„1958 ŠKODA 706 R – Premium ClassiXXs 1:43“ v detailní úpravě Model DEPO. Aby model vypadal jak skutečná „Barča“ z ČSAD v 60. letech

Řídit jedenáctitunové monstrum Škoda 706 R s volantem jak kolo od trakaře, samozřejmě bez posilovače, byla práce pro tvrdé chlapy. Mohutné hřmící a čoudící náklaďáky, kterým se láskyplně říkalo „Barča“, kralovaly na našich silnicích od 50. až do začátku 60. let. Německá firma Premium ClassiXXs vyrobila jejich modely dokonale propracované, s úžasnými detaily, ale v „neživé“ podobě, bez nezbytných poznávacích značek, které se na přelomu 50. a 60. let povinně malovaly i na korby vozů. A navíc i bez obvyklého označení státního podniku, který náklaďák provozoval. Do věrné podoby skutečného vozu, tak jak „Barča“ jezdila na našich silnicích, proto model oživilo Model DEPO.

Sledujte novinky a recenze kovových modelů na Facebooku Model DEPO.

Model 1958 ŠKODA 706 R – Premium ClassiXXs 1:43 v úpravě Model DEPO

Škoda 706 R ve službách národního podniku ČSAD Beroun

Logo ČSAD bylo v socialistickém Československu nejčastější „podnikovou“ značkou, kterou nesly autobusy a nákladní vozy. Nákladní automobily Škoda 706 provozovaly v někdejším Československu státní podniky, které zajišťovaly těžkou silniční dopravu. Zdaleka nejvýznamnějším z nich byl největší státní dopravce: ČSAD, resp. Československá státní automobilová doprava, národní podnik.

Desítky vozů Škoda 706 R v první verzi přezdívané „Krokodýl“ i v novější verze „Barča“ jezdily také v dopravním závodě ČSAD Beroun, který spadal pod ČSAD KNV – Praha, národní podnik. Vozový park Dopravního závodu ČSAD Beroun byl v roce 1952 umístěný do areálu vyvlastněné Rabochovy pily. Od roku 1959 až do druhé poloviny 60. let se pak garáže ČSAD Beroun stavěly v přilehlém Králově Dvoře. Berounský Dopravní závod ČSAD tehdy nesl organizační číslo 115, které je pod logem ČSAD i na našem modelu Škody 706 R se státními poznávacími značkami z roku 1961. Až roce 1963 byl pak Dopravní závod ČSAD Beroun přečíslován na závod č. 116.

Model 1958 ŠKODA 706 R – ČSAD Beroun Premium ClassiXXs/Model DEPO 1:43 je umístěný do vitrínky s pozadím z dobové fotografie a na podstavci s imitací dlažebních kostek, které v té době na našich silnicích převažovaly

Informace o berounských těžkých náklaďácích Škoda 706 R nám poskytl někdejší ředitel Dopravního závodu 116 ČSAD Beroun Ing. Jan Pícha. Do berounských garáží přišel jako absolvent automobilové průmyslovky v Mladé Boleslavi. Na vozech Škoda 706 R začínal, při práci vystudoval vysokou školu a vypracoval se až na ředitele podniku. Za jeho působení prošel ČSAD Beroun největším rozvojem.

Autentické SPZ pro berounský okres

Škoda 706 R z berounského ČSAD nese novější typ žlutých státních poznávacích značek, které od roku 1960 vydávaly okresní správy SNB s dvojicí písmen vyjadřující příslušnost ke konkrétnímu okresu. Jinak věrně provedený model „Barči“ od Premium ClassiXXs ale espézetky postrádá, což dost podstatně snižuje jeho autenticitu. Na nárazníku a zadní partii rámu dokonce nejsou ani tabulky pro SPZ, takže není jednoduché je doplnit. Na přední nárazník jsme proto instalovali autenticky ohnutou podložku SPZ z leptaného kovu, která stejně jako na skutečném vozu kopíruje oblouk předního nárazníku. Na zadní rám jsme pak přilepili tabulku z rezinu, přesně ve tvaru šestiúhelníku dobové SPZ. Samotné espézetky jsou na podkladové destičky nalepené z plotrovaného vinylu.

Na zaobleném předním nárazníku modelu 1958 ŠKODA 706 R – ČSAD Beroun – Premium ClassiXXs/Model DEPO 1:43 je stejně jako na skutečném vozu připevněná zaoblená státní poznávací značka. Aby měla autentický prohnutý tvar jako na nárazníku skutečného vozu, zhotovili jsme její podložku z prohnutého leptaného kovu.

Obří bílé státní poznávací značky podle sovětských instrukcí

Koncem 50. let československý Sbor národní bezpečnosti respektoval pokyn sovětských instruktorů a vydal nařízení, podle kterého se musely na korby nákladních aut malovat velké bílé SPZ obdobně jako v Sovětském svazu. Zkratka okresu a číselný kód byly na těchto „doplňkových“ SPZ stejné jako na tabulkách, které vydávala okresní správa SNB. Do tohoto období spadá i berounská „Barča“, na které v ČSAD po výměně za novější espézetky museli na korbu náklaďáku namalovat stejná velká písmena a číslice. Povinnost malovat velkými písmeny espézetky na boky a zadní část korby vycházela z obsesivní snahy komunistického režimu kontrolovat pohyb vozidel i na dálku. V praxi to ale nemělo žádný význam, takže se v polovině 60. let od této praxe v Československu upustilo.   

Velké bílé nápisy s textem státních poznávacích značek se koncem 50. a začátkem 60. let musely malovat po sovětském vzoru na korby všech nákladních automobilů a jejich přívěsů.

Model 1958 ŠKODA 706 R – ČSAD Beroun – Premium ClassiXXs/Model DEPO 1:43 je v prodeji
v e-shopu Model DEPO / Chytré kostky.

Model 1958 ŠKODA 706 R – ČSAD Beroun Premium ClassiXXs/Model DEPO 1:43

Údaje o modelu: 1958 Škoda 706 R − ČSAD Beroun (1961)

▪ Projekt: Model DEPO
▪ Katalogový kód: MDH-43-16, číslovaná edice
▪ Série: Model DEPO Historie
▪ Zdrojový model: Premium ClassiXXs, kód: PCL47129
▪ Přední SPZ: plotrovaná vinilová nálepka na kovové destičce
▪ Zadní SPZ: plotrovaná vinilová nálepka na rezinové destičce
▪ SPZ na korbě: obtisky
▪ Označení národního podniku: ČSAB Beroun, č. 115
▪ Podstavec: vinylový polep s imitací silnice z dlažebních kostek
▪ Pozadí vitrínky: dobová fotografie s nápisy ŠKODA 706 R a ČSAD Beroun, n. p.
▪ Vitrínka: standardizovaná Trofeu, kterou používá pro dioramata Abrex, Model DEPO a další výrobci
▪ Přebal vitrínky: design Model DEPO, tisk na 300 g karton
▪ Kompletace setu: Model DEPO

Model 1958 ŠKODA 706 R – ČSAD Beroun – Premium ClassiXXs/Model DEPO 1:43
Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.