Y-5A 1929 Le Mans Bentley

Prvním závodním a vlastně i osobním autem, který Lesney vyrobil v řadě Yesteryear, musel být samozřejmě slavný britský Bentley. S tímto vozem Britové třikrát za sebou zvítězili v slavném závodě 24 hodin v Le Mans a byl proto jejich pýchou. Model měl na svou dobu novinku, gumové obruče na discích kol.

Měřítko 1/55        Rok výroby: 1958-61  

Historie: Nejstarší model vítězného automobilu z 24 hodin v Le Mans měl ještě primitivnější ztvárnění odpovídající výrobním možnostem padesátých let. Y-5A byl ale bytelnější než Y-10A Mercedes, a tak se jich zachovalo relativně více. Jejich bolestí ale byly snadno zranitelné nálepky s číslem 5, které jsou na většině i zachovalých exemplářů poničené.

K nejvzácnějším verzím patří Y-5(A-1), který měl složenou střechu vzadu přetřenou středně šedou barvou. Pokud na tuto variantu narazíte, dejte si pozor na falzifikáty. Lesney šetřil na materiálu i lidské práci, a proto už první rok výroby tento doplněk zrušil a u všech dalších verzí ponechával střechu nastříkanou v zelené barvě spolu s karoserií. K dalším podobně výjimečným variantám patřil stříbrný nebo naopak nenatřený zelený chladič a hrdlo nádrže.

Krabičky: Y-5A měl postupně 3 typy krabiček A, C a D1. Nejstarší typy krabiček A, B a C s černou perokresbou vozu na přední straně se liší pouze na boku. Nejstarší box typu A má tmavé číslo 5 téměř nerozeznatelné na tmavomodré ploše. Do krabičky typu B se Bentley nikdy nebalil. Box C má na bočních chlopních číslici v bílém kroužku a oproti typu B tam má navíc napsaný název vozu Le Mans Bentley. Poslední typ boxu D1, ve kterém se Y-5A Bentley vyráběl jen krátkou dobu, má už kresbu na přední straně vybarvenou.

Jednou z nejvzácnějších rarit je Y-5A/7 Bentley je bez stříbrného nátěru na masce chladiče. Originální Bentley s nenatřeným chladičem se občas vyskytl v nejnovějším boxu D1 (na snímku) i ve starším balení.

Podrobné informace o historii a fotografie všech výrazných variant modelu jsou ve Velké knize o modelech MATCHBOX Yesteryear 1956−1972. Nejnovější přehled všech variant modelů a boxů, detailní fotografie odlišných prvků a cenového průvodce najdete v publikaci „Collector’s Guide to MATCHBOX Model of Yesteryear 1956−1972“.

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.