Tak jsme žili: „1956 Škoda 1201 – Akce StB“ – model Abrex 1:43 v historickém podání Model DEPO

Dioramatem „1956 Škoda 1201 – Akce Státní bezpečnosti“ otevírá Model DEPO jednu z nejtragičtějších kapitol naší minulosti. Po únorovém převratu v Československu v roce 1948 vytvořili komunisti monstrum po vzoru sovětské KGB – tajnou Státní bezpečnost (StB). Příslušníci StB začali hned zatýkat, mučit a popravovat lidi, které potřeboval komunistický režim zlikvidovat. Stovky tajných estébáků podnikaly v neoznačených civilních vozech razie, jaké lidi pamatovali z doby války. Rozdíl byl jen v tom, že naše lidi tentokrát nezavíralo německé gestapo, ale „naše“ tajná policie. Diorama „Akce Státní bezpečnosti“ ze série „Tak jsme žili“ tuto pohnutou dobu dokumentuje.

Sledujte novinky a recenze kovových modelů na Facebooku Model DEPO.

Podstavec dioramatu „Akce Státní bezpečnosti“ s názvem vozu 1956 Škoda 1201 a se zkratkou Obvodního oddělení Státní bezpečnosti OO StB Mladá Boleslav, kam byl služebně zařazený.
________________________________________________________
Škoda 1200/1201 ve službách StB

Vozy Škoda 1200/1201 „Sedan“ používala StB už od roku 1952. Hlavní výhodou Sedanu bylo to, že byl čtyřdveřový a větší než jeho předchůdce Škoda 1100/1101 „Tudor“, takže se zatýkaní dali pohodlně vměstnat na zadní sedačky. V dioramatu Model DEPO představuje jeden z vozů Škoda 1201 ve službách komunistické tajné policie model Abrex v měřítku 1:43. Model není zvlášť upravovaný. Odpovídá to skutečnosti, protože StB pro své tajné akce používala neupravené a neoznačené civilní vozy.

Podle vzpomínek politických vězňů, které zaznamenal projekt Paměť národa, je estébáci obvykle zatýkali ve vozech v šedé, tmavě zelené nebo hnědé barvě. V hraných filmech o padesátých letech používají filmaři pro scénky s StB nejčastěji vozy v atraktivnější černé barvě. Černé Tatraplany a Sedany sice Sbor národní bezpečnosti také používal, ale jako služební vozy pro vyšší velitele. Na tajné akce a zatýkání vyjížděli estébáci ve fádněji zbarvených autech, aby nevyvolali pozornost.

Na modelu 1956 Škoda 1201 v dioramatu „Akce Státní bezpečnosti“ v úpravě Model DEPO je státní poznávací značka s písmeny RB, která v padesátých letech patřila do řady písmen určených pro tehdejší Pražský kraj, kam spadala Mladá Boleslav.
________________________________________________________
Státní poznávací značky

Model DEPO zhotovilo pro model dvanáctsetjedničky mladoboleslavského okresního velitelství StB státní poznávací značky RB-84-22. Počáteční písmena RB se v padesátých letech používala pro vozy registrované v tehdejším Pražském kraji (později Středočeský kraj), pod který tehdy okres Mladá Boleslav spadal. Jak vzpomínají lidé, kteří pracovali v autoprovozech Sboru národní bezpečnosti, vozy StB byly nejčastěji registrované v Praze, ale vyměňovaly se na nich SPZ, aby v jiném městě a kraji působily nenápadně.

Diorama „1956 Škoda 1201 – „Akce Státní bezpečnosti“ je umístěné do vitrínky Troféu, které používá pro svá dioramata také Abrex.
________________________________________________________
Zatčený muž a příslušníci Státní bezpečnosti

Diorama Model DEPO ukazuje, jak v padesátých letech dva estébáci zatýkají jednoho ze statisíců lidí, které se komunisti rozhodli zlikvidovat. V komunistických žalářích zemřelo na následky mučení a týrání přes 4 500 politických vězňů. Oficiálně komunisti popravili z politických důvodů 248 mužů a jednu ženu. Po roce 1989 se necelých 206 tisíc politických vězňů podařilo rehabilitovat na základě zákona o soudní rehabilitaci č. 119/1990 Sb. Mnoho dokumentů ale příslušníci socialistické Státní bezpečnosti krátce po 17. listopadu 1989 zlikvidovali, takže se množství dalších obětí komunistického režimu už asi nikdy nepodaří dohledat.

Postavy v dioramatu Model DEPO představují muže a tajné estébáky, kteří ho zatýkají. V padesátých letech vyráželi estébáci na takové akce nejčastěji ve smutně proslulých „kožeňácích“, jak se říkalo tmavě hnědým koženým kabátům, které fasovali. Na hlavě většinou nosili klobouky, aby se aspoň částečně kryli proti rozpoznání.

V dioramatu 1956 Škoda 1201 – „Akce Státní bezpečnosti“ jsou ve velikosti 1:43 autentické plakáty, které komunistická propaganda vytvářela v padesátých letech. Komunisté po únorovém převratu v roce 1948 znárodnili plakátovací plochy v celém Československu a přeměnili je na jeden z hlavních nástrojů své propagandy.
________________________________________________________
Autentické stranické plakáty z padesátých let

Na plakátovací ploše v dioramatu Model DEPO jsou autentické plakáty z padesátých let, zmenšené v měřítku 1:43. Komunistická propaganda tehdy pracovala metodou „cukru a biče“. Plakát v dioramatu Model DEPO s charakteristickým obrazem muže a ženy s kladivem a se srpem láká do průvodu na 1. máje, který KSČ slavila jako ikonický „svátek práce“. Druhý plakát s obrazem dělnické ruky, která škrtí zmiji, varuje odpůrce KSČ, jak s nimi komunistický režim naloží.

Plakátovací plocha, postavy estébáků a muže, kterého dali zatknout komunisté, jsou vyrobené 3D tiskem z rezinu. Podle zadání Model DEPO je vyrobila přeloučská dílna MoJe a ručně je vybarvil modelář Jan Čulík. Autentické dobové plakáty v rozměru 1:43 zhotovilo grafické studio Model DEPO.
________________________________________________________
Autentické pozadí dioramatu „Akce Státní bezpečnosti“

Na pozadí vitrínky je fotografie věznice v Mladé Boleslavi, kde Státní bezpečnost v padesátých letech zadržovala a mučila sedláky, kteří odmítali dát svá pole a statky do Jednotných zemědělských družstev, a také faráře, které komunisti prohlásili za nepřátele režimu. V této věznici už roce 1948 zřídila Státní bezpečnost svůj mladoboleslavský útvar. Od roku 1949 sídlilo okresní velitelství StB, neboli Okresní oddělení Ministerstva vnitra, v přilehlé budově okresního soudu v Mladé Boleslavi.

Věznice v Mladé Boleslavi přestala už v padesátých letech vyhovovat svou omezenou kapacitou množství zatýkaných lidí. Ve druhé polovině padesátých let proto přemístili politické vězně do větších věznic a pracovních táborů a mladoboleslavská věznice připadla Státnímu ústřednímu archivu. Budova se zachovala v původním stavu, a dnes proto slouží jako autentické prostředí k natáčení českých i zahraničních filmů. Natáčely se tam například filmy Lidice, Kajínek a dokonce i Mission Impossible – Ghost Protocol.

Diorama 1956 Škoda 1201 – „Akce Státní bezpečnosti“ ve velikosti 1:43 ze série „Tak jsme žili“ v přebalu Model DEPO.
________________________________________________________

Data o dioramatu a modelu „1956 Škoda 1201 – Akce Státní bezpečnosti“

▪ Projekt a design: Model DEPO
▪ Katalogový kód: MDH2 (Model DEPO Historie), číslovaná edice
▪ Série: „Tak jsme žili“
▪ Zdrojový model: upravený Abrex 143ABS-711RF
▪ Postavy (zatčený muž a 2 estébáci): MoJe – 3D tisk, Jan Čulík – ruční malování; návrh Model DEPO
▪ Plakáty z 50. let v měřítku 1:43: Model DEPO
▪ Plakátovací plocha: MoJe – 3D tisk a ruční malování; návrh Model DEPO
▪ Státní poznávací značky vozu: AClivery z dat Model DEPO
▪ Plexivitrínka: Troféu (stejná jako vitrínky dioramat Abrexu)
▪ Polep podstavce: AClivery – matná fólie s nataveným tiskem, ořez plotrem; design grafické studio Miramis/Model DEPO
▪ Pozadí vitrínky: AClivery – karton 250g; design grafické studio Miramis/Model DEPO
▪ Přebal vitrínky: externí tisk na 300 g karton, lesklá laminace, výřez laserem – design grafické studio Miramis/Model DEPO
▪ Kompletace setu: Model DEPO
▪ Cena 2585 Kč, pro fanoušky Facebooku Model DEPO sleva

Na zadní straně přebalu je štítek s názvem dioramatu „1956 Škoda 1201 – „Akce Státní bezpečnosti“, Model DEPO 1:43 a série „Tak jsme žili“. Číslo označuje pořadí dioramatu, v jakém bylo zhotovené.
________________________________________________________

Diorama si můžete OBJEDNAT e-mailem na info@modeldepo.cz, připravujeme ho také pro e-Shop Model Depo .

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.