Sběratelé pro Ukrajinu: model „2016 Škoda Rapid – Hlídkový vůz Policie Ukrajiny – Abrex/Model DEPO 1:43“

Poskytnout existenčně důležitou pomoct Ukrajině a přinést výjimečný model, který obohatí naše sbírky to je cíl naší společné akce Sběratelé pro Ukrajinu. Model DEPO pro tuto akci vydává symbolický model, jaký ještě v našich sbírkách není – 2016 Škoda Rapid – Hlídkový vůz Policie Ukrajiny – Abrex/Model DEPO 1:43. Výtěžek z této akce předá Model DEPO na účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR (č. účtu: 304452700/0300, ČSOB). Tyto peníze půjdou přímo na nákup materiálu určeného na obranu životů a domovů Ukrajinců a na prostředky pro domobranu a vojáky, kteří brání Ukrajinu proti ruské invazi, zabírání území, okupaci a vraždění obyvatel.

Model 2016 Škoda Rapid – Hlídkový vůz Policie Ukrajiny – Abrex/Model DEPO 1:43 je v prodeji
v e-shopu Model DEPO / Chytré kostky a v e-shopu Model DEPO Shop.

Prototyp modelu 2016 Škoda Rapid – Hlídkový vůz Policie Ukrajiny – Abrex/Model DEPO 1:43, zatím bez majáku, který na něj dodáme do konce týdne. K modelu si můžete do vitrínky své sbírky vybrat jeden ze čtyř stojáků s ukrajinskou vlajkou a symbolickým nápisem.

Sledujte novinky a recenze kovových modelů na Facebooku Model DEPO.


Škodovky ve službách Policie Ukrajiny

Model 2016 Škoda Rapid – Hlídkový vůz Policie Ukrajiny – Abrex/Model DEPO 1:43 ztvárňuje auto, které používá útvar takzvané Hlídkové policie Ukrajiny (Патрульна поліція) v hlavním městě Kyjevě. Škoda Rapid slouží jako standardní auto ukrajinské policie od roku 2015. Rapidy nakoupila Ukrajina v hromadné zakázce z mladoboleslavské automobilce Škoda Auto po roce 2015. Navázala tak na dobré zkušenosti s vozy Škoda z předchozích let. Jako první škodovky se ve službách Policie Ukrajiny objevily koncem 90. let vozy Škoda Octavia I. Později následovaly další Octavie druhé a třetí generace.

Ukrajinská policie (Національна поліція України) se teď samozřejmě naplno zapojila do obrany Ukrajiny a řešení krizových situací, které způsobují útoky ruských vojáků na obyvatele dobývaných území. V období před 24. únorem 2022 ale řešila obdobné úkoly jako naše Policie České republiky. Využívala k tomu nejčastěji auta jihokorejských značek, ale ve velkém počtu také škodovky z České republiky. Před ruskou agresí do ukrajinského vnitrozemí se na Ukrajině začaly stále úspěšněji vyrábět také komponenty pro automobilku Škoda Auto a další značky koncernu Volkswagen. Ruské nálety a bombardování ale ničí výrobní provozy a pracovníci musejí bránit obyvatele a svou zemi proti útočící Ruské armádě. Práce ukrajinských podniků pro Škodovku a další odběratele se tak dočasně zastavila.

Prototyp modelu 2016 Škoda Rapid – Hlídkový vůz Policie Ukrajiny – Abrex/Model DEPO 1:43, zatím bez majáku, který na něj dodáme do konce týdne.

