Abrex vydal 1979 Škodu 105 L – Požární ochrana 1:43. Přidal i hasičský valník Praga V3S

Série verzí nových „Užovek“ Škoda 105 L ve velikosti 1:43 se rozrostla o velitelský hasičský vůz z doby socialismu. Na rozdíl od předchozích modelů stopětek je tento vůz osazený černými plastovými poklicemi kol, které se objevily v roce 1979. K rozšíření hasičské řady v měřítku 1:43 uvolnil Abrex do prodeje také valník Praga V3S, provedený v červené barvě s nápisem HASIČI na plachtě korby.

Sledujte informace o novinkách na Facebooku Model DEPO.

Podle vývojáře Abrexu posloužila jako předloha pro tento model škodovka z útvaru Požární ochrany v pražských Letňanech. Model je proto opatřený pražskými SPZ (registrační značky). Maják na střeše odpovídá typu AZ 500, který v té době hasiči, resp. za socialismu „požárníci“, používali. Provedení hasičské verze Škody 105 L odpovídá kvalitě a provedení modelu stopětky v imatrikulaci Veřejné bezpečnosti, který Abrex vydal koncem prázdnin.

1979 Škoda 105 L – Požární ochrana je druhou a zatím poslední „majákovou“ verzí stopětky Abrex ve velikosti 1:43. Další Škoda 105 L se může objevit nejdříve v polovině příštího roku v případné druhé edici. Zajímavé je, že Abrex nepřipravuje ve verzi Požární ochrana další „Užovku“ stodvacítku. Podle dosavadních informací vydá letos Abrex model 1982 Škoda 120 L s majákem jen jako vůz Veřejné bezpečnosti.

Další hasičskou verzí Abrexu je valník Praga V3S se zaplachtovanou korbou. Jde o pomocné vozidlo, které v menších útvarech dnešních hasičů slouží pro různé práce a zásobování při živelných pohromách i při zajišťování provozních potřeb. Stejně jako cisternu nechává Abrex i tento hasičský valník bez označení útvaru, aby si sběratelé mohli případně vytvořit více verzí.

Jeden z letitých valníků Praga V3S, který Svaz dobrovolných hasičů v útvaru Bohumín-Šunychl šikovně upravil jako svůj pomocný vůz. Foto z webu www.pozary.cz

Oba modely se prodávají za ceny, které odpovídají standardním verzím v modelových řadách Škoda 150 L a Praga V3S. Stopětka v imatrikulaci Požární ochrany stojí u autorizovaných prodejců 695 Kč a hasičská vétřieska 1 495 Kč. Oba modely si můžete koupit i v našem e-Shopu Model DEPO.

_________

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.