Matchbox Yesteryear & Jiří Mizera – ukázky ze sbírky pro 2. setkání českých sběratelů 2020

Ukázku ze své dílny modelů Matchbox Yesteryear CODE 3 připravil pro 2. setkání českých sběratelů yesteryearů 25. dubna 2020 liberecký sběratel Jiří Mizera. Jde o jednoho z nejaktivnějších sběratelů, jaké si můžeme představit. Modely nejen sbírá, ale také je upravuje jako CODE 3, neboli poctivě deklarované úpravy modelů Matchbox.

PROHLÉDNĚTE SI GALERIE: Ze sbírek účastníků 2. setkání českých sběratelů yesteryearů 2020

Y-3B Benz Limousine v úpravě CODE 3. Vlevo je CODE 3 coby color-trial, prostřední Benz CODE 3 je v barvách jednoho z prvních předprodukčních modelů a vpravo je fialový CODE 3 ve fialové barvě, ve které se vyskytla jedna z nejnovějších variant. V pozadí je fotka skutečného modelu ve Velké knize o yesteryearech A. Píchy a L. Mikše. Ze sbírky Jiřího Mizery.

Sběratelé i profesionální upravovatelé časté upravují matchboxy do podoby upomínkových nebo reklamních modelů. Někteří vytvářejí z původních matchboxů vlastní kreace nových typů a barev. Jiří Mizera se inspiroval novým směrem CODE 3, který vznikl v roce 2019, původně pro 1. setkání českých sběratelů yesteryearů 2019, v Praze Strašnicích.

Sledujte novinky a recenze kovových modelů na Facebooku Model DEPO.

Y-2B Opel v úpravě CODE 3. Vlevo je CODE 3 coby zelený color-trial, který Alex Pícha nafotil ve sbírce Charlie Macka v americkém Connecticutu. V pozadí je fotka skutečného modelu ve Velké knize o yesteryearech A. Píchy a L. Mikše. Také žlutý CODE 3 Jiřího Mizery představuje
color-trial, který Alex Pícha nafotil ve sbírce Charlie Macka. Tento model je ve Velké knize na jiném místě. Ze sbírky Jiřího Mizery.

„O všem rozhodlo naše 1. setkání v Praze, kde Pavel Lagner řekl, že bude v malé limitované sérii vyrábět jako CODE 3 repliky nejvzácnějších ypsilonek“, říká Jiří Mizera. „Hned jsem si u něj jednu objednal a když jsem ji dostal, propadl jsem jim.“

První yesteryear CODE 3 – Y-1B Ford T na krabičce s označením CODE 3, který upravil do podoby předprodukčního modelu Pavel Lagner. Tento model Jiří Mizera od Pavla zakoupil a propadl pak zálibě v úpravách ypsilonek. Jeho vynikající kreace CODE 3 jsou vlevo v popředí.

S nápadem vyrobit pro 1. setkání českých sběratelů yesteryearů přišel autor publikací o modelech Matchbox Yesteryear a Abrex, Alexandr Pícha. Navrhl vyrábět jako CODE 3 nejvzácnější předprodukční modely, prototypy a color-trialy, které jsou tak raritní a nedostupné, že si je jen málo sběratelů může pořídit. Myšlenky se ujal Alexův kamarád a spoluautor publikace Collector’s Guide to Matchbox Yesteryear 1956-72, Pavel Lagner.

Y-7C Rolls-Royce Limousine v úpravě CODE 3. V pozadí je fotka skutečného modelu ve Velké knize o modelech Matchbox Yesteryear 1956-72 A. Píchy a L. Mikše. Ze sbírky Jiřího Mizery.

Výroba takových modelů, zvlášť když mají být precizní, je ale velmi pracná. Pavel Lagner ale nestačil vyrábět ani z desetiny tak rychle, jak se na něj sesyspaly objednávky. Jiří Mizera proto si proto vzal za inspiraci Velkou knihu o modelech Matchbox Yesteryear 1956-72 Alexandra Píchy a Libora Mikše a začal vyrábět CODE 3 sám. Jako předloha mu většinou slouží modely, které pro knihu nafotil Alex Pícha u zahraničních sběratelů. Jiří Mizera své CODE 3 zatím neprodává, ale zhotovuje si je pro svou sbírku.

Y-6B Bugatti v úpravě CODE 3. V pozadí je fotka skutečného modelu ve Velké knize o modelech Matchbox Yesteryear 1956-72 A. Píchy a L. Mikše. Ze sbírky Jiřího Mizery.
Y-10C Rolls-Royce v úpravě CODE 3. V pozadí jsou Benzy na titulní straně publikace Collector’s Guide to Matchbox Yesteryear 1956-72 A. Píchy a P. Lagnera. Ze sbírky Jiřího Mizery.
Předprodukční Y-1B Ford v úpravě CODE 3. V pozadí je fotka skutečného modelu ve Velké knize o modelech Matchbox Yesteryear 1956-72 A. Píchy a L. Mikše. Ze sbírky Jiřího Mizery.
Y-14B Maxwell v úpravě CODE 3 coby color-trial pro Matchbox YY60 Connoisseurs‘ Set. Ze sbírky Jiřího Mizery.
Y-16A Spyker v úpravě CODE 3 coby jedna z nejraritnějších verzí yesteryearů vůbec. Úpravu modelu, který stojí na krabičce CODE 3, provedl Pavel Lagner. Vedle něj je jiná verze Spykeru na kolečkách z Y-6B Bugatti, tentokrát jako CODE 3 z dílny Jiřího Mizery. V pozadí je fotka skutečného modelu ve Velké knize o modelech Matchbox Yesteryear 1956-72 A. Píchy a L. Mikše. Ze sbírky Jiřího Mizery.

Prohlédněte si odborný e-Shop Model DEPO se standardními i speciálními modely. Všechny modely Abrex a Czech Auto Legends si můžete také předobjednat, nechat si je kamkoliv poslat nebo si je prohlédnout a převzít v naší provozovně.

Následujte nás: