Diorama „1969 ŠKODA 1202 – SPOJE, Pošta Praha 4-Modřany – Model DEPO/Abrex 1:43“ – jak se vybíraly poštovní schránky před půl stoletím
Diorama s pošťačkou s typickým košem na dopisy, která vybírá poštovní schránku, a s modelem dodávky československých Spojů z doby hlubokého socialismu vyrobilo Model DEPO. Auto Spojů v něm reprezentuje 1965 Škoda 1202, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let patřila k tomu lepšímu v pestrém vozovém parku poštovních obvodů Československa. Jinak svoz pošty často zajišťovaly obávané „postrachy“ socialistického automobilového průmyslu jako sovětský Moskvič nebo východoněmecký Trabant. Diorama československé pošty od Model DEPO ve velikosti 1:43 rámují dobové fotografie z Modřan, které si tehdy ještě zachovávaly atmosféru poklidného maloměsta v těsné blízkosti rostoucí Prahy.
Sledujte novinky a recenze kovových modelů na Facebooku Model DEPO.
ČS. SPOJE z doby „předoranžové“
Když se řekne model „SPOJE“, naprostá většina sběratelů si představí model auta s křiklavě oranžovými pruhy. Málokdo si ale uvědomí, že mnohem delší dobu, až do poloviny sedmdesátých let a často i poté, jezdily poštovní vozy ve střídmější podobě, označené „jen“ logem spojů a číslem útvaru na předních dveřích, tak jak to představuje i model „Stejšny“ v dioramatu Model DEPO. Tímto způsobem se od začátku padesátých let označovaly dodávky, osobní auta i nákladní vozy pošty, telekomunikací a dalších služeb, které komunistický režim po sovětském vzoru pospojoval do organizačního molochu nazvaného Čs. spoje. Oranžové pruhy se na vozech pošt a telekomunikací začaly objevovat až po roce 1973, kdy československý ministr Vlastimil Chalupa podepsal nové předpisy pro značení služebních vozů Spojů. V rozsáhlém vozovém parku pak probíhalo malování oranžových pruhů postupně, takže mnoho aut Spojů jezdilo i nadále „jen“ s malým logem Spojů a s pořadovým číslem útvaru na předních dveřích.
Pošťačka s dopisy a poštovní schránka, kterou ovlivnil styl art deco
Jedním z hlavních artefaktů dioramatu Model DEPO je klasická hranatá poštovní schránka, kterou začaly Spoje zavádět v Československu od druhé poloviny šedesátých let. Tyto schránky se montovaly na zdi budov nebo se instalovaly do volného prostoru na typizovaný stojan, vytvarovaný v duchu modernistického stylu art deco. Diorama zachycuje typický okamžik, kdy pracovnice pošty v uniformě Spojů s lodičkou na hlavě vybírá dopisy z poštovní schránky. Používá k tomu velký pytel s lyžinami, který se zasunul pod schránku, otevřelo se dno schránky a dopisy a další pošta se vysypala do pytle. Dodávky zpravidla převážely pytlů víc. Manipulace s nimi ulehčovaly popruhy, kterými si pošťáci, ale častěji pošťačky, zavěsily pytel na ramena. V dioramatu Model DEPO je poštovní pytel provedený se všemi detaily i s obálkami dopisů uvnitř, na kterých jsou patrné dokonce i náznaky známek a napsaných adres.
Základní 3D model poštovní schránky z konce šedesátých let, použité v tomto dioramatu, nakreslil Tomáš Francl. Na základě zadání Model DEPO pak 3D model poštovní schránky dále doladil a vyrobil Libor Drahoš. Model pošťačky vytvořil na základě zadání Model DEPO podle scény s výběrem poštovní schránky ve filmu Smrt si vybírá.
Diorama z Modřan ve dne i za setmění
Na frekventovaných místech se poštovní schránky vybíraly dvakrát denně. Pozadí dioramatu Model DEPO je proto zhotovené ve dvou verzích charakterizujících dvě denní doby. Slunečné dopoledne v někdejších Modřanech ukazuje dobová fotografie Modřanské ulice s dnes už neexistující pouliční benzínovou pumpou a restaurací Na zastávce v pozadí. Výběr poštovní schránky v setmělých Modřanech provází druhá autentická fotografie Obchodního náměstí v tehdejší podobě, v jaké ho už dnes také nepoznáme. Obě dobové fotografie tehdejších Modřan jsme převzali z webu městské části Praha 12 www.praha12.cz. V době, kterou zpodobňuje diorama Model DEPO, ještě Modřany spadaly pod Prahu 4, stejně jako Komořany a další začleňové kdysi samostatné obce.
A aby byl obrázek doby ještě bližší, je součástí dioramatu Model DEPO i klasická plechová popelnice „MEVA“. Ta vznikla hluboko v minulém století, ale díky svému funkčně krásnému tvaru se vyrábí až do dnešní doby a naštěstí je stále oblíbená hlavně ve starší zástavbě, kde nové typy plastových popelnic působí jak „pěst na oko“. V dlažbě prorůstá tráva a u popelnice v měřítku 1:43 se v dioramatu válí i pár poházených papírů. V tom a v mnoha dalším se naše digitální doba od té doby minulé, kterou ztvárňuje diorama, zas tolik neliší.
Diorama 1969 ŠKODA 1202 – ČS. SPOJE, Pošta obvod Praha 4-Modřany – Model DEPO/Abrex 1:43 je v prodeji
v e-shopu Model DEPO / Chytré kostky.
Údaje o dioramatu: 1969 ŠKODA 1202 – ČS. SPOJE, Pošta obvod Praha 4-Modřany – Model DEPO/Abrex 1:43
▪ Projekt: Model DEPO
▪ Katalogový kód: MDH-43-17, číslovaná edice
▪ Série: Model DEPO „Tak jsme žili“
▪ Upravený model vozu: Abrex 143ABS-729MN
▪ Obtisky na autě a schránce: vodní obtisky
▪ SPZ: plotrovaná vinilová nálepka, vzadu na kovové destičce
▪ Postava pošťačky a poštovní schránky: 3D tisk z rezinu, ručně malované
▪ Popelnice: 3D tisk, ručně stříkaný – výrobce MoJe
▪ Podstavec: vinylový polep s imitací dlažebních kostek
▪ Pozadí vitrínky: karton 300 g, dobová fotografie z Modřan u Prahy – verze ve dne: Modřanská ulice; verze v podvečer: Obchodní náměstí v Modřanech
▪ Vitrínka: standardizovaná Trofeu, kterou používá pro dioramata Abrex, Model DEPO a další výrobci
▪ Přebal vitrínky: Model DEPO, tisk na 300 g karton
▪ Kompletace setu: Model DEPO