Abrex Škoda Fabia S2000 „Duopack“ – raritní balení, které se neprosadilo

V roce 2010 a začátkem roku 2011 vydal Abrex dvě limitované edice dvojice modelů Škoda Fabia S2000 Rally ve velikosti 1:43, které byly umístěné vždy v jedné společné plastové vitrínce. Obě edice vznikly na objednávku vedení týmu Škoda Motorsport, závodního a soutěžního oddělení Škoda Auto.

Speciální objemné balení obou dvojic modelů soutěžních Fabií zhotovil Abrex v České republice, včetně tisku velké plachetky. Zakázka Motorsportu totiž přišla až poté, co Abrex dovezl z výroby v Hongwellu modely první edice soutěžních verzí škodovek ve velikosti 1:43. Při přípravě prvního Duopacku s kódem 243XAB-603A proto v Abrexu museli vyndat modely Fabie ze standardních vitrínek, ve kterých přišly z Dongguanu.

Chcete dostávat informace o nových článcích na našem webu Model Depo? Přihlašte se ke sledování naší stránky na Facebooku.

Po prvním Duopacku si Škoda Auto brzy objednala druhý. Abrex proto nechal rychle vyrobit další várku soutěžních Fabií bez krabiček. Zásilka přišla letecky s modely zabalenými do bublinkových obalů. Tento způsob se ale neosvědčil, protože část modelů měla poškozená zrcátka, takže je Abrex musel vyřadit.

Do druhého Duopacku Abrexu s kódem 243XAB-604A je umístěná Škoda Fabia Super 2000 z dob nástupu fenomenálního továrního pilota Jan Kopeckého. V sezóně 2009 a 2010 jezdil ještě se spolujezdcem Petrem Starým.

Související: Model z této edice na prodej v e-Shopu Model DEPO

Abrex vyrobil pro Škoda Motorsport dva typy vitrínek, které se liší jen vloženou plachetkou a verzemi dvojice modelů Škoda Fabia S2000. Obě limitované edice byly vyrobené každá v počtu maximálně asi 100 kusů. Abrex je označil svými interními kódy 243XAB-603A a 243XAB-604A, ale Škoda Auto tyto kódy nepožadovala, proto na vitrínkách nejsou uvedené.

Na plachetce uvnitř balení je působivý výčet vítězství továrních posádek Škoda Motorsportu: Kopecký–Starý a Hänninen–Markkula v sezóně 2010.

Toto speciální balení se oficiálně dostalo do prodeje jen v Muzeu Škoda Auto a v prodejně škodovky v Mladé Boleslavi, velkou část atraktivních kazet ale rozdali představitelé Škody Auto svým partnerům, často do zahraničí. Abrex tato balení neprodával, protože si je Škoda Auto vyžádala exkluzivně pro své marketingové potřeby.

Protože byla většina těchto speciálních balení rozdaná nesběratelům, shánějí se dnes obtížně. Ti, kdo modely nesbírají a dostanou je zdarma, většinou nedokážou ocenit jejich hodnotu. Řada promo modelů proto skončí ve skříni nebo ještě hůř, když se jejich majitelé dají svým dětem, které je rychle promění ve vraky.

Pro Duopack s kódem 243XAB-603A existují dvě verze plachetky. Na této je v předu jen nápis „Limited Edition“, na druhé je nápis „Wörthersee 2010
Limited Edition se liší verzí modelů, obrázkem na pozadí i grafikou. Uvnitř jsou v obou případech Fabie S2000 posádek Kopecký–Starý a Hänninen–Markkula, ale v této starší edici jsou to vozy, které soutěžily v Rallye Monte Carlo 2009.

Abrex sám v balení typu „Duopack“ nepokračoval. Většina sběratelů totiž zápasí s nedostatkem prostoru pro své sbírky, a dává proto přednost samostatným menším vitrínkám. A koupit si toto speciální balení proto, aby se z něj modely vyndaly, by postrádalo smysl. Abrex Duopack tak zůstane raritou.

Objemná „duo-vitrínka“ ale nakonec našla jiné využití. Abrex ji použil pro přípravu svých populárních dioramat s „esenbáckou“ Škodou Favorit při protestech studentů na Národní třídě 17. listopadu 1989 nebo se Škodou Superb a prezidentem na pražském Hradě. To už je ale jiná kapitola…

_________________________

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.