Foxtoys 1:18 − nové verze Škody Fabia R5 − české posádky českých vozů v českých soutěžích

Po soutěžních vozech ze Rallye Monte Carlo, Safari Rally zaměřil Foxtoys své dvě nové limitované edice na českou Barum Rally Zlín. Novinky Škoda Fabia R5 ve velikosti 1:18 představují dvě škodovky z první trojice vítězů v roce 2017. Vítězem „barumky“ se v roce 2017 stala posádka továrního týmu Jan Kopecký − Petr Dresler, pro vavřínový věnec si tam dojela posádka Roman Kresta – Petr Starý z Mogul Racing Teamu. Mezi obě škodovky se vklínil Ford Fiesta R5 ruské posádky Lukyanuk – Arnautov.

Modely z edicí Foxtoys 1:18 můžete získat v našem eShopu Model Depo.

Fenomenální pilot týmu Škoda Motorsport Jan Kopecký nemůže chybět ve vitríně žádného sběratele modelů soutěžáků. Ani na barumce v roce 2017 posádka Kopecký − Dresler nezklamala.
Modely Foxtoys 1:18 nemají otvírací kapoty a dveře. Někomu otvírací komponenty chybějí, jiní sběratelé naopak uvítají, že na těchto modelech nejsou žádné „spáry“.

Za základ pro obě nové verze posloužily detailně propracované modely Škoda Fabia R5 ve velikosti 1:18, které zhotovil pro Foxtoys výrobce IXO. Pro přípravu forem posloužila 3D data ze skutečného vozu Škoda Fabia III R5, která IXO využívá i pro výrobu erpětek ve velikosti 1:43. Karoserie jsou odlité z poctivé zinkové slitiny, všechny vnější prvky jsou detailně zpracované, včetně plné výbavy interiéru, ale přestože jsou modely zhotovené ve velikosti 1:18, nemají otvírací dveře nebo kapoty ani zatáčecí přední kola.

„Kořením“ věrně provedených modelů jsou autentické potisky se jmény obou posádek na sklech zadních dveří. Potisky nejsou vodní ani tampo print, ale samolepící, tedy ze stejného materiálu jako na skutečných vozech. Jsou aplikované skoro bezchybně, trochu s přesahem mohou být u znaku Škoda na přední kapotě, ale to se dá snadno doladit kouskem měkkého plastu bez ostrých hran.

Vozy Romana Kresty jsou ve sbírkách modelů soutěžních škodovek žádaným artiklem. Kresta je výborný pilot