Diorama „1969 ŠKODA 1202 – SPOJE, Pošta Praha 4-Modřany – Model DEPO/Abrex 1:43“ – jak se vybíraly poštovní schránky před půl stoletím

Diorama s pošťačkou s typickým košem na dopisy, která vybírá poštovní schránku, a s modelem dodávky československých Spojů z doby hlubokého socialismu vyrobilo Model DEPO. Auto Spojů v něm reprezentuje 1965 Škoda 1202, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let patřila k tomu lepšímu v pestrém vozovém parku poštovních obvodů Československa. Jinak svoz pošty často zajišťovaly obávané „postrachy“ socialistického automobilového průmyslu jako sovětský Moskvič nebo východoněmecký Trabant. Diorama československé pošty od Model DEPO ve velikosti 1:43 rámují dobové fotografie z Modřan, které si tehdy ještě zachovávaly atmosféru poklidného maloměsta v těsné blízkosti rostoucí Prahy.

Sledujte novinky a recenze kovových modelů na Facebooku Model DEPO.

1969 ŠKODA 1202 – ČS. SPOJE, Poštovní obvod Praha 4–Modřany – Abrex/Model DEPO 1:43

ČS. SPOJE z doby „předoranžové“

Když se řekne model „SPOJE“, naprostá většina sběratelů si představí model auta s křiklavě oranžovými pruhy. Málokdo si ale uvědomí, že mnohem delší dobu, až do poloviny sedmdesátých let a často i poté, jezdily poštovní vozy ve střídmější podobě, označené „jen“ logem spojů a číslem útvaru na předních dveřích, tak jak to představuje i model „Stejšny“ v dioramatu Model DEPO. Tímto způsobem se od začátku padesátých let označovaly dodávky, osobní auta i nákladní vozy pošty, telekomunikací a dalších služeb, které komunistický režim po sovětském vzoru pospojoval do organizačního molochu nazvaného Čs. spoje. Oranžové pruhy se na vozech pošt a telekomunikací začaly objevovat až po roce 1973, kdy československý ministr Vlastimil Chalupa podepsal nové předpisy pro značení služebních vozů Spojů. V rozsáhlém vozovém parku pak probíhalo malování oranžových pruhů postupně, takže mnoho aut Spojů jezdilo i nadále „jen“ s malým logem Spojů a s pořadovým číslem útvaru na předních dveřích.

Model auta „SPOJE“ bez oranžového pruhu může někomu připadat málo výrazný, ale až do poloviny 70. let jezdily v této podobě všechny vozy pošt i telekomunikací. Oranžové pruhy zavedlo československé ministerstvo spojů na vozy rezortu až v roce 1973, ale mnoho vozů pošt a telekomunikací jezdilo bez těchto pruhů i dlouhá léta později.

Pošťačka s dopisy a poštovní schránka, kterou ovlivnil styl art deco

Jedním z hlavních artefaktů dioramatu Model DEPO je klasická hranatá poštovní schránka, kterou začaly Spoje zavádět v Československu od druhé poloviny šedesátých let. Tyto schránky se montovaly na zdi budov nebo se instalovaly do volného prostoru na typizovaný stojan, vytvarovaný v duchu modernistického stylu art deco. Diorama zachycuje typický okamžik, kdy pracovnice pošty v uniformě Spojů s lodičkou na hlavě vybírá dopisy z poštovní schránky. Používá k tomu velký pytel s lyžinami, který se zasunul pod schránku, otevřelo se dno schránky a dopisy a další pošta se vysypala do pytle. Dodávky zpravidla převážely pytlů víc. Manipulace s nimi ulehčovaly popruhy, kterými si pošťáci, ale častěji pošťačky, zavěsily pytel na ramena. V dioramatu Model DEPO je poštovní pytel provedený se všemi detaily i s obálkami dopisů uvnitř, na kterých jsou patrné dokonce i náznaky známek a napsaných adres.

Snímek z československého filmu Smrt si vybírá, který posloužil jako jeden z podkladů pro modelaci pošťačky s pytlem na výběr pošty z typizované schránky. Dobový film je pro modelaci cennější než fotografie, protože zahrnuje různé fáze pohybu.

