Nejslavnější auto Veřejné bezpečnosti – LADA 2106 z filmu Vrchní, prchni! – Model DEPO a Foxtoys 1:18

Esenbácký žigulík „1981 LADA 2106“ je auto, které má pro českého a slovenského sběratele největší kouzlo. Přesně tento vůz v barvách Veřejné bezpečnosti proslavila nezapomenutelná scéna ve hvězdném československém filmu „Vrchní, prchni!“, kdy esenbáci v šestnáctistovce stíhají až dostihnou Velorex, který řídí Josef Abrhám coby falešný číšník Dalibor Vrána. LADA 2106 je ale také klasické „fešácké“ auto socialistické Veřejné bezpečnosti, které přesně v těchto barvách, s těmito nápisy a státními poznávacími značkami dlouho jezdilo v každodenní službě v Praze a okolí. A v provedení Model DEPO je to zároveň jediný takový kovový model ve velikosti 1:18, který se dostává na trh.

Model 1:18: LADA 2106 – Veřejná bezpečnost z filmu Vrchní, prchni! v e-Shopu Model DEPO

LADA 2106 – Veřejná bezpečnost přesně v podobě, v jaké v roce 1981 účinkovala v dnes už kultovním československém filmu Vrchní, prchni! Dokonalý kovový model Model DEPO a CAL 1:18

Dokonalé provedení         

„1981 LADA 2106 – Veřejná bezpečnost“ je precizně a kvalitně zhotovený model v měřítku 1:18. Základní barevné provedení zhotovil německý výrobce i-Scale v jihočínském Dongguanu v rámci výroby modelu VAZ 1600 (LADA 2106). Na autenticitu a kvalitu provedení všech detailů dohlíželo modelářské sdružení Czech Auto Legends CAL. Model DEPO do projektu vstoupilo koncem loňského roku, kdy jsme informovali o prototypech na našem webu. CAL několikrát dolaďoval prototypy a vzorky, které zasílal i-Scale z Číny. Opakovaně jsme ladili například logotyp nápisů VB a volacího znaku, odstín žlutooranžové a bílé „ledové“ barvy, kterou se v sedmdesátých a osmdesátých letech stříkaly vozy Veřejné bezpečnosti. Velký důraz jsme přitom kladli na kvalitu výroby, například na velikost lišt, na přechody mezi žlutooranžovou a bílou barvou, autenticitu SPZ a na další detaily.

Věrné provedení vozu LADA 2106 – Veřejná bezpečnost, který jako model v měřítku 1:18 připravily Model DEPO a CAL.

Modelářským „srdcem“ modelu je autentický maják AZD 500, který pro model vyvinul a vyrobil v Česku CAL. Pro tlakové odlévání zhotovil CAL ocelové formy a rotátory majáků pochromoval u specializované české firmy. Majáky na modely „montujeme“ v naší provozovně v Praze, doplňujeme také označení boxu a další detaily.

Unikátními prvky verze modelu LADA 2106 – Veřejná bezpečnost jsou hlavně barvy, imatrikulace VB, maják Tesla AZD 500 a krátká anténa. Tuto verzi modelu i-Scale ve velikosti 1:18 připravily Model DEPO a CAL.

Limitovaná edice

Model 1981 LADA 2106 – Veřejná bezpečnost – Model DEPO 1:18 je vyrobený v přesném počtu 300 kusů, včetně ukázkového vzorku. Jde o vymezenou část z výroby 3000 modelů LADA 1600, které německý i-Scale na základě objednávek z Německa a Ukrajiny vyrobil ve třech civilních barvách, v provedení východoněmecké policie a sovětské milice a na základě našeho zadání jako auto československé Veřejné bezpečnosti.

Znaky originality limitované edice 300 modelů „LADA 2106 – Veřejná bezpečnost“ jsou hlavně maják AZD 500 z dílny Czech Auto Legends a pět různých polepů na krabici modelu. Všechny tyto prvky jsou vyrobené a aplikované na model a jeho box v Česku, takže je nereálné, aby je někdo v Číně padělal. Každý model má na dně krabice své jedinečné číslo 1/300 až 300/300.

Autenticitu limitované edice 300 modelů Model DEPO a ochranu proti padělání v Číně zajišťuje dohromady 5 obtisků z různých materiálů, které jsme na box modelů vyrobili a aplikovali u nás v Česku. Výroba modelu v Dongguanu už je uzavřená a co je nejdůležitější, tím hlavním dokladem originálního modelu jsou jeho majáky, které vyrobil CAL u nás v Česku. Jsme si jistí, že tohle všechno by se dalo padělat v Číně nebo jinde jen za tak vysoké náklady, že by se mu to nikomu nevyplatilo. Model 1981 LADA 2106 – Veřejná bezpečnost má tolik prvků vyrobených v Česku, dokladujících jeho originalitu, že jsme nepovažovali za nutné investovat do magnetických karet nebo hologramů, které by model pro sběratele zbytečně prodražily.

1981 LADA 2106 – Veřejná bezpečnost – kovový model Model DEPO a CAL 1:18

Jediná edice a prodej modelu

Celková výroba této edice modelu VAZ 1600, resp. LADA 2106 v měřítku 1:18, je uzavřená. Model DEPO toto provedení modelu „žigulíku z filmu Vrchní, prchni!“ ve velikosti 1:18 už nebude opakovat v další edici. Z celé edice 300 modelů si ponecháme 1 + 1 model, žádné tyto modely nebudeme ukládat pro pozdější zhodnocení.

Na střeše modelu „1981 LADA 2106 – Veřejná bezpečnost – Model DEPO 1:18“ je autentická volačka Oddělení Veřejné bezpečnosti Praha.

Zbrusu nový model „1981 LADA 2106 – Veřejná bezpečnost – Model DEPO 1:18“ si můžete koupit v naší provozovně v Praze 8-Libni nebo v e-Shopu Model DEPO. Prodejní cenu modelu jsme stanovili podle výrobních nákladů na 2450 Kč. Prostředky získané z prodeje investuje Model DEPO do úprav a vývoje dalších modelů.

Modely si můžete koupit v e-Shopu Model Depo.

Modely Abrex, Model DEPO a Foxtoys, které nemáme zařazené do e-Shopu, si můžete objednat e-mailem.

Možnost osobního převzetí ZDARMA v Praze nedaleko metra Palmovka.

Kovový model „1981 LADA 2106 – Veřejná bezpečnost – Model DEPO 1:18“ je balený do okénkové přepravní krabice.
Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.