Mimořádně vzácný model Y-8 1926 Bullnose Morris Cowley s tažným hákem

Tento extrémně vzácný model se objevuje jen velmi zřídka. Vlastní ho například ruský „lovec variant“ Vladislav Michajlov z Moskvy, který jeho fotografie poskytl pro Velkou knihu o modelech Matchbox Yesteryear a pro Collector’s Guide to Matchbox Models of Yesteryear 1956-72. Jiný exemplář zas nabízela k prodeji v únoru 2015 aukční síň Bearnes Hampton & Littlewood ve Velké Británii.

Foto Bearnes Hampton & Littlewood.

Komentář britské aukční síně k tomuto modelu je zajímavým přínosem do diskuse, zda-li jde o pouhou výrobní chybu, či nikoli, tedy zda-li jde o právoplatnou a uznatelnou variantu:

„Tento Bullnose Morris Cowley s tažným zařízením pocházel ze sbírky Phillipa Tarboxe, sběratele a člena mezinárodní asociace sběratelů Matchbox. Způsob, jakým pan Tarbox získal tuto vzácnou variantu známého modelu, je příběhem, o kterém mnoho sběratelů po celém světě sní, ale jen málokomu se něco podobného poštěstí. Jako sběratel pravidelně nakupoval v různých aukcích.

Jednou vzbudil jeho zájem jednoduchý popis „deseti modelů Yesteryear v krabičkách a dvou nebalených modelů“ při prodeji v Exeteru v dubnu 1986 a následně je koupil za nízkou cenu. Při bližším zkoumání mezi koupenými modely odhalil Morris s hákem na zadní straně podvozku, a tak začalo další pátrání. Phillip Tarbox zaslal fotografie modelu do firmy Matchbox, aby zjistil, zda jde o správný model. Inženýři z Matchboxu autíčko důkladně prohlédli a potvrdili, že nešlo o výrobní chybu vzniklou nadměrným odlitím, nebo vadnou formou. Potvrdili to také členové MICA a redaktor časopisu na Farnhamově burze v září 1986 a publikovali o modelu článek v časopise MICA (ročník 2, č. 4, 1986).“

Nicméně v jiném případě bývalí pracovníci Lesney potvrdili, že háku podobný útvar způsobil výtok zinkové slitiny do otvoru ve špatně zaslepené formě…

Není známo, kolik z těchto variací existuje a velmi zřídka se objevují v aukcích. Dosažená prodejní cena činila za model P. Tarboxe s originální krabičkou 580 GBP.

Titulní foto Vladislav Michajlov. Collector’s Guide to Matchbox Models of Yesteryear zde.

Pavel Lagner

Následujte nás:

Pavel Lagner

Kurátor výstav umění a herec. Spoluautor publikace Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 a autor publikace SOUHRNNÝ PŘEHLED MATCHBOX MODELS OF YESTERYEAR 1956–2006. Odborník na varianty modelů Yesteryear a jejich boxů a na pokovené matchboxy.