Abrex 1:72 – mizející série vozového parku Dopravního podniku DP hl. města Prahy

Jednou z nejsympatičtějších sérií Abrexu v „angličákové“ velikosti 1:72 jsou modýlky aut Dopravního podniku DP hlavního města Prahy. Série zahrnuje šest taxíků a jedem pohotovostní vůz 1984 Škoda 120 L a dva pohotovostní vozy 2000 Škoda Fabia I. A nebo zahrnovala. Z nabídky Abrexu totiž zmizel i poslední model ze série aut Dopravního podniku hlavního města Prahy, a to jak ve velikosti 1:43, tak i 1:72. A také u ostatních prodejců většina zbylých modelů z této série nenávratně mizí.

Modely z této série můžete získat v eShopu Model Depo. Můžete si je také koupit v naší provozovně v Praze.

Jeden z nejvzácnějších modýlků série aut Dopravního podniku DP hlavního města Prahy ve velikosti 1:72 – 2000 Škoda Fabia ve verzi NEHODY.

Abrex vydal modely série Dopravního podniku hl. m. Prahy poprvé v roce 2007. Poslední reedice modelu červené pohotovostní stodvacítky v provedení DP Praha ve velikosti 1:72 vyšla v roce 2018 a jako speciální model ve velikosti 1:43 v roce 2019. Obě jsou už v Abrexu vyprodané.

Sledujte informace o novinkách a recenze ze světa kovových modelů na Facebooku Model DEPO.

Abrex spolupracoval na vývoji těchto modelů s Dopravním podnikem hl. města Prahy. Získal od něj podklady pro imatrikulace vozů, podle kterých pak vytvořil autentické verze modelů. Celý proces byl o to efektivnější, že Abrex většinou připravoval podklady současně pro modely jednotlivých vozů ve velikosti 1:43 a zároveň 1:72. Modýlky a jejich detaily v měřítku 1:72 tak dosáhly takové dokonalosti, že na jejich fotografiích není na první pohled zřejmé, jestli jde o velikost 1:72, anebo 1:43.

V dnešní době už bohužel není většina modelů této série dostupných. Ve velikosti 1:43 Abrex uzavřel tuto sérii speciálním modelem pohotovostního vozu 1984 Škoda 120 L Dopravní podnik DP hl. města Prahy v červené barvě. Na Aukro se tato rarita draží za částky kolem tří tisíc korun. V měřítku 1:72 je naproti tomu tento model zatím běžně k prodeji. Abrex ho jako jediný vydal v zatím poslední reedici modýlků 1:72.

Nejdostupnější modely této série, které se sice už nevyrábějí a Abrex nemá na skladu, jsou stále u prodejců modely „2000 Škoda Fabia Dopravní podnik DP hl. města Prahy – Pohotovost autobusy“, a to jak ve velikosti 1:72, tak 1:43. Téměř stejný model s výrazným nápisem NEHODY na bocích a s autentickým volacím znakem na střeše se už ale stává raritou.

Stále více nedostupné se stávají i taxíky Dopravního podniku DP hl. města Prahy – Škoda 120 L. Poznáte je podle autentického znaku Dopravního podniku na dveřích vozu. Také tyto modely jsou krásně autenticky zpracované. Jedinou znatelnou modelovou chybou, která představuje technologickou daň při výrobě modelu, je jen ukotvení rampiček s označením TAXI na střeše, které má vystupovat z okapniček, a ne ze střechy. Diskutabilní může být i černá barva pruhů na bocích taxikářských stodvacítek. Většinou se používala bílá, ale na světlých vozech i černá.

Abrex celkem vyrobil šest barevných verzí taxíků Dopravního podniku DP hl. města Prahy – Škoda 120 L. Černé pruhy jsou autentické, ale hnědému, červenému a zelenému modelu by slušely bílé. Nejvzácnější je tento model v modré barvě a relativně běžnější v hnědé.

Celkem Abrex v roce 2007 vyrobil šest barevných verzí taxíků Škoda 120 L DP Praha. Nejvzácnější je dnes světle modrý a také asi zelený a bílý. Nejběžnější je hnědý a modrošedý. Zlatý střed představuje červená 1984 Škoda 120 L Taxi DP Praha.

V každém případě nejde jen o „finanční potenciál“ těchto modýlků, ale hlavně o to, že jsou krásné. Při jejich sbírání jsme bohužel už odkázáni hlavně na modely, které se podaří získat z druhé ruky. Výroba modýlků ve velikosti 1:72 v Číně i Česku se dnes prodražuje natolik, že se blíží nákladům na modely v měřítku 1:43. A v takové situaci hrozí, že už další reedice těchto malých klenotů nepřijde.

Všechny modýlky série vozového parku Dopravního podniku DP hl. města Prahy ve velikosti 1:72

Modely a publikace si můžete koupit v e-Shopu Model Depo.

Jsme autorizovaný prodejce společnosti Abrex. Modely, které nemáme skladem, si u nás můžete objednat i mailem.

Možnost osobního převzetí ZDARMA v Praze-Libni u Palmovky. Výhodné poštovné v Česku, na Slovensko i jinam do zahraničí.

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.