Telefonní budky ve velikosti 1:43, 1:24 a 1:18, z doby socialismu i z konce století, uvede do prodeje Model DEPO

Série modelů telefonních zahrnuje dva typy ikonických dřevěných telefonních budek z doby socialismu, prosklené kovové budky z devadesátých let i zastřešené otevřené kóje s telefonními automaty ze začátku tohoto století. Modely telefonních budek jako příslušenství do sbírek modelů aut ve velikostech 1:43, 1:24 a 1:18 vyvinulo a v této době vyrábí studio Tomáše Francla. V 3D tisku už jsou zhotovené desítky komponentů, řežou se skla do stěn budek a lakují se jednotlivé díly. Na projektu spolupracuje Model DEPO. Telefonní budky připravujeme do dioramat s modely škodovek a budeme je prodávat také samostatně na našem e-shopu Model DEPO / Chytré kostky.

Sledujte novinky a recenze kovových modelů na Facebooku Model DEPO.

Novější typ dřevěné telefonní budky, kterou SPOJE zaváděly od poloviny 80. let. Telefonní automaty byly v těchto budkách stále na mince, ale na rozdíl od starších modrých byly tyto novější stříkané červeným nebo oranžovým emailem. Model této telefonní budky ve velikosti 1:43 z dílny Tomáše Francla využije Model DEPO v dalším dioramatu z 90. let.

Podle skutečnosti

Na vývoji modelů legendární hranaté dřevěné telefonní budky, která v menších či větších obměnách sloužila v našich ulicích i na vesnicích déle než půl století, pracuje Tomáš Francl už déle než půl roku. Za základ vzal detailní proměření a materiálovou dokumentaci skutečných telefonních budek, které se jako vzácné artefakty minulé doby podařilo zachránit několika nadšencům.

Prototyp kovové telefonní budky Českého Telecomu z konce 90. let ve velikosti 1:43. Detaily telefonního přístroje na tomto prototypu ještě nejsou domalované a chybí ještě sluchátko. Studio Tomáše Francla je dá do prodeje na Model DEPO koncem roku 2021.

Série modelů telefonních budek 19612021 ve velikosti 1:43, 1:24 a 1:18

1. Dřevěná telefonní budka v barvě dřeva nebo hnědě lakovaná – 60. až 80. léta
2. Dřevěná telefonní budka oranžová – 80. a začátek 90. let
3. Kovová telefonní budka – konec 20. a začátek 21. století
4. Otevřená telefonní budka (typ „kóje“) – začátek 21. století
Všechny 4 typy telefonních budek jsou ve velikostech 1:43, 1:24, 1:18

Autor: Tomáš Francl © ve spolupráci s Model DEPO

Jako první zhotovili Tomáš a jeho spolupracovníci největší telefonní budku v měřítku 1:18. Model sestavili z 33 dílů, většinu z nich přitom samostatně nastříkali lakem ještě přes sestavením. Osmnáctinová telefonní budka je prosklená 14 samostatnými okny z plexiskla o síle asi 1 mm, konstrukční díly jsou zhotovené z plastů PLA, PLA+ a UV resinu. Na modelu jsou také použité díly z dvou druhé kovů a telefonní seznam je sešitý samozřejmě z papíru.

Telefonní budka typ „otevřené kóje“ Českého Telecomu ze začátku 21. století ve velikosti 1:18. Studio Tomáše Francla připravuje ve velikosti 1:18 všechny základní typy našich telefonních budek ve spolupráci s Model DEPO. Do prodeje je chceme dát ještě v roce 2021.
Telefonní budka typ „otevřené kóje“ Českého Telecomu ze začátku 21. století ve velikosti 1:18. Studio Tomáše Francla připravuje ve velikosti 1:18 všechny základní typy našich telefonních budek ve spolupráci s Model DEPO. Do prodeje je chceme dát ještě v roce 2021.

Dioramata s telefonními budkami ve velikosti 1:43

Největší využití najdou modely telefonních budek v měřítku 1:43. Model DEPO je zasadí do různých dioramat s modely aut, která budou symbolicky zobrazovat autentické scény z našeho života v nedávné minulosti. Jako první dáme už za pár týdnů do prodeje diorama, které bude reprezentovat ikonickou telefonní budku z Václavského náměstí z roku 1978. K telefonní budce v dioramatu přispěchá na opravu mechanik státního podniku Spoje v pohotovostním autě Škoda 105. Model DEPO už připravuje i druhé diorama z „Václaváku“ s novějším typem dřevěné telefonní budky Spojů z roku 1989.

Prototyp dioramatu „1978 Škoda 105 L – SPOJE & Telefonní budka na Václavském nám. v Praze – Model DEPO 1:43“. Diorama ještě doplní polep podstavce s dlažbou a chodníkem na „Václaváku“. Model telefonní budky v tomto dioramatu z dílny Tomáše Francla představuje typ dřevěné budky ze 70. a první poloviny 80. let. Toto diorama dáme do prodeje v listopadu 2021 v e-shopu Model DEPO / Chytré kostky.

Výrobní charakteristika modelů telefonních budek 1:43, 1:24 a 1:18

▪ Projekt a design: © Tomáš Francl ve spolupráci s Model DEPO
▪ Série: Telefonní budky v Československu a Česku
▪ Konstrukce: 3D tisk z rezinu a z PLA
▪ Díly jsou stříkané modelářskými barvami před sestavením modelu
▪ Prosklení: plexisklo 1 až 1,5 mm řezané ultrazvukem
▪ Vodní obtisky a tampo print (na skle)
▪ Množství dílů se liší podle velikosti modelu. Např. model dřevěné telefonní budky v měřítku 1:18 se skládá z 34 dílů.

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.