Zemětřesení zničilo třetinu expozice Muzea kovových modelů v Týništi nad Orlicí

Otřesy půdy dokážou ničivě zasáhnout i v jinak seismicky klidném Česku. V pátek 28. června 2019 po 16. hodině udeřilo v Týništi nad Orlicí krátké zemětřesení, které se sem přeneslo z oblasti blízkých Králík. Ve městě nedošlo k větším škodám, s výjimkou Muzea kovových modelů známého sběratele Eduarda Pařízka. V kritickém průsečíku se ocitla jedna ze stěn expozice a otřesy vytrhly ze zdi zakotvení čtyř zcela zaplněných vitrín. Následky jsou fatální. Jen s největší vitrínou se zřítilo ve změti střepů na 500 nádherných kovových modelů v měřítku 1:64.

Chcete vědět o našich novinkách a nových článcích? Sledujte Facebook Model DEPO.

Nejničivější devastaci modelů způsobily ostré střepy tříštícího se těžkého skla. V mnoha případech neodolaly ani části z tvrdé zinkové slitiny, ze které jsou modely odlévané.

Tvrdá rána expozici kovových modelů je o to bolestnější, že ničivé otřesy zasáhly budovu malého soukromého muzea jen pár dní předtím, než mělo být otevřené pro veřejnost. Eda Pařízek stačil jen uspořádat v expozici setkání se známými sběrateli, aby na základě jejich připomínek muzeum doladil. Za pomoci přátel už jen finišoval s osvětlením, utěsněním proti prachu a se zabezpečením vitrín proti nepovolanému otevření.

Záznam Seismologické stanice Králíky z 28. června 2019 nepotřebuje komentář.

V muzeu bylo pro veřejnost připraveno přes 3500 modelů v měřítku 1:43, asi 2500 modelů ve velikosti 1:64 a ukázky z dalších oblastí. Sbírka je zaměřená na období od začátku automobilismu do osmdesátých let dvacátého století. Těžiště spočívá v amerických automobilech, zajímavá je také část věnovaná československým automobilům a sbírku doplňují modely významných a zajímavých vozů z dalších zemí světa.

Silný otřes půdy rozvibroval jednu stěnu podlouhlé místnosti, kde je expozice umístěná.

Pro Eduarda jsou ničivé následky otřesů půdy v Týništi velkou osobní tragédií. Na sestavení sbírky pracoval přes dvacet let a investoval do ní ohromnou energii. Bez ohledu na silný šok a bezesné noci ale začal okamžitě pracovat na odstraňování následků zemětřesení a na rekonstrukci. Nejtragičtější škody způsobily na modelech střepy tříštícího se těžkého skla. Prvním úkolem je teď proto třídění trosek a zbytků, které přežily nebo je možné je jakžtakž opravit. Je potěšitelné, že existují opravdoví kamarádi; Edovi se už přihlásilo pár přátel na brigádu lepení uražených zrcátek a provádění dalších oprav modelů, které se dají zachovat.

Zničené modely vozů Pontiac Firebird a roadster BMW dokumentují, jak devastující účinky má pro modely tříštící se padající sklo.

„V části jedné z vitrín vystavím jako memento ukázky modelů zničených zemětřesením“, říká vyrovnaně Eduard Pařízek. Materiálu pro to bude mít bohužel víc než dost. Eda také připravuje podpěry pod vitríny, které budou dimenzované proti účinkům menších otřesů země, ale nenaruší čistý design expozice. Zatím se nedá odhadnout, jak dlouho potrvá rekonstrukce a doplňování sbírkových řad do stavu, v jakém bude možné otevřít Muzeum kovových modelů pro veřejnost. Bude to ale určitě v řádu měsíců.

Pro případnou rekonstrukci je nutné roztřídit trosky tak, aby se dohledaly díly každého konkrétního modelu.

V každém případě se vyplatí poznamenat si Muzeum kovových modelů ve Smetanově ulici v Týništi nad Orlicí jako cíl budoucí návštěvy. Sbírka je v mnohém směru unikátní. Modely v ní nejsou řazené jako obvykle podle svého výrobce, ale podle značek a historie skutečných automobilů. Prostudovat si tak můžete třeba vývoj vozů Ford, Škoda, Cadillac, Rolls Royce nebo Tatra a dalších proslulých vozů, bez ohledu na to, jestli jejich modely vyrobil Minichamps, Abrex, Franklin Mint, Johny Lightning nebo Ertl.

Část expozice z doby krátce před údery otřesů půdy v Týništi nad Orlicí.

Velmi zajímavé jsou i tematické řady. V muzeu Eduarda Pařízka tak v budoucnosti uvidíte třeba policejní vozy všech amerických států z různých období až do osmdesátých let, automobily z bývalých socialistických zemí nebo prestižní zaváděcí vozy velkých závodních okruhů. Nezbývá než držet Edovi všechny palce: Pokud byste chtěli, třeba jako morální vzpruhu, věnovat do budoucí veřejně přístupné expozice i nějaký nezničený model, kontaktujte bez váhání redakci Model Depo (kontakty jsou v dolním poli stránek).

Eduard Pařízek udělá všechno pro to, abyste si co nejdříve mohli prohlédnout Muzeum kovových modelů v tomto stavu.
Expozice soukromého Muzea kovových modelů, které
Eduard Pařízek vybudoval ve Smetanově ulici v Týništi nad Orlici.
Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.

1 komentář: „Zemětřesení zničilo třetinu expozice Muzea kovových modelů v Týništi nad Orlicí

Komentáře nejsou povoleny.