Výjimečný Y-15B 1930 Packard Victoria

Při sbírání variant modelů série Matchbox Models of Yesteryear už jsme si zvykli, že existuje bezpočet výjimek z pravidla. Dokonce je výjimek tolik, že z nich lze vyvodit pravidlo.

Tento naprosto unikátní případ je ale skutečnou výjimkou. A to ve všech ohledech a díky tomu je i obtížné jeho jednoznačné zařazení.

Nepatří ani mezi pokovené yesteryeary, ani mezi jejich barevné varianty. Má podvozek s nálitky pro šrouby k upevnění na dárkový předmět (s ním se také – na bakelitovém stojánku na pera – od roku 1970 prodával), ale není pokovený. Je barevný, ale má nálitky… 

Zlatě, vzácně stříbrně, pokovený Y-15B Packard byl pro montáž na dárkové předměty vždy opatřen nálitky na podvozku pro šrouby (existuje ale i pokovený s normálním podvozkem bez nálitků).
Foto Mick Flack.
To, že s nálitky existuje Packard na úzkých kovových i na širokých plastových kolech, svědčí o záměrné volbě firmy Lesney připevnit na stojánek i nepokovený model.

Barevné odlitky jiných yesteryearů původně určené jen pro pokovení s otvory v podvozku se závity a olemováním (Y-1B Ford, Y-15A Rolls Royce a Y-16A Spyker) jsou uznávány jako varianty, přesto tento neobvyklý Packard nikoli. Nebyl totiž na rozdíl od uvedených příkladů pravděpodobně nikdy prodáván ve standardních krabičkách série Models of Yesteryear, ale výhradně v krabičkách určených pro tzv. giftware.

První unifikované balení dárkových předmětů s yesteryeary z roku 1970.

Pavel Lagner

Následujte nás:

Pavel Lagner

Kurátor výstav umění a herec. Spoluautor publikace Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 a autor publikace SOUHRNNÝ PŘEHLED MATCHBOX MODELS OF YESTERYEAR 1956–2006. Odborník na varianty modelů Yesteryear a jejich boxů a na pokovené matchboxy.