Žiguli Veřejné bezpečnosti vs. Velorex − aktéři filmu Vrchní prchni! v podání Czech Auto Legends 1:43

V legendární scéně z kultovního filmu z doby socialismu Vrchní prchni! se rozčílený Josef Abrhám v malém plátěném vozítku Velorex marně pokouší předjet na plné čáře autobus. Sledují ho konsternovaní esenbáci v žigulíku Veřejné bezpečnosti, kteří nakonec jeho Velorex zastaví. Tyhle aktéry, resp. jejich vozy, si šťastně vybrala pro svou limitovanou edici skupina profesionálních modelářů Czech Auto Legends CAL.

Chcete informace o novinkách na webu Model Depo? Přihlašte se k našemu sledování na Facebooku.

1965 Velorex 16/350 doplnili modeláři z CAL stejnou zahrádkou, jakou mělo ve filmu Vrchní prchni! i Abrhámovo vozítko. Filigránsky provedená zahrádka je zhotovená z leptu a nalakovaná stejnou barvou jako ve filmu. Tento model nemá na rozdíl od LADY 1500 v setu otáčecí kolečka.

Komedie Vrchní prchni! zapůsobila ve své době provokativně. Originální a vtipný scénář a hvězdné obsazení herců jako Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák a další ale zajistili filmu tak ohromnou popularitu, že se ho komunisti neodvážili cenzurovat. Film je slavný dodnes a jeho aureola dodává velký lesk i šikovně vybrané a zhotovené sestavě od CAL.

Na modelu Velorexu je stejná SPZ, neboli registrační značka, jako měl Abrhám ve filmu Vrchní prchni! Autentická je i žlutá zahrádka. Barva plátna Velorexu byla ve filmu ale poněkud světlejší, vyšisovaná. Také blatníky měl filmový Velorex trochu světlejší

Základ sestavy tvoří dva různé modely s velmi odlišným původem. Zatímco pro zcela upravený model LADA 1500 posloužily komponenty z edice DeAgostini, Velorex reprezentuje jen v detailech doplněný precizní sběratelský model pro český Foxtoys. Stylizované diorama umístil CAL do profesionální vitrínky Trofeu, která mimochodem pasuje s dioramaty Abrex jako VB na Národní třídě 17. listopadu 1989 nebo Zeman před prezidentskou Škodou Superb. Ve vitrínce je karton s imitací silnice a plachetka s koláží s Abrhámem ve filmu. Vše zabaleno luxusním přebalem Czech Auto Legends.

Na modelu 1978 LADA 1500 odvedli modeláři CAL hodně práce. Model DeAgostini zbavili původního laku a přestříkali v barvách Veřejné bezpečnosti, opatřili obtisky s autentickou imatrikulací VB a samozřejmostí jsou i stejné SPZ, které měl tento žigulík i ve fimu Vrchní prchni! Také verný maják s houkačkou pochází z dílny CAL. Zrcátko ale zůstalo na rozdíl od vozu ve filmu černé.

Největší přestavbou prošel model LADA 1500. Z jeho provedení pro DeAgostini toho zůstalo málo. Modeláři CAL ho kompletně rozebrali, karoserii speciálními přípravky odbarvili a přestříkali ji do autentických barev imatrikulace Veřejné bezpečnosti po roce 1975. Poté model dostal tenké vodní obtisky se všemi autentickými nápisy na bocích i na střeše karoserie, autentické SPZ (registrační značky) a CAL zhotovil i autentický maják na střechu esenbáckého vozu.

Věrné provedení zobrazuje nejen přesnou podobu žigulíku esenbáků ve filmu Vrchní prchni!, ale je zároveň i autentickým model konkrétního vozu Veřejné bezpečnosti z blízkého útvaru. Kurátor zbraní a vozidel policie z Muzea Policie ČR Zdeněk Kopecký nám potvrdil, že za socialismu filmaři vozy Veřejné bezpečnosti nekašírovali, ale dostávali je pro natáčení zapůjčené, někdy i s příslušníky, od sborů Veřejné bezpečnosti.

Velorex pro Foxtoys jako sběratelský model příliš úprav nepotřebuje, ale pro tento účel dostal věrně až filigránsky provedenou zahrádku, kterou modeláři CAL zhotovili z leptu. Také SPZ, neboli registrační značka je stejná, s jakou jezdil Josef Abrhám ve filmu Vrchní prchni! Jen barva Velorexu je poněkud tmavší, tvůrci modelu mohli ještě nakašírovat vyšisované béžové plátno. Jinak jde o dnes už rozebraný model Velorexu, jehož poslední edici skoupil prodejce z Německa.

Tuto limitovanou edici čítající 24 kusů zhotovil CAL z produkčních důvodů malosériové výroby ve dvou vlnách. Prvních 12 setů dal do prodeje na jaře 2019, a když se okamžitě rozebrala, modeláři CAL začali pracovat na druhé sérii. Detailní ruční práce se nedá uspěchat, a proto se druhá polovina dostala sestav dostala do prodeje až koncem července 2019.

Na sociálních sítích se vedla diskuse, jestli měl být zařazený Abrhámův Velorex za, a nebo před, policejní LADU 1500. Ve filmu Vrchní prchni! esenbáci nejprve Abrháma dlouho sledovali, ale když je spatřil a zastavil, předjeli před jeho Velorex.

Cena 4200 Kč odpovídá dvěma modelům v setu. Velorex pro Foxtoys je drahý sám o sobě, LADA 1500 − Veřejná bezpečnost představuje kompletně přebarvený a náročně upravený model, podstavec vitríny a luxusní přebal jsou zhotovené pouze pro tuto limitovanou edici. Přídavkem je velká porce sentimentu, které se našinec při pohledu na tento povedený artefakt neubrání.

Scéna z kultovního filmu Vrchní prchni!, která inspirovala CAL k výrobě sentimentálně laděného setu. Za chvilku esenbáci vystoupí ze svého žigulíku a začnou kontrolovat Josefa Abrháma navlečeného v tlusté kombinéze.

__________________

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.