Galerii svých nejnovějších úlovků připravil pro 2. setkání českých sběratelů yesteryearů 25. dubna 2020 Jakub Valášek ze Znojma. Jakub reprezentuje novou generaci sběratelů, kteří se často výběrově zaměřuji jen na rarity a předprodukční modely. Jakubova sbírka ypsilonek vůbec není komplexní, možná, že mu chybí některé základní varianty nebo dokonce typy modelů ze série, ale přesto představuje jednu z nejúžasnějších přehlídek yesteryearů přinejmenším v České republice.
PROHLÉDNĚTE SI GALERIE: Ze sbírek účastníků 2. setkání českých sběratelů yesteryearů 2020
Za tento zaprášený a oťukaný model by laik nedal ani padesátikorunu. Více zasvěcení sběratelé ale tuší, že by se mohlo jednat o extrémně raritní „maronový“ Y-16A Spyker. Málokdo by ho nicméně na internetu kupoval, protože se vyskytuje hodně jeho falzifikátů. Jakub Valášek do toho šel a na další jeho fotce uvidíme, že věděl, co dělá.
Sledujte novinky a recenze kovových modelů na Facebooku Model DEPO .
Tato amatérská fotografie dokazuje, že nejnovější přírůstek ve sbírce rarit Jakuba Valáška je nefalšovaný klenot. Pozná se to podle jediného kroužku po „vyhazovači“ odlitku pod zadní osičkou. Dalším důležitým prvkem, který nikdo nezfalšuje, je kulaté kroužkové „O“ ve slově model. Fotografie tohoto extrémně raritního modelu se objevily v několika publikacích, tyto zásadní rozpoznávací znaky jsou ale popsané až v Collector’s Guide to Matchbox Yesteryear 1956-72 Alexandra Píchy a Pavla Lagnera.
Než Jakub Valášek sehnal svůj excelentní raný Y-16A Spyker, dal si předkrm v podobě tohoto extrémně raritního vraku. Když si uvědomíte, že zakladatel série Yesteryear Jack Odell nejspíš v roce 1961 držel tento artefakt v ruce na „pondělním brífinku“ v Lesney , podlomí se vám kolena. Jack Odell a Leslie Smith smetli model v této barvě ze stolu a Spyker se pak vyráběl v různých žlutých odstínech. Zaměstnanci Vývojového oddělení Lesney nosili zamítnuté vzorky domů na hraní dětem a takhle to s nimi dopadalo.
Asi v roce 1966 se z Vývojového oddělení Lesney dostaly vzorky tehdy vyvíjeného Y-6C Cadillacu v této barevné kombinaci. Fotografie podobného prototypu se objevila i ve Velké knize o modelech Matchbox Yesteryear 1956-72 Alexandra Píchy a Libora Mikše, měl ale ulomené jedno poziční světlo. Tento ještě parádnější extrémně raritní kousek vlastní Jakub Valášek.
Poznáte, že tato zelená předprodukční Y-6B Bugatti není falzifikát? Originální model musí mít kratší nálitky pro zadní osičku a užší rozchod zadních koleček než sériové bugatky. Někteří odborníci tuto zelenou Y-6B Bugatti řadí mezi nejstarší varianty, protože se zřejmě v USA dostalo několik exemplářů do prodeje v perokresbových krabičkách typu C. Ze sbírky Jakuba Valáška.
Tento raritní Y-1B Ford neznali britští experti, když vydávali slavnou The Yesteryear Book, přezdívanou jako „Bílá bible“ yesteryearů. Zcela chybně tam vydávali za první variantu Y1-2-1 (neboli Y-1B/1) Ford T model s dvoupákou z Y-6B Bugatti. Pozdější Velká kniha o modelech Matchbox Yesteryear 1956-72 přinesla fotografii černě zbarveného prototypu, na jehož podvozku, resp. na skříni převodovky a spojky byl tento „výpustný šroub oleje“ Autoři Alexandr Pícha a Libor Mikš tehdy netušili, že se takové podvozky vzácně dostali do sériové výroby. Dokázali to svými objevy až sběratelé rarit jako Jakub Valášek.
Soustem pro sběratelské labužníky je tento prototyp modelu Y-16B Mercedes Benz Coupé z roku 1970. Nehleďte na nepříjemně ostrou žlutou barvu a nepomosazenou masku chladiče. Jaká je to vzácnost, poznáte, když si chcete přečíst na podvozku údaje o modelu. Nic tam není. Jde o tak rané stádium prototypu, že na něm konstruktéři ještě ani nevyrazili název modelu. Ze sbírky Jakuba Valáška.
Zkušenému sběrateli nevadí, že tomuto Y-5C Peugeotu z roku 1967 chybí střecha. Ve Vývojovém oddělení Lesney se často nezdržovali pevným nýtováním prototypů a tzv. colour-trialů (zkušebních barevných verzí). Ze sbírky Jakuba Valáška.
Když chtěl Alex Pícha získat fotografii této rarity pro svou Velkou knihu o modelech Matchbox Yesteryear 1956-72 , musel si o ní psát překvapivě sběrateli z Moskvy. Dnes má jeden takový kousek i Jakub Valášek. Někteří sběratelé se domnívali, že se na tomto modelu Y-8A Morris Bullnose pokoušeli vývojáři vymodelovat tažný hák. Ve skutečnosti jde ale o výrobní chybu. Bývalí zaměstnanci Lesney později vysvětlili, že forma v jednu chvíli přestala těsnit a zinková slitina unikla do odvzdušňovacího kanálku. Pracovníci Lesney ji brzy opravili, ale pár modelů s tímto chybným nálitkem uniklo výstupní kontrole a dostaly se do prodej.
Předprodukční modely Y-2C Vauxhall a Y-11C Lagonda ve zkušebních barvách. Na podvozku Lagondy ještě není ani datum uvedení do výroby a odlitky nesou další předvýrobní znaky, Vauxhall představuje poslední vývojovou fázi colour-trial, na které se už zkoušely víceméně jen barvy. Ze sbírky Jakuba Valáška.
Prohlédněte si odborný e-Shop Model DEPO se standardními i speciálními modely. Všechny modely Abrex a Czech Auto Legends si můžete také předobjednat, nechat si je kamkoliv poslat nebo si je prohlédnout a převzít v naší provozovně .