Hodnocení stavu opotřebovanosti kovových modelů
Nepřesnější je stupeň
známka 1:
známka 1-: Near
známka 2: Excelent – vynikající
známka 3: Very Good – velmi dobrý
známka 3-: Good – dobrý
známka 4: Fair – přijatelný
známka 5: Poor – mizerný, bezcenný
1:
Toto hodnocení prostě znamená, že model je absolutně v pořádku. Jako výjimku lze uznat hodnocení typu: „
1-: Near
Toto hodnocení má význam hlavně tehdy, když hodnotící přesně specifikuje€, proč model není
Příklad modelu v Mint stavu. Na laku není zádná oděrka, nýty osiček nejsou rezavé a zranitelná zlatá barva není osoupaná. Nedokonalosti z výroby jako přetažení tahu štětce nebo naopak neúplné přetření bočního pístu nijak nesnižuje hodnocení, protože takto to už odpovídá kvalitě produkce a takto model opustil výrobní dílny.
2: Excelent – vynikající
V tomto případě se ocitáme ještě více na tenkém ledě. Samo slovo „vynikající“ zní hezky, ale je to už známka 2 – chvalitebný a nikoliv výborný. U pojmenování tohoto a dalších stupňů si musíme dát pozor na ošidnost angličtiny, která podle anglo-americké mentality uživá často silnější výrazy pro pozitivní hodnocení, než je zvyklé v poněkud skeptičtěji laděné češtině.
3; 3-; 4 a 5: Very Good, Good, Fair a Poor
Všechny tyto stupně mají význam odpovídající známkám, které známe velmi důvěrně už ze školních let. Modely v tomto stavu nejsou bezcenné, ale slouží přece jenom doplnění sbírky hlavně o exempláře, do kterých nechceme tolik investovat. Nejčastěji to jsou varianty modelů, které už máme v Mint nebo Near Mint stavu a slouží nám jen k doplnění celkového obrazu produkce naší oblíbené řady.
Alexandr Pícha
Kontakt na autory článku je v rubrice O webu. Všechny texty a fotografie podléhají autorským právům a je možné je použít s uvedením linku na server www.diecast.cz u každé fotografie nebo citace. Jinak jen se souhlasem www.diecast.cz .