Abrex představil na setkání se sběrateli v Přísece sérii limitovaných modelů 1:43 ke 30. výročí Sametové revoluce

V sobotu 23. listopadu dal Abrex do prodeje jedno „velké“ a čtyři „malá“ dioramata k 30. výročí pádu komunistického režimu v Československu. O velké diorama se dvěma modely a dvěma figurkami se muselo losovat, protože jich Abrex vyrobil symbolicky 30 exemplářů ke 30. výročí, ale zájemců se sjelo do Muzea autíček v Přísece u Jihlavy o mnoho víc. Čtyři menší dioramata vyšla každé po 300 kusech. V Přísece jich dal Abrex do prodeje od každého 30, dalších 270 od každého uvolní později také k prodeji ve svém e-shopu.

Limitovaný model 1982 Škoda 120 L, který vydal Abrex k 30. výročí Sametové revoluce.
Setkání uprostřed republiky

Abrex pořádal setkání ve svém Muzeu autíček u Jihlavy ze dvou hlavních důvodů. S trochou nadsázky se dá říct, že to nebyla žádná pragocentristická akce pražáků v Praze, ale je to celorepublikové setkání férově „napůl cesty“ ze všech koutů republiky v Přísece u Jihlavy. A hlavně, Muzeum autíček a jeho stylová kavárna se stěnami pokrytými vitrínami s historickými i současnými modely Abrex byla nejpřirozenějším a bez nadsázky nejkrásnějším místem k setkání sběratelů.

Limitovaná edice s modely 1982 Škoda 120 L – Veřejná bezpečnost a 2012 Škoda Octavia III – Policie ČR, kterou vydal Abrex k 30. výročí Sametové revoluce. Velké diorama symbolizuje úlohu bezpečnostních sil za komunismu a dnes.
Figurky z přípravy limitované edice velkého dioramatu, které vydává Abrex k 30. výročí Sametové revoluce.
Modely k 30. výročí Sametové revoluce

Velké diorama s modelem Škoda 105 L – Veřejná bezpečnost a Škoda Octavia III – Policie ČR a se dvěma figurkami postav ze 17. listopadu vydal Abrex v edici symbolického čísla 30 kusů ke 30. výročí listopadu. Na setkání se dostalo do prodeje 14 dioramat, dalších 16 prodal Abrex svým nejvýznamnějším spolupracovníkům. V Muzeu autíček prodal Abrex všechny exempláře velkých dioramat k 30. výročí Sametové revoluce za 4995 Kč. Ještě stejný večer pak některý z účastníků setkání v Přísece dal toto diorama k prodeji na Aukru za 10 000 Kč a za pár dní se jeho cena vyšplhala skoro na 12 tisíc korun. Prodávající, který jel zjevně na setkání v Muzeu autíček hlavně kvůli přeprodeji umístil vzácný sběratelský exemplář na Aukro pod novým profilem.

Dále Abrex vydal 4 malá dioramata v typickém stylovém provedení revolučních listopadových dnů – 2 modely Škoda 120 L s figurkou, 1 model Škoda 105 s figurkou a 1 model Tatra 603-2 s polepy bez titulky. V Přísece se během sobotního setkání prodalo všech 120 menších dioramat, od každého ze 4 modelů symbolických 30 kusů. Zbytek uvolní Abrex později na e-shop, aby si modely mohli koupit i sběratelé, kteří se z jakýchkoliv důvodů na setkání se sběrateli nedostali.

Sledujte novinky a recenze kovových modelů na Facebooku Model DEPO.

Model Tatra 603-2, který vydal Abrex k 30. výročí Sametové revoluce.

Celkově Abrex vyrobí od každého ze 4 těchto limitovaných modelů ve velikosti 1:43 ještě 270 kusů. To by podle vedení Abrexu mělo pokrýt poptávku sběratelského jádra a zároveň udržet exkluzivitu limitovaného příležitostného modelu k letošnímu 30. výročí pádu komunistického režimu.

Tři malá dioramata s modely „Užovek“ Škoda 105 L a 120 L a s jednou figurkou Abrex prodával na setkání v Přísece za symbolických 1711 Kč (17.11.). Malé diorama s modelem Tatry 603 prodával Abrex za symbolických 1989 Kč. Ještě stejný večer se také tyto limitované modely objevily od překupníků na Aukro za ceny 2200, 2500 Kč a postupně vyšší. Doporučujeme tyto aukce ignorovat a počkat si na uvolnění zbylých modelů z této limitované edice k prodeji autorizovaným prodejcům. Autorizovaný e-Shop Model DEPO je plánuje nabídnout také.

Limitovaný model 1977 Škoda 105 L, který vydal Abrex k 30. výročí Sametové revoluce.
Inspirace pro Abrex, informace pro sběratele

„Letos jsme si řekli, že nebudeme pro setkání připravovat pevný program jako v minulosti“, řekl výkonný ředitel Abrexu Jan Mizera. „Tuto sobotu nebudeme sedět na jedné straně a přednášet sběratelům na druhé straně. Prostě mezi sběratele přijdeme a budeme se s nimi o modelech bavit, abychom získali inspiraci pro naši další práci a vysvětlili, co je z výroby modelů zajímá.“

„Chceme si hlavně normálně popovídat se sběrateli, pro které děláme modely“, vysvětlil obchodní ředitel Abrexu Robert Švec. „V Muzeu Autíček budeme prodávat několik limitek k 30. výročí listopadu 1989, ale postrádalo by smysl, aby tam někdo jezdil jen nakoupit modely, otočil se a odjel. To nejdůležitější je vyměnit si navzájem zkušenosti“.

Na 4. setkání společnosti Abrex se sběrateli byl vedle Jana Mizery a Roberta Švece také manažer obchodu Ondřej Hájek a pracovníci Muzea autíček. Záměr uspořádat přátelskou akci v pohodové náladě se jim vcelku podařil. Řada účastníků se sice přela o tom, jaká cenová politika je správná a co dělat proti překupníkům s přemrštěnými cenami, ale ze setkání odjížděli většinou spokojení.

Limitovaný model 1982 Škoda 120 L, který vydal Abrex k 30. výročí Sametové revoluce.
Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.