Základní 3D model poštovní schránky z konce šedesátých let, použité v tomto dioramatu, nakreslil Tomáš Francl. Na základě zadání Model DEPO pak 3D model poštovní schránky dále doladil a vyrobil Libor Drahoš. Model pošťačky vytvořil na základě zadání Model DEPO podle scény s výběrem poštovní schránky ve filmu Smrt si vybírá.

Ukázka z vývoje 3D modelu poštovní schránky a postavy pošťačky se speciálním pytlem s lyžinami na výběr dopisů pro diorama Model DEPO ve velikosti 1:43. Tvary a proporce na tomto vývojovém obrázku ještě nejsou definitivní.

Diorama z Modřan ve dne i za setmění

Na frekventovaných místech se poštovní schránky vybíraly dvakrát denně. Pozadí dioramatu Model DEPO je proto zhotovené ve dvou verzích charakterizujících dvě denní doby. Slunečné dopoledne v někdejších Modřanech ukazuje dobová fotografie Modřanské ulice s dnes už neexistující pouliční benzínovou pumpou a restaurací Na zastávce v pozadí. Výběr poštovní schránky v setmělých Modřanech provází druhá autentická fotografie Obchodního náměstí v tehdejší podobě, v jaké ho už dnes také nepoznáme. Obě dobové fotografie tehdejších Modřan jsme převzali z webu městské části Praha 12 www.praha12.cz. V době, kterou zpodobňuje diorama Model DEPO, ještě Modřany spadaly pod Prahu 4, stejně jako Komořany a další začleňové kdysi samostatné obce.

Pro diorama 1969 ŠKODA 1202 – ČS. SPOJE, Poštovní obvod Praha 4–Modřany – Abrex/Model DEPO 1:43 si sběratel může zvolit pozadí s dobovým obrázkem z Modřan u Prahy ze slunečného dne i za setmění. Fotografie jsou z webu městské části Praha 12 www.praha12.cz.

A aby byl obrázek doby ještě bližší, je součástí dioramatu Model DEPO i klasická plechová popelnice „MEVA“. Ta vznikla hluboko v minulém století, ale díky svému funkčně krásnému tvaru se vyrábí až do dnešní doby a naštěstí je stále oblíbená hlavně ve starší zástavbě, kde nové typy plastových popelnic působí jak „pěst na oko“. V dlažbě prorůstá tráva a u popelnice v měřítku 1:43 se v dioramatu válí i pár poházených papírů. V tom a v mnoha dalším se naše digitální doba od té doby minulé, kterou ztvárňuje diorama, zas tolik neliší.

1969 ŠKODA 1202 – ČS. SPOJE, Poštovní obvod Praha 4–Modřany – Abrex/Model DEPO 1:43

Diorama 1969 ŠKODA 1202 – ČS. SPOJE, Pošta obvod Praha 4-Modřany – Model DEPO/Abrex 1:43 je v prodeji
v e-shopu Model DEPO / Chytré kostky.

Údaje o dioramatu: 1969 ŠKODA 1202 – ČS. SPOJE, Pošta obvod Praha 4-Modřany – Model DEPO/Abrex 1:43

▪ Projekt: Model DEPO
▪ Katalogový kód: MDH-43-17, číslovaná edice
▪ Série: Model DEPO „Tak jsme žili“
▪ Upravený model vozu: Abrex 143ABS-729MN
▪ Obtisky na autě a schránce: vodní obtisky
▪ SPZ: plotrovaná vinilová nálepka, vzadu na kovové destičce
▪ Postava pošťačky a poštovní schránky: 3D tisk z rezinu, ručně malované
▪ Popelnice: 3D tisk, ručně stříkaný – výrobce MoJe
▪ Podstavec: vinylový polep s imitací dlažebních kostek
▪ Pozadí vitrínky: karton 300 g, dobová fotografie z Modřan u Prahy – verze ve dne: Modřanská ulice; verze v podvečer: Obchodní náměstí v Modřanech
▪ Vitrínka: standardizovaná Trofeu, kterou používá pro dioramata Abrex, Model DEPO a další výrobci
▪ Přebal vitrínky: Model DEPO, tisk na 300 g karton
▪ Kompletace setu: Model DEPO

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.