První tři série modelů Franklin Mint 1/43 (50’s, 60’s, World’s Great)

 


Klasické vozy padesátých let (The Classic Cars of the Fifties)


 


Firma Franklin Mint odstartovala projekt modelů v měřítku 1/43 v roce 1987, kdy vydala první řadu dvanácti klasických amerických aut padesátých let. Každý rok byl zastoupen minimálně jedním vozem a výběr reprezentoval automobily většiny kategorií od sportovního Chevrolet Corvette po křižník Cadillac Eldorado. Projekt provázela velká reklama v časopisech. Kdo si objednal všechna auta této série, dostal k nim jako bonus knížku s jejich popisem a hlavně reprezentativní dřevěnou poličku.


 
1958 Edsel Citation ze série The Fifties reprezentuje automobil, který dovedl koncern Ford k velkým ztrátám. K tomuto Franklinu se výborně hodí model Edselu od firmy Brooklin v provedení hardtop.

 

První série The Classic Cars of the Fifties nejvíc připomíná vozy prestižní firmy Brooklin. Přední světla modelů ještě nemají sklíčka a některé vozy mají trochu hrubší robustnější tvary. Modelů z této série se vyrobilo nejvíce. Bez přepravní krabice a brožurky se dnes dají sehnat ve Spojených státech už za 15 až 20 dolarů. Více se dočtete v článku Cenový průvodce po modelech Franklin Mint 1/43.

 

Klasické vozy šedesátých let (The Classic Cars of the Sixties)

 

Na velmi úspěšnou sérii z padesátých let navázala v roce 1989 obdobná řada dvanácti automobilů ze šedesátých let. Její tvůrci se snažili reprezentativně postihnout konstrukčně i designově významné automobily tohoto období. Výběr zahrnuje třeba z jeden mála modelů velkých „hranatých amerik“ v měřítku 1/43 Cadillac Eldorado, ale i kontroverzní menší Chevrolet Corvair s motorem vzadu. Detaily motorů pod otvíracími kapotami jsou snad ještě dokonalejší než u série The Fifties, zůstávají jen chromová čelní světla bez sklíček.


 
1963 Cadillac Eldorado ze série The Sixties je jedním z mála modelů „hranatějších“ amerik, které se v měřítku 1/43 vyrobily.
 

Mezi modely The Classic Cars of the Sixties jsou dnes už větší cenové rozdíly a mezi americkými sběrateli se prodávají bez krabic a brožurek v Mint stavu za 25 až 60 dolarů. Vyšší ceny jsou dány tím, že se modelů ze šedesátých let vyrobilo o méně, protože tato série už neměla takovou propagační podporu a proto. Také The Sixties mají dřevěnou poličku. Podle většiny sběratelů je vitrína hranatějšího tvaru už méně zdařilá.

 

The World's Great Classic Cars (Vynikající klasické automobily světa)


 


Třetí série modelů Franklin Mint v měřítku 1/43 byla tentokrát zaměřena hlavně na klasické vozy meziválečného období. Poprvé se v ní objevily také evropské automobily, například dva typy Rolls Royce Silver Ghost nebo Bugatti Royale. Z proslulých amerických klasik třicátých let nemohl Franklin Mint vynechat Cord L29, Duesenberg a další výkonné, komfortní a technicky progresivní automobily. Tvary některých modelů této řady jsou opět robusnější, ale mají už tradičně otvírací všechny i zadní dveře a přední kapoty a také nedostižně modelované podvozky z barvených dílů.


 


V pozdějších vydáních nazývaných „Extension“ vydal Franklin Mint v měřítku 1/43 už jen jediný předválečný evropský automobil, ale stálo to opravdu za to. Byl to legendární 1907 Rolls Royce Silver Ghost, mimochodem model stejného automobilu jako revoluční Matchbox Yesteryear Y-15A. Franklin ale vyniká těžko překonatelnou modelovostí. Jeho 1907 Rolls Royce Silver Ghost má fantastické detaily v interiéru, vyznačené nýty na kapotě a opravdový koberec na podlaze. Zpracováním patří mezi nejlepší sériově vyrobené modely v měřítku 1/43 vůbec.


 
Také modely ze série The World's Classic Cars mají otvírací všechny dveře, kapoty a spousty detailů. Tento Hispano Suiza ze dvacátých let je jedním z mála evropských vozů, které Franklin Mint v měřítku 1/43 vyráběl.
 

Celkově ale tato série už nebyla natolik prodejně úspěšná. „Třiačtyřicítky“ vozů ze třicátých let už v té době vyrábělo více firem než modely amerik z padesátých a šedesátých let. Franklin Mint tak vstoupil na trh, na němž už měly silné pozice levnější firmy jako Rio, Brumm a další. Naštěstí vydobyté pozice předchozích sérií byly tak pevné, že se Franklin Mint mohl pustit do další ze všech nejdokonalejší sériem, nazývané neoficiálně Extension…

 

Připravujeme:


 


Série Extension Franklin Mint – nejdokonalejší sériové modely automobilů 1/43


 


Série Mack Truck Franklin Mint – nejdokonalejší sériové modely nákladních vozů 1/43


 


Alexandr Pícha

Všechny texty a fotografie podléhají autorským právům a je možné je použít s uvedením linku na server www.diecast.cz u každé fotografie nebo citace. Jinak jen se souhlasem www.diecast.cz . 

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *