Model DEPO uvádí novou sérii OSOBNOSTI. Prvním dioramatem v sérii je Škoda Felicia Kit Car s postavami Sibery a Grosse, vítězi ve třídě A6, Rallye Monte Carlo

Ve většině sbírek postrádají modely aut to, pro co jsou skutečná auta stvořená. Lidi, kteří s nimi jezdí a zažívají s nimi všední chvíle i velké okamžiky. Model DEPO proto začíná pracovat na nové sérii OSOBNOSTI, kde budou vedle modelů aut i postavy lidí, kteří jsou nimi osudově spojení. Naší ambicí je přitom nestavět vedle modelů sériové anonymní figurky, ale vytvořit k nim postavy skutečných osobností ve chvíli skutečných historických okamžiků. Prvním číslem nové série Model DEPO, OSOBNOSTI je minidiorama 1996 Škoda Felicia Kit Car s postavami Pavla Sibery a Petra Grosse, které zachycuje slavnou českou soutěžní posádku ve chvíli, kdy oslavuje v Monte Carlo velkolepé vítězství ve své třídě.

Sledujte novinky a recenze kovových modelů na Facebooku Model DEPO.

První diorama ze série Model DEPO OSOBNOSTI: Škoda Felicia Kit Car – Rallye Monte Carlo 1996 – Sibera & Gross. Pavel Sibera věnoval pro sběratelské edice Model DEPO svůj podpis, který je vytištěný vedle jeho postavy vpravo na podstavci.

Největší úspěch české posádky ve světové rally ve 20. století

Je 26. ledna 1996, tovární jezdec škodovky Pavel Sibera se spolujezdcem Petrem Grossem stojí na slavnostně vyzdobené rampě v Monte Carlu, právě otevřeli láhve pravého šampaňského a šťastně slaví. A mají co! Popáté v řadě zvítězili ve své třídě A5, později A6 v nejstarší a nejslavnější světové soutěži, v legendární Rallye Monte Carlo. Je to největší český úspěch ve světové rally ve 20. století, největší mezinárodní triumf jezdce Pavla Sibery a začátek hvězdného tažení mladoboleslavské automobilky Škoda Auto na světových soutěžích, které trvá až dodnes. A tento okamžik zachycuje v sérii Historické momenty minidiorama 1996 Škoda Felicia Kit Car – Sibera & Gross – vítězi ve třídě A6, Rallye Monte Carlo, které vydalo Model DEPO.

Postavy Pavla Sibery a Petra Grosse drží v rukou věrně ztvárněné lahve šampusu. Jediné, co nejde nasimulovat je samotný šampus stříkající z lahví na diváky pod rampou.

Nejslavnější světová automobilová soutěž Rallye Monte Carlo

Úspěch v Rallye Monte Carlo je světově nejcennější trofejí. Rallye Monte Carlo je historicky nejstarší automobilovou soutěží, která se dodnes pořádá v rámci Mistrovství světa v rally. Poprvé se jela už v roce 1911 a brzy si získala ohromný věhlas. Proslavily ji několik tisíc kilometrů dlouhé „opotřebovávací“ hvězdicové jízdy napříč celou Evropou, tvrdé podmínky rychlostních zkoušek na klikatých cestičkách nad alpskými srázy, drsné klimatické podmínky, kdy se střídá nevyzpytatelný sníh, led nebo tající břečka s šotolinou pokrytým asfaltem, a závěrečná vražedná noční etapa přezdívaná příznačně Noc dlouhých nožů. Když Mezinárodní automobilová federace (FIA) v roce 1973 založila Mistrovství světa v rally (WRC World Rally Championship), stala se Rallye Monte Carlo samozřejmě jeho úvodní soutěží. A od té doby Rallye Monte Carlo zahajuje každý ročník nejvýznamnějšího světového šampionátu.

Pavel Sibera (vpravo) a Petr Gross slaví na startovní rampě v Monaku své čtvrté vítězství se Škodou Favorit 136 L ve skupině A5 do 1400 cm³ v Rallye Monte Carlo 1994. V roce 1995 nepojedou, protože se Favorit už nebude vyrábět a nová Felicia Kit Car ještě nebude hotová, ale v roce 1996 si opět zajedou do Monte Carla pro další, už pátý triumf.

Osobnost české a světové rally Pavel Sibera

Tovární jezdec Pavel Sibera byl hvězdou mladoboleslavské Škodovky v 90. letech 20. století. S vozy Favorit Rally a pak Felicia Kit Car vyhrál třídu A5 pro závodní automobily do 1400 cm³ a pak třídu A6 do 1600 cm³ ve většině soutěží, do kterých ho tým Škoda Motorsport nasadil. Zastavit ho dokázala jen technická porucha. Se soutěžním Favoritem nebo Felicií havaroval z téměř stovky rally světového šampionátu jen jednou, v Rally New Zealand v roce 1996. Nejlepší ukázkou jeho převahy byla právě jeho jízda v Rallye Monte Carlo. Poprvé se ji zúčastnil ve skupině A5 s Favoritem v roce 1991 ve stylu „Veni, vidi, vici“ (výrok římského císaře Julia Caesara: „Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem“). Další vítězství pak přišlo v letech 1992, 1993, 1994 a 1996. Jedinou mezerou v této velkolepé sérii vítězství byl leden 1995, kdy ale Škoda Auto do Monte Carlo nepřijela, protože se po ukončení výroby Favoritu v Mladé Boleslavi teprve stavěla nová Škodu Felicia Kit Car.

Pavla Siberu dovedl k hvězdným vítězstvím řidičský talent, ale také nezlomná vůle a snaha o absolutní dokonalost. Na veřejnosti se choval skromně, ale v práci je známý svou precizností, nesmlouvavostí a často výbušnou povahou. Po ukončení závodní kariéry s závodními Škodou Octavia WRC odešel pracovat ke svému týmovému kolegovi, bývalému mechanikovi a konstruktérovi továrního týmu Škoda Josefu Mrkvičkovi, který u Mladé Boleslavi založil servis a prodejnu vozů Citroën. Pavel Sibera se díky svým schopnostem brzy stal doslova špičkou i v tomto oboru. Jako vedoucí týmu českých mechaniků vyhrál i světovou soutěž ve zručnosti a preciznosti týmů mechaniků Citroën z celého světa. V servisu Citroën v Kosmonosích u Mladé Boleslavi ho najdete každý pracovní den. Z osobní zkušenosti vím, že vám auto pod jeho vedením opraví dokonale a s nejmenšími náklady. Ale Pavel Sibera vám k tomu také bez obalu řekne, jestli se k vozu v něčem chováte špatně a co musíte dělat pro to, abyste měli auto v nejlepší kondici.

První diorama ze série Model DEPO OSOBNOSTI: 1996 Škoda Felicia Kit Car – Rallye Monte Carlo 1996 – Pavel Sibera a Petr Gross, pětinásobní vítězi skupiny A5 a A6 do 1600 cm³

Série Model DEPO OSOBNOSTI

Novou sérii zaměřuje Model DEPO na významné osobnosti, které jsou spojené s československými a českým automobily. V sérii OSOBNOSTI budou postupně vycházet minidioramata a dioramata ve velikosti 1:43, která vdechují modelům aut život a symbolicky je prezentují ve skutečném prostředí a historických okamžicích.

Série Model DEPO – OSOBNOSTI reprezentuje modely aut a jejich nejúspěšnější jezdce, ale také nejvýznamnější konstruktéry, významné politiky a další osobnosti spojené s československými a českými automobily. Jako první vychází v sérii OSOBNOSTI model Škoda Felicia Kit Car s postavami Pavla Sibery a Petra Grosse ve chvíli už pátého vítězství ve třídě do 1600 cm³ v Rallye Monte Carlo. Jako další minidiorama připravuje Model DEPO model Škoda 130 RS s Václavem Blahnou a Lubislavem Hlávkou, kteří v 70. letech vydobyli stotřicítce přezdívku „Porsche z Východu“. Dalším připravovanými dioramaty je Alexandr Dubček se svou Tatrou 603 nebo Škoda Favorit, u které bude její „otec“ konstruktér Ing. Petr Hrdlička a autor jejího designu, slavný italský automobilový designér Nuccio Bertone. V přípravě série Model DEPO – OSOBNOSTI jsou pro letošní rok připravené i další projekty.

Postavy významných osobností jsou připravované podle jejich skutečné podoby, v případě žijících osobností samozřejmě s jejich osobním souhlasem a copyrightem pro Model DEPO. V sérii OSOBNOSTI vydá Model DEPO asi 5 až 7 dioramat ročně, tedy jedno diorama modelu automobilu s postavami osobností zhruba za 2 měsíce. Dioramata budou vycházet vždy v číslované edici. Série Model DEPO – OSOBNOSTI má také vlastní kódové označení MDO (např. MDO-43-1 pro první diorama Felicie Kit Car s Pavlem Siberou a Petrem Grossem). V prodeji bude série OSOBNOSTI exkluzívně v e-shopu Model DEPO – Chytré kostky nebo v e-shopu Model DEPO, na objednání také v provozovně Model DEPO v Praze 8.

První diorama ze série Model DEPO OSOBNOSTI: 1996 Škoda Felicia Kit Car – Rallye Monte Carlo 1996 – Pavel Sibera a Petr Gross, pětinásobní vítězi skupiny A5 a A6 do 1600 cm³

Modely Abrex, Model DEPO, IXO Models, CAL a další si můžete koupit v e-Shopech:
Model Depo a Model DEPO – Chytré kostky

a v provozovně Model DEPO v Praze 8
Vše si můžete také objednat e-mailem na info@modeldepo.cz

První diorama ze série Model DEPO OSOBNOSTI: 1996 Škoda Felicia Kit Car – Rallye Monte Carlo 1996 – Pavel Sibera a Petr Gross, pětinásobní vítězi skupiny A5 a A6 do 1600 cm³

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.