Británii.

Modelářská dílna MoJe připravila modely „Škoda 120 LSE Estelle – 1:43“ ve velikosti 1:43 ve třech barvách

Sledujte novinky a recenze kovových modelů na Facebooku Model DEPO.

Co je to Škoda 105/120 Estelle a Super Estelle

Projekt Škoda 120 Le/LSe Estelle vznikl ve spolupráci AZNP Škoda s podnikem zahraničního obchodu Motokov a reklamní agenturou Childs Greene, která zajišťovala Škodovce propagaci ve Velké Británii. Cílem bylo vylepšit škodovkám reputaci na náročném britském trhu. Toho se ve Škodovce a v Motokovu rozhodli dosáhnout vyšší dílenskou kvalitou exportovaných aut a vylepšením jejich designu atraktivním faceliftem. Výsledkem bylo auto, které ve své době upoutalo svou jednoduchostí, na západním trhu bezkonkurenčně nízkou cenou, ale také ekonomickým provozem a výrazným „zápaďáckým“ střihem.

Jednou z předloh se stala pro modely Jana Čulíka „1980 Škoda 120 LSE Super Estelle“ z prospektu někdejšího PZO Motokov pro britský trh

Většina speciálních úprav se na exportních škodovkách prováděla v továrně AZNP v Mladé Boleslavi, Vrchlabí a v Kvasinách, některé doplňky se přidávaly až ve Velké Británii. Nejvýraznějšími designovými prvky byly speciální mohutné černé prepregové nárazníky vpředu se spoilerem a vzadu se zabudovanými mlhovkami. Sportovní střih dávala vozům anglická kola Jupiter nebo Apollo, střecha části škodovek Estelle se stříkala černým vinylovým nástřikem, samozřejmostí byly výrazné boční ochranné lišty, hliníkové štítky ESTELLE a SUPER ESTELLE, v interiéru dominovaly upravené sedačky včetně anatomických opěrek hlavy a řada dalších vylepšených detailů.

Některé z těchto prvků se objevily i na jiných exportních verzích škodovek, některé se prodávaly za valuty nebo bony i v Tuzexu, ale jako samotné vozy Škoda 105/120 Estelle a Super Estelle se prodávaly jen ve Velké Británii. Pro naše motoristy ale byly tyto „zápaďácké“ škodovky tak atraktivní, že řadu jejich prvků kopírovali a vyráběli podomácku. Za velké peníze se prodávaly originální nebo kopírované kryty otvorů v přední kapotě, různé ozdobné lišty a z epoxidu se dokonce odlévaly do podomácku vyráběných kopyt velké černé nárazníky ala západní „prepregy“.

Pozadí modelu „Škoda 120 LSE Estelle – MoJe 1:43“ tvoří fotografie centra Londýna
Na zadním čele modelu „Škoda 120 LSE Super Estelle – Moje 1:43“ jsou autentické nálepky SUPER ESTELLE a štítek ŠKODA v československých barvách, tak jak se lepily na skutečné škodovky určené pro britský trh.

A co je model Škoda 120 Estelle a Super Estelle v provedení MoJe 1:43

Krok po kroku, jak se vyráběly škodovky Estelle v Československu v AZNP a jak se dovybavovaly na Západě v 70. a 80. letech, postupuje teď modelářská dílna MoJe v Přelouči. Za základ slouží standardní modely Abrex 1:43 v několika barvách. Ty Jan Čulík kompletně odstrojí a vybaví unikátními díly, které nakreslil v 3D programu podle skutečných vozů Škoda 120 Estelle. Unikátní díly tiskne v 3D tiskárnách, stříká je většinou autentickou černou barvou a vyrábí i vlastní disky kol Jupiter a kompletní sadu potisků.

V kompletnosti původních dílů jde Jan Čulík tak daleko, že vyrábí i potřebné masky typů Estelle, samozřejmě „britské“ nárazníky prepregy, kryty přední kapoty a dokonce tiskne na 3D tiskárně i černé stěrače a zrcátka, protože na původních modelech Abrex jsou stěrače standardní „nevývozní“ stříbrné a zrcátka pochromovaná. Modely pak montuje na podstavce s názvem vozu, přidá pozadí jak jinak než s motivy Londýna a vitrínku balí do přebalů MoJe.

Dílna MoJe připravila pro model „Škoda 120 LSE Super Estelle – 1:43“ úctyhodné množství 36 vlastních dílů, které charakterizují exportní vozy Estelle.

Kde modely Škoda 120 Estelle a Super Estelle seženete

Modely Škoda 120 LSE Super Estelle – MoJe 1:43 vyjdou v limitované edici 3krát 30 exemplářů v béžové, červené a bílé barvě. Upravené modely se značkou MoJe si můžete objednat na Facebooku Jana Čulíka nebo e-mailem na adrese modelyjenda@email.cz. Zjistíte tam konkrétní cenu daného modelu i možnost vybavení setu figurkami a další detaily. Všechny 3 verze modelu Škoda 120 Estelle a Super Estelle si můžete objednat také už nyní na Model DEPO e-mailem na info@modeldepo.cz. Připravujeme je také pro prodej v našem e-shopu Model DEPO / Chytré kostky, kam je zařadíme 28. února 2022.

Speciální modely vozů Škoda, Tatra a dalších značek dostanete
v e-shopech Model DEPO / Chytré kostky a Model DEPO Shop.

Modely „Škoda 120 LSE Super Estelle – Moje 1:43“ budeme prodávat s figurkami i bez nich.
Modely „Škoda 120 LSE Super Estelle – Moje 1:43“ budeme prodávat s figurkami i bez nich.

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.