Majáky „dělají auto“, aneb edice policejních VW Transportérů ve velikosti 1:18 z dílny CAL

Na sérii modelově precizních majáků postavil Czech Auto Legends CAL svou novou edici modelů vozů Volkswagen Transporter T4 a Mercedes Benz 280D Transporter Policie ČR a českých hasičů ze začátku našeho století. Základem široké škály osmi verzí transportérů v měřítku 1:18 jsou majáky vyrobené v profesionálním sdružení CAL a solidně provedené modely německé firmy KK Scale.

Modely 1:18 v úpravě Czech Auto Legends CAL si můžete zakoupit v našem e-Shopu Model DEPO.

2002 VW Transporter T4 – Policie ČR v měřítku 1:18 nese majákovou výzbroj CAL: hlavní majákovou rampu na střeše, za ní malý maják, na čelní masce dvě modré blikačky a na nárazníku červené světlo STOP.
Majáky dělají policejní auto

CAL se v poslední době soustředí na výrobu dokonalých zmenšenin majáků, které používaly a používají bezpečnostní v Československu a České republice. Po nedávné sérii majáků AZD 500/501 ve velikosti 1:43 nyní vyrobil v měřítku 1:18 majákovou rampu doplněnou majáčkem na zadní části vozu, kterou Policie ČR a hasiči používali hlavně v letech 2000 až 2010.

Majákovou rampu, kterou zhotovil CAL, nesou dva držáky z kovového leptu.

Majákovou rampu tvoří dvě otočná světla po stranách, krytá modrými plexikryty, a černý reproduktor sirény uprostřed. V zadní části je světelný nápis STOP. Model této majákové rampy zhotovil CAL ze sedmi komponentů. Základem je černá základna, reproduktor, samostatné paraboly světel se „žárovkami“, reproduktor a kryty z modrého transparentního plexiskla. Dva nosiče majákové rampy jsou zhotovené z bytelného kovového leptu nastříkaného autentickou černou barvou.


Stopku na majákové rampě tvoří rastrovaný obtisk. Výsledný dojem je relativně autentický.

Tato rampa se většinou doplňovala menším majáčkem s jediným otočným světlem, který se montoval na zadní část střechy vozu. Také tento majáček zhotovil CAL s autenticky třírozměrnou vnitřní parabolou otočnou světla. Podstavu s parabolou kryje kopule z modrého transparentního plexiskla.

I model malého zadního majáčku na VW Transporteru Policie ČR zdobí parabola s „žárovkou“.

Na předním nárazníku modelů je červené výstražné světlo STOP. Diody skutečného světla umožňovaly rozsvítit světlo v normální a zrcadlové pozici, CAL zhotovil model světla 1:18 v normální „nezrcadlové“ pozici STOP. Model tvoří zadní černá část z držákem a transparentní přední plexikryt.

Sledujte novinky a recenze kovových modelů na Facebooku Model DEPO.

Upravené modely KK Scale

Modelovým základem pro novou sérii je nová řada 2002 Volkswagen Transporter T4 v měřítku 1:18, kterou představila německá firma KK Scale na podzim 2019. Doplňkem je bílá verze modelu 2000 Mercedes Benz 280D Transportek 1:18 také od KK Scale. Potisky s autentickými imatrikulacemi Policie ČR a českých hasičů ze začátku 21. století zhotovil CAL z tenké modelářské nálepkové folie. Je to materiálově autentické a tento materiál vydrží i neopatrnější zacházení, aniž by se musel přestříkávat čirým lakem.

2002 VW Transporter T4 – Policie ČR v podání Czech Auto Legends CAL. Za základ posloužil model KK Scale v měřítku 1:18.
Zakázková výroba

Modely nové edice vyrábí CAL individuálně na zakázku. Je možné si zvolit některý z osmi vozů VW Transporter T4 a jednu verzi Mercedesu 280D, kterou používala česká státní policie. Limitem je omezené množství asi třiceti majákových sestav, které CAL zhotovil. Cena za modely je 3950 Kč.

Vnitřní výbava majákové rampy je zhotovená autenticky. K otočným parabolám vede i „kabeláž“.

Modely 1:18 v úpravě Czech Auto Legends CAL si můžete zakoupit v našem e-Shopu Model DEPO.

Celá škála osmi verzí modelů VW Transporter T4 a jednoho Mercedesu Benz 280D Transporter v provedení Policie ČR a českých hasičů, kterou zhotovil CAL na základě modelů KK Scale v měřítku 1:18 .
Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.