Velká síla „malých“ modelů

Díky této akci Sběratelé pro Ukrajinu přispějeme naším dílem k nákupu prostředků, které teď naléhavě potřebují Ukrajinci k obraně svých lidi, domovů a své země proti brutálním útokům Ruska. Rozšíříme také obzory a hlubší význam svých sbírek. Model 2016 Škoda Rapid – Hlídkový vůz Policie Ukrajiny – Abrex/Model DEPO 1:43 symbolizuje českou stopu na Ukrajině, která se po rozpadu Sovětského svazu vydala na trnitou cestou za hodnotami naší Evropy. Model českého auta ve službě ukrajinské policie ukazuje, že Ukrajina k nám patří, že je součástí naší Evropy. Té Evropy, kterou se Rusko snaží ve své zlobě zničit, nebo aspoň rozvrátit a ponížit. A Ukrajinci, kteří statečně brání svůj evropský sen, tak bojují nejenom za nezávislou Ukrajinu, ale i za nás a celou Evropu.

Prototyp modelu 2016 Škoda Rapid – Hlídkový vůz Policie Ukrajiny – Abrex/Model DEPO 1:43, zatím bez majáku, který na něj dodáme do konce týdne.

Symbolické stojánky typu „áčko“ k modelu škodovky Policie Ukrajiny

K modelu si můžete vybrat jeden ze čtyř stojánků ve tvaru reklamního „áčka“ s ukrajinskou vlajkou a charakteristickým nápisem:
1. POMÁHÁM UKRAJINĚ
2. СЛАВА УКРАЇНІ! SLÁVA UKRAJINĚ
3. „РУССКИЙ ВОЕННЫЙ КОРАБЛЬ, ИДИ НАХУЙ!“ „RUSKÁ VÁLEČNÁ LODI, JEĎ DO ŘITI“ (ikonický výrok ukrajinských obránců malého Ostrova zmijí v Černém moři, kteří se odmítli vzdát přesile ruské výsadkové lodi)
4. РУССКИЕ СОЛДАТЫ, ИДУТЕ НА ХУЙ! RUŠTÍ VOJÁCI, JDĚTE DO ŘITI

Prototyp modelu 2016 Škoda Rapid – Hlídkový vůz Policie Ukrajiny – Abrex/Model DEPO 1:43, zatím bez majáku. K modelu si můžete vybrat jeden ze čtyř druhů stojáků s ukrajinskou vlajkou a symbolickým nápisem, které vidíte na fotografii. Zadní strana všech stojánků typu „áčko“ je stejná jako na stojánku uprostřed je na ní logo Model DEPO a nápis SPECIÁLNÍ EDICE.

Kde a kdy model hlídkového vozu ukrajinské policie dostanete

Model 2016 Škoda Rapid – Hlídkový vůz Policie Ukrajiny – Abrex/Model DEPO 1:43 je v prodeji v e-shopu Model DEPO / Chytré kostky a v e-shopu Model DEPO Shop. V současné době finišujeme s jeho kompletací. Plánujeme dokončit jeho výrobu a odeslat ho nebo předat všem předplatitelům do poloviny dubna 2022.

Jaký bude příspěvek z prodeje tohoto modelu pro Ukrajinu

V den zahájení akce Sběratelé pro Ukrajinu: Model 2016 Škoda Rapid – Hlídkový vůz Policie Ukrajiny – Abrex/Model DEPO 1:43 jsme poukázali na účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR (č. účtu: 304452700/0300, ČSOB) částku 10 000 Kč jako příspěvek Model DEPO (značka společnosti Miramis, s.r.o.) za model, který si ponecháme v našem archívu. Z prodeje dalších 83 exemplářů modelů Model 2016 Škoda Rapid – Hlídkový vůz Policie Ukrajiny – Abrex/Model DEPO 1:43 poukážeme na tento účet na pomoc Ukrajině dalších 50 000 Kč.

V současné době také dáváme dohromady podklady pro modely dalších dvou škodovek, které používala a používá Policie Ukrajiny. Celkově chceme touto akcí věnovat na pomoc Ukrajině částku 100 000 Kč.


DALŠÍ INFORMACE BUDEME DO TOHOTO ČLÁNEKU POSTUPNĚ DOPLŇOVAT TAK, JAK BUDE POSTUPOVAT PROJETK SBĚRATELÉ PRO UKRAJINU.

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.