Majáky pro modely 1:43 z dílny Czech Auto Legends – nejlepší provedení proslulého AZD 500

Novou kolekci majáků AZD 500/501 ve velikosti 1:43 vyrobilo sdružení Czech Auto Legends CAL. Vývoj a technologie jejich výroby z nich dělá nejdokonalejší volně prodávané majáky v měřítku 1:43. Modely majáků AZD 500/501 se prodávají samostatně jako ministavebnice i sestavené. Model DEPO je prodává i na modelech vozů Veřejné bezpečnosti z let 1988–1991 a Policie ČR z let 1991–1993.

Sledujte novinky a recenze kovových modelů na Facebooku Model DEPO.

Maják AZD 501 v podání CAL 1:43 na modelu 1988 Škoda Favorit od Abrexu. Z profilu je krásně vidět dokonalé zpracování černé zvukové sirény i pochromovaný výlisek vnitřního rotátoru světel pod transparentním plexikrytem majáku.

Kolekce majáků 1:43 vznikla způsobem, který od začátku určil jejich kvalitu. Sdružení CAL vyvíjelo původně majáky pro model LADA 2106 Veřejné bezpečnosti od iScale v měřítku 1:18. Požadavkem bylo zhotovit modelově dokonalé majáky, s propracovanou širokou zvukovou sirénou a hlavně s vnitřním rotátorem tří světel majáku krytým transparentním plexikrytem. Do hry se ale vložila koronavirová krize, model iScale zatím z výroby v Číně nedorazil, a proto se v CAL rozhodli vyrobit v mezidobí stejným způsobem i majáky v měřítku 1:43.

Prodej majáků 1:43 v Česku a zahraničíe-Shop Model Depo a naše provozovna v Praze.

Prodej majáků CAL 1:43 na Slovensku –
Facebook Reklamné a zberateľské modely áut

Na snímku je patrné, jak je originální maják Abrexu (vlevo) „slepý“. Maják od CAL jinak povedený model Abrexu ještě víc „rozsvítí“.
Profesionální technologie

Majáky AZD 500/501 vyrábí na svých modelech Abrex, IXO, Foxtoys a další firmy, samostatně jejich odlitky nabízejí i podnikající modeláři, nikdo je ale zatím v měřítku 1:43 nevyrobil i s modelem vnitřního rotátoru. Na modelovosti těchto majáků je to ale znát, tyto majáky jsou prostě duté nebo „slepé“. CAL proto vyrobil a hlavně nechal pochromovat i vnitřní rotátor světel, což dodává modelům majáků autentickou plasticitu i v prostoru pod kulatým barevným krytem majákových světel. Pro CAL byl vývoj takového majáku jednodušší v tom, že už měl hotové nákresy a 3D mastery pro všechny díly majáků 1:18. Ty pro výrobu v měřítku 1:43 stačilo „jen“ matematicky přesně zmenšit.

Černé tělo zvukové sirény majáku IXO (vpravo) je oproti skutečnému AZD 500 užší a vyšší, maják je „slepý“ a větší. Maják v provedení CAL (vlevo) má naproti tomu autentické tvary a autenticky plastický prostor pod modrým plexikrytem majáku.

Přesnosti filigránských dílů dosáhl CAL výrobou ocelových forem pro všechny komponenty a náročnou technologií strojního tlakového vstřikování plastů. Díky tomu jsou díly autenticky tenké, i s přesnými detaily jemných profilů na vnitřní straně transparentních krytů majáků. Pro výrobu pochromovaného vnitřního rotátoru použil CAL drahou technologii vakuové vaporizace lesklého kovu. Majáky se skládají ze čtyř dílů: z podstavce a vrchního krytu zvukové sirény, z rotátoru tří vnitřních světel majáku a transparentního barevného krytu majáku.

Na malé destičce lega jsou vedle sebe vyrovnané majáky zleva IXO/Foxtoys, uprostřed CAL a vpravo Abrex. Je skoro k neuvěření, jak se od sebe modely jednoho a totéž majáku AZD 500/501 liší.
Abrex, CAL, nebo IXO?

Zajímavé je srovnání masově vyráběných majáků AZD 500/501, které na své modely montují Abrex, IXO a Foxtoys, s modelem majáku od CAL. Maják Abrexu je nejmenší, jeho zvuková siréna má správné proporce, je ale zaslepená. Maják stejného typu od IXO/Foytoys je zas největší, jeho zvuková siréna má otvor příliš vysoký, ale proporčně úzký. Oba velcí výrobci mají majáky duté, bez vnitřního rotátoru. Maják CAL je velikostně přesně v průměru mezi nimi, proporcemi i kvalitou zpracování je nad nimi. Ve srovnání s majáky jiných výrobců se ovšem za vyšší modelovou a výrobní kvalitu majáku CAL platí asi o 10 až 30 korun víc.

Majáky IXO/Foxtoys (vlevo), CAL ( uprostřed) a Abrex (vpravo) ve velikosti 1:43.
Majáky IXO/Foxtoys (vlevo), CAL ( uprostřed) a Abrex (vpravo) ve velikosti 1:43.
Skutečný maják AZD 500/501

Majáky AZD 500/501 ozdobí modely škodovek, tatrovek, avií i pragovek, které jezdily v Československu a pak v Česku a na Slovensku od začátku 70. let až do roku 2001, kdy jejich homologaci ukončila nová vyhláška. Modré se používaly na auta Veřejné bezpečnosti, poté policie, dále na vozy Požární ochrany a pak hasičů, využívala je i armáda ČSLA a pak porevoluční a samozřejmě také sanitky záchranné služby. Oranžové a vzácně červené sloužily i na vozech dopravních a stavebních podniků.

Oranžová verze majáku Tesla AZD 500/501, včetně jednotlivých komponentů, který vyrábí Czech Auto Legends CAL. Tyto oranžové majáky se používaly za socialismu i v devadesátých letech na vozidlech dopravních a stavebních podniků.

Majáky AZD 500/501 vyráběl za socialismu československý národní podnik Tesla. Modelářské sdružení CAL je teď vyrobilo v zatím nejdokonalejší podobě pro modely ve velikosti 1:43. Souběžně je CAL připravuje i v měřítku 1:18 a brzy by se měly objevit na jeho velkých modelech Veřejné bezpečnosti.

Model majáku od CAL ve velikosti 1:43 na Moskviči 412 Veřejné bezpečnosti. Majáky AZD 500 se montovaly na vozy socialistických bezpečnostních sil už od začátku 70. let,

Prodej majáků 1:43 v Česku a zahraničíe-Shop Model Depo a naše provozovna v Praze.

Prodej majáků CAL 1:43 na Slovensku –
Facebook Reklamné a zberateľské modely áut

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.