Chromovaná přídavná světla ve velikosti 1:43 – nový produkt Czech Auto Legends pro modeláře

K rozšiřující se řadě výstražných majáků ve velikosti 1:43 přidalo sdružení Czech Auto Legends (CAL) ještě další produkt pro modeláře – velká přídavná světla, která se od šedesátých let používala hlavně na soutěžních autech, ale také na sanitkách, na vozech hasičů a dalších bezpečnostních sil. A samozřejmě si je jako atraktivní doplněk montovali na svá civilní auta i šťastlivci, kterým se je za socialismu podařilo sehnat. Modely těchto světel v měřítku 1:43 teď CAL jako jediný český výrobce začal vyrábět v autentické podobě jako pochromovaná, se dvěma typy „hrnců “ a se čtyřmi barvami skel reflektorů.

Světla a další komponenty 1:43 si můžete koupit v e-Shopu Chytré kostky / Model DEPO.

Czech Auto Legends vyrábí svá přídavná světla 1:43 se skly ve čtyřech barvách – jako žluté mlhovky, čirá přídavná světla a modrá i červená výstražná světla.
________________________________________________________
Profesionální technologie

Přídavná světla ve velikosti 1:43 od mají dva hlavní znaky profesionální výroby, která je řadí nad většinu modelů světel jiných českých výrobců. Tím hlavním je povrchová úprava pochromováním. Zatímco jiné výrobci více či méně zdařile nahrazují pochromování různými stříbrnými modelářskými barvami, hrnce světel CAL jsou pochromované kovem metodou kovové vaporizace. A to je samozřejmě znát na dokonalé autenticitě pochromovaných světel jak na zadní straně „hrnců“, tak i zpředu, kde vytvářejí chromový efekt paraboly světel.

Ukázka světel na modelu Avia F21 Furgon ve velikosti 1:43, tak jak si je nechal nalepit na nárazník a masku jeden ze sběratelů.
________________________________________________________

Druhým profesionálním znakem jsou odlévaná skla světel CAL ve velikosti 1:43. Plastová modelová „sklíčka“ jsou dokonale hladká a průhledná, čehož se stále nedá dosáhnout na standardní 3D tiskárně, ale jen tlakovým odléváním, resp. vstřikováním transparentního plastu do kovových forem. Plast „skel“ reflektorů 1:43 je také pevnější než hmoty z domácích 3D tiskáren. To platí také o tělu, neboli „hrncích“ světel CAL, které jsou také vyráběné vstřikováním plastu do kovových forem. Tento plast je pevnější a houževnatější než křehký rezin, ze kterého se tiskne na běžných modelářských 3D tiskárnách. Držák, resp. „noha“ světel CAL, se na rozdíl od křehkého rezinu dá také bez problémů odříznout ostrým modelářským nožem.

Sledujte novinky a recenze kovových modelů na Facebooku Model DEPO.

Každá sada přídavných světel CAL 1:43 obsahuje dvě světla s hranatými „hrnci“ reflektorů (vlevo) a dvě světla s kulatými „hrnci“ (vpravo).
________________________________________________________
Druhy přídavných světel CAL

CAL vyrábí svá modelová přídavná světla ve dvou základních druzích: s kulatými „hrnci“ a hranatými „hrnci“ reflektorů. Oba typy jsou po dvou světlech v každé sadě. Sady ve čtyřech provedeních. Sada s „bílými“, resp. čirými skly, představují přídavné dálkové reflektory. Žlutá světla se montovala jako mlhovky. A modrá i červená světla používaly bezpečnostní síly na sanitkách, na vozech Veřejné bezpečnosti i požární ochrany a někdy je montovala na svá vozidla i armáda.

Přídavná světla CAL ve velikosti 1:43 jsou prodávaná po čtyřech, s instalovanými skly, na výrobním stromečku, od kterého se odříznou ostrým nožem.
________________________________________________________
Cena a dostupnost

CAL prodává svá modelová přídavná světla v balení po čtyřech. Světla v sadě jsou „smontovaná“, se skly instalovanými v parabolách. Každá sada obsahuje dvě světla s kulatými „hrnci“ a dvě světla s hranatými „hrnci“. Jsou balená v igelitovém sáčku neoddělená od odlévacího „stromečku“, aby se při přepravě navzájem nepoškrábala.

Sada těchto čtyř pochromovaných světel stojí 129 Kč. Prodává je Model DEPO na svém e-shopu Chytré kostky www.chytrekostky.cz. Autorizovaným prodejcem modelů našich světel je také cars43.com Jiřího Jirmana.

Světla a další komponenty 1:43 si můžete koupit v e-Shopu Chytré kostky / Model DEPO.

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.