Modely Dinky, konkurenti i blízcí souputníci modelů Matchbox Yesteryear, 1. část

Hračky Dinky Toys vyráběné v Anglii společností Meccano Ltd. (v roce 1908 ji založil Frank Hornby, jako firmu na výrobu kovových stavebnic) od roku 1934 do roku 1979, v továrně v Binns Road v Liverpoolu, patřily k nejoblíbenějším, které kdy byly vyrobeny, a byly předchůdci ostatních populárních značek Corgi a Matchbox. V rozsáhlém sortimentu Dinky Toys byly modely lodí, letadel, vlaků, užitkových vozidel, osobních automobilů, strojů, vojenské a zemědělské techniky a mnoho dalšího. A podobně, jako u jeho konkurentů, nejednotného měřítka.

Vrchol své popularity zažívaly hračky Dinky v časných padesátých létech. Následoval pokles poté, kdy na trh přišla autíčka Corgi a následně Matchbox. V roce 1969 vstoupila americká společnost Mattel se svými Hot Wheels na britský trh a z tohoto otřesu už se žádný z těchto ikonických výrobců nikdy nevzpamatoval. Dinky a další britské značky spěchaly Mattel dostihnout, obvykle neúspěšně. Každý výrobce odpověděl vlastní verzí novinek Hot Wheels – jméno Dinky bylo „Speedwheels“. Společnost pokračovala ve výrobě inovativních modelů například se všemi čtyřmi otevíracími dveřmi (první v britských autíčkách), vysouvacími anténami (také první), či novými metalízovými barvami a postavila se konkurenci nabídkou fiktivních vozidel, nebo automobilů a dokonce i kosmických lodí z populárních (většinou britských) televizních pořadů, ostatně podobně, jako o něco dříve Corgi. Avšak vysoké výrobní náklady a měnící se móda v hračkářském průmyslu, mezinárodní konkurence a přechod na levnou pracovní sílu v zemích s nižšími mzdami znamenaly, že dny Dinky Toys byly sečteny. Po pokusech o zjednodušení výrobků jako prostředku k úsporným nákladům slavná továrna Binns Road v listopadu 1979 zavřela své dveře. Oproti tomu Corgi Toys dokázaly bojovat až do roku 1983. Matchbox převzal Universal International of Hong Kong v roce 1982. Značka Dinky změnila své majitele víckrát, než také skončila v pozdních osmdesátých létech jako součást Matchbox International Ltd. Poté začal Matchbox nabízet zejména pro dospělé sběratele pod pojmenováním Dinky Collection modely automobilů padesátých a šedesátých let. Tato řada byla později absorbována do série Matchbox Collectibles ve vlastnictví gigantu Mattel. V ní skončily i dosud vyráběné yesteryeary a některé převzaly označení Dinky (takových případů bylo relativně hodně) a naopak některé modely s původním označením Dinky se staly yesteryeary (v méně případech).

Například z DY-4 1950 Ford E83 Van z roku 1989 (vlevo) vznikl v roce 1997 yesteryear YFE18 s přívěsem a hasičskou výzbrojí. Vpravo DY-9 1949 Land Rover z roku 1989, který se v téměř identické podobě objevil o deset let později jako yesteryear YYM35054.
Příklady opačného postupu: vlevo dodávka Dinky DYM38019 z roku 1999, která se jako první objevila v roce 1979 coby yesteryear Y-12C 1912 Ford Model T Van. Vpravo model Dinky DYM35185 z roku 1999, vzešlý z yesteryearu Y-40A 1931 Mercedes Benz 770
vydaného v roce 1991.

Z bývalých konkurentů se tak značky Dinky a Matchbox Yesteryear staly pouhým sesterským rozlišením tématických řad v rámci jedné série modelů historických automobilů. Nejprve pod kódovým označením počínajícím “DY” (Dinky) a “Y” (Yesteryear). Na sklonku éry Matchbox Collectibles ale již jen v číselných kódech prodávaných modelů bez počátečních písmen rozdíly mezi oběma značkami zcela vymizely…

V dlouhé historii Dinky byly mezi jejich autíčky i modely, které měly stejnou reálnou předlohu jako některé mnohem pozdější yesteryeary. Vlevo nahoře 410 Bedford End Tipper (od 1954), vpravo nahoře 405 Jeep Universal (od 1954), vlevo uprostřed 255 Land Rover (od 1955) a vpravo uprostřed 561 Citroen Van (od 1959). 
Ale také například kočár 111 Cinderellas Coach celý odlévaný buď z kovu, nebo plastu (od 1976), který připomíná Y-66 1762 Gold State Coach z produkce Lesney.

Pavel Lagner

Následujte nás:

Pavel Lagner

Kurátor výstav umění a herec. Spoluautor publikace Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 a autor publikace SOUHRNNÝ PŘEHLED MATCHBOX MODELS OF YESTERYEAR 1956–2006. Odborník na varianty modelů Yesteryear a jejich boxů a na pokovené matchboxy.