Lesney Giftware aneb svět pokovených modelů Matchbox Yesteryear
Téma pokovených yesteryearů lze vnímat i jako součást rozsáhlé rozvíjející se obchodní strategie společnosti Lesney, zaměřené primárně na výrobu autíček pro děti, dohnané do krajnosti. Původně exkluzivní série Models of Yesteryear vynikala v produkci firmy noblesou a záměrně omezenou jedinečností. Od druhé poloviny 60. let a zejména pak v letech sedmdesátých byla tato série využita pro celou řadu produktů určených však výhradně pro dospělé a pro reklamní účely. Modely se objevily například jako součásti stolních lamp nebo v ozdobných lahvích apod., či pokovené na nejrůznějších předmětech. Typická pro tento trend byla i nabídka pokovení jakéhokoli modelu z aktualní nabídky roku 1971 pro vlastní účely zadavatele. Firma se tak vydala cestou maximálního obchodního vytěžení vlastní produkce.
Nicméně oblast pokovených yesteryearů je zároveň obrovskou sběratelskou příležitostí, neboť skýtá mnoho desítek variant a umožňuje rozšíření a doplnění již mnohdy v současnosti obtížně obohatitelné sbírky standardních yesteryearů. Navíc pozornější pohled na pokovené modely nabízí větší pochopení zákonitostí vzniku barevných variant, jejichž vývoj a množství zásadně ovlivnily.
V tomto článku uvádím alespoň základní informace týkající se tohoto fenoménu.
Prvním sériově pokoveným yesteryearem byl v roce 1962 Y-15A Rolls-Royce na zeleném popelníku Wade vydaný u příležitosti dosažení dvou set miliónů vyrobených autíček Matchbox. Jednalo se pouze o limitované vydání stopadesáti kusů.
Dnes obvykle užívaný pojem “giftware” lze přeložit jako “dárkové zboží”, ale Lesney ho nepoužíval ani v katalozích, ani na krabičkách. Poprvé se šest pokovených yesteryearů určených k prodeji v distribuční síti objevilo v roce 1964 ve speciálním katalogu pod názvem “Elegant Unique”. Až do roku 1979 pak byly postupně uváděny pod názvy např. “Veteran Car Gifts by Lesney”, “Golden Veterans”, “Souvenirs by Matchbox”, nebo “Heritage Gifts”. (Velmi zajímavé je, že produkce yesteryearů na úzkých kovových kolech v pokoveném provedení daleko přesáhla období přechodu na široká plastová kola.) Během těchto patnácti let byly postupně balené v osmi druzích unifikovaných celopapírových a okénkových krabiček v celkem dvaceti třech základních variantách. Vložený model a dárkový předmět byl ve většině případů uvedený vně jen razítkem, nebo nalepeným štítkem.
Pokovené modely byly v průběhu prodeje přišroubované na celkem:
- 16 druhů popelníků (misek) z porcelánu, nerez kovu, keramiky a bakelitu; celkem variant 31,
- 21 druhů kazet (krabiček) z porcelánu, nerez kovu a dřeva; celkem 23 variant,
- 14 druhů stojánků na pera ze dřeva, nerez kovu, bakelitu a akrylátových napodobenin vzácných minerálů; celkem 29 variant,
- 8 druhů nejrůznějších stojánků na dýmky, na zápalky, na dopisy, zarážky knih apod. ze dřeva, mosazi, nerez kovu, keramiky a umělé hmoty; celkem 14 variant.
V prodeji se tedy postupně objevilo padesát devět nejroztodivnějších dárkových předmětů – předmětů do domácnosti – ozdobených některým z pokovených yesteryearů v celkovém počtu téměř sta variant, a to bez započítání reklamních zakázkových potisků konkrétních odběratelů. Dárkové sady Golden Veterans (1971) a Heritage Gifts (1978) obsahovaly pouze modely bez dárkových předmětů.
Celkem se v běžné obchodní síti prodávalo šestnáct pokovených yesteryearů na úzkých kovových kolech Y-1B Ford, Y-2B Renault, Y-2C Vauxhall, Y-4C Opel, Y-5B Bentley, Y-6C Cadillac, Y-7B Mercer, Y-7C Rolls-Royce, Y-10B Mercedes, Y-10C Rolls-Royce, Y-12B Thomas, Y-13B Daimler, Y-14B Maxwell, Y-15A Rolls-Royce, Y-15B Packard, Y-16A Spyker a dva na širokých plastových kolech Y-3C Riley a Y-13C Crossley. Celkem je v současné době známo 125 variant uvedených modelů bez zohlednění různých barevných kombinací plastových doplňků.
Pokovené byly rovněž Y-8B Sunbeam a Y-66A State Coach, ale ty nikdy nebyly součástí dárkových a upomínkových předmětů a patří do klasické série Models of Yesteryear.
Vedle běžných existují i nestandardní pokovené modely Y-2C Vauxhall (se širokými plastovými koly), Y-3A Tram, Y-3B Benz, Y-4B Shand Mason, Y-5C Peugeot, Y-6B Bugatti, Y-6D Rolls-Royce, Y-10A Mercedes, Y-11B Packard, Y-11C Lagonda, Y-12A Horse bus, Y-13A Santa Fe, Y-14A Connaught, Y-14C Stutz, Y-15B Packard, Y-16B Mercedes, Y-17A Hispano Suiza, Y-18A Cord a Y-19A Auburn. Některé pokrývá pokovení zcela, některé jsou v kombinaci pokovených a barevných dílů. Bezpochyby jde o tzv. color trial vzorky, u některých není vyloučeno pozdější pokovení mimo výrobní linky Lesney.
Pokovené yesteryeary byly druhotně použité i firmou Transpalite ve stolních těžítkách a zapalovačích, ale v těchto případech jde o pokovení až na barvě normálního modelu a mimo nabídku Lesney.
Pokovené modely lze zejména dělit podle typu podvozku na 1) s otvory se závity, 2) s upevňovacími nálitky a 3) bez otvorů i nálitků. Další základní hledisko dělení je barva pokovení, a to 1) stříbrná, 2) světle (slabě) zlatá, 3) zlatá a 4) tmavě (měděně) zlatá. Viditelných barevných odstínů je však možno najít více a někdy jde o celou škálu valérů od sotva znatelné zlaté až po sytě tmavě bronzový odstín. I stříbrných odstínů lze najít více.
Výjimku mezi pokovenými modely na dárkových předmětech tvoří velmi vzácný standardně barevný Y-15B Packard s nálitky na kovových i plastových kolech, který se prodával na bakelitovém stojánku na pero.
Variant pokovených yesteryearů lze v současnosti zdokumentovat méně, než u jejich barevných protějšků, protože nelze s jistotou říci, zda u pokovených modelů existuje stejně široký rozsah jednotlivých rozdílů vytvářející jednotlivé varianty. Výjimku zatím tvoří Y-13B Daimler, u kterého oproti nyní známým jedenácti barevným variantám existuje třináct pokovených…
Pavel Lagner