Nová varianta Matchbox Yesteryear Y-10C 1906 Rolls-Royce Silver Ghost

Dosud popsané varianty modelu Y-10C Rolls-Royce na kovových kolech nerozlišovaly malý a široký odlitek výstupku určený pro přinýtování držáku rezervy. Poslední varianta s dvěma zadními švy na karoserii a trojúhelníkovými vzpěrami podvozku ale existuje v dalších dvou verzích. První s držákem malým stejně, jako všechny předchozí. Druhá s držákem širokým.

Široký výstupek pro uchycení pák s držákem rezervy na pravém boku před předními sedadly je dobře patrný na tomto color-trialovém odlitku karoserie.
Malý (vlevo) a široký (vpravo) výstupek. Rozdíl je viditelný i z opačné strany z místa řidiče. Horní polokulová část širokého odlitku výrazně přesahuje bok karoserie, malý téměř vůbec.

Všechny modely tohoto vozu po roce 1972 na plastových kolech již mají držák výhradně široký. Znamená to tedy, že na samém sklonku produkce Y-10C Rolls-Royce na kovových kolech došlo ke změně formy, a to podle mého názoru pravděpodobně z důvodu praskání odlitku s relativně tenkými stěnami při nýtování mosazného držáku. Období změny podporuje i fakt, že až na jednu první variantu pokovených Y-10C Rolls-Royce (uvedených do prodeje oproti barevným až v roce 1971) mají všechny pokovené varianty držák již široký.

Collector’s Guide to Matchbox Models of Yesteryear zde.

Pavel Lagner

Následujte nás:

Pavel Lagner

Kurátor výstav umění a herec. Spoluautor publikace Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 a autor publikace SOUHRNNÝ PŘEHLED MATCHBOX MODELS OF YESTERYEAR 1956–2006. Odborník na varianty modelů Yesteryear a jejich boxů a na pokovené matchboxy.