Y-4B 1905 Shand Mason Horse Drawn Fire Engine

Tento yesteryear je snad nejvíc obdivovaný, ale někdy také proklínaný. Ve sbírce je to nejvyšší meta, ale obtížně se shání a mezi standardními variantami matchboxů je suverénně nejdražší. Je to zároveň model s nejjemněji propracovanými odlitky, jaký se na přelomu padesátých a šedesátých let vyráběl.

Měřítko: 1/63   Rok výroby:1960-64 bílé koně, 1965-1966/67 černí koně

Dostupnost:Y-4B je mezi standardními variantami modelů Matchbox suverénně nejobtížněji dostupný. Není přitom důležité, jestli je varianta starší nebo nejnovější. Už v uvozovkách „nejobyčejnější“ verze mají druhý stupeň obtížnosti – Difficult(těžko sehnatelná). Extremery Rare (extrémně raritní) jsou Y-4B-1 a B-2, první s tmavohnědou hřívou a druhá naopak s nenatřenou hřívou bílých koní. Very Rare (velmi raritní) s koňmi v přechodové bronzové barvě.

Jeden z pozdějších modelů Y-4B s černými koňmi a hasiči bez zlatých nátěrů.

Historie:Okolnosti vzniku tohoto modelu jsou pro začátky yesteryearů typické. Zakladatelé firmy Lesney původně plánovali, že parní hasičská stříkačka bude šestnáctým modelem v sérii Yesteryear s číslem No16. Už v roce 1959 ale nastaly potíže s trvanlivostí forem pro Y-4A Sentinel. Lesney se proto rozhodl předčasně ukončit jeho výrobu. A aby v sérii nebylo prázdné místo, dal číslo Y-4 po vyřazeném Sentinelu novému model parní hasičské stříkačky. „Béčko čtyřka“ je tak paradoxně starší než „áčka“ Y-15A Rolls Royce a Y-16 Spyker. Pro sběratele z této historie plyne poučení, že pozdější označování modelů stejných čísel písmeny A, B a dalšími ještě nemusí vypovídat o stáří modelu. dd

Y-4B Horse Drawn Fire Engine má jako jediný model v historii série Yesteryear zvláštní odnímatelné figurky. Ty jsou ale také jeho hlavní bolestí. Vozka hasičů totiž není k sedačce povozu tak dobře upevněn jako další dva z trojice hasičů, a proto u řady modelů chybí. Proto jsou také tyto plastové figurky, hlavně vozka, velmi cenným artiklem. Vyplatí se proto vzít si do zálohy třeba poškozený model Fire Engine, hlavně když má postavičky hasičů v pořádku. Dejte si ovšem pozor na kopie. Ty starší figurky jsou snadno rozpoznatelné, protože jsou na rozdíl od originálů kovové. V poslední době se ale mezi obchodníky často objevují kopie, které se od originálu velmi těžko rozeznávají.

U nejstarších parních hasičských čerpadel, měly figurky zlaté přílby a vesty. Jako u většiny modelů ale Lesney od těchto výrobně náročných dobností upouštěl. Pozdější verze Y-4B s bílými koňmi a nejstarší varianty s černými koňmi už proto mají postavičky hasičů, které už mají zlatě natřené jen přílby. Poslední variatny s černými koňmi už ale mají hasiče jen v barvě černomodrého plastu, zcela bez zlaté barvy.

Samotný model se celou dobu vyráběl ve stejně jasně červené barvě, různé varianty ale měly obtisky. Na těch prvních byl nápis KENT BRIGADE, na novějších číslo 72 a nápis LONDON FIRE BRIGADE.

Modely s nepomosazenými komponenty sice nejsou považované za oficiální varianty, ale sběratelé tyto „kazové“ rarity s oblibou vyhledávají. Krabička nejvzácnějšího typu D2, a navíc od modelu Shand Mason je raritou ještě větší.

Krabičky: Y-4B měl postupně 4 typy krabiček C a D1, D2 a D3. Nejstarší typy krabiček C mají černou perokresbou vozu na přední straně a na bočních chlopních číslici v bílém kroužku název modelu. Typy boxů D1, 2 a 3  mají už kresbu na přední straně vybarvenou.

Podrobné informace o historii a fotografie všech výrazných variant modelu jsou ve Velké knize o modelech MATCHBOX Yesteryear 1956−1972. Nejnovější přehled všech variant modelů a boxů, detailní fotografie odlišných prvků a cenového průvodce najdete v publikaci „Collector’s Guide to MATCHBOX Model of Yesteryear 1956−1972“.

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.