Unikátní snímky z vývoje nových barevných verzí modelů Abrex 1:43, Škoda Fabia III R5

Vývoj a výroba sběratelských modelů jsou zpravidla přísně střežené před únikem informací. Abrex nám poskytl unikátní fotografie z dolaďování barev a potisků nových verzí modelů Škoda Fabia III R5, které se připravovaly do výroby v roce 2018. Žádný z těchto prototypů neprošel kontrolou Abrexu.

Na karoserii prototypu
Škoda Fabia III R5 s logem Policie ČR opravovali zástupci Abrexu chyby v designu. Na karoserii se zkušebním nástřikem růžové barvy dolaďovali tón laku a jeho přílišný lesk.

Informace o přípravě a výrobě sběratelských modelů tají výrobci i distributoři do poslední chvíle stejně jako ve světě skutečných automobilů a motocyklů. Díky otevřenému přístupu společnosti Abrex jsme nicméně získali fotky karoserií prototypů od vývojáře Ladislava Nováka. Pořídil je vloni v provozech smluvního partnera Abrexu v jihočínské průmyslové zóně Dongguan, kde schvaloval modely do výroby.

V této vývojové fázi barevné provedení karoserie vykazovalo nedostatky, které vývojáři Abrexu označili a zadali opravy. Na modelu ještě chybí náběžný kryt pro zadní spoiler, další komponenty a drobnější potisky, které se dolaďovaly až později.

Snímky jsou pořízené v kanceláři, přímo ve výrobě totiž nedovolují provozovatelé těchto technologických komplexů vůbec fotografovat. V těchto technologicky vyspělých provozech si nechávají vyrábět sběratelské modely také další světoví výrobci ze západní Evropy a Ameriky a jakýkoliv únik informací o vyráběných modelech by vedl k okamžité ztrátě kontraktu.

Tento prototyp zástupci Abrexu odmítli kvůli nedostatkům v kvalitě laku.

Zástupci Abrexu musejí ve schvalovacím procesu dohlížet na správné provedení potisků nejenom kvůli autentické podobě vozu, ale také vzhledem k autorským právům týmů a institucí, které vytvářely design polepů na skutečné automobily. Vůči podobě skutečného auta se samozřejmě nic nesmí měnit.

Ani tento prototyp neprošel kvůli technické kvalitě potisku a drobným chybám v provedení imatrikulace vůči skutečnému vozu Škoda Fabia III R5 z týmu Motorland Racing 21.

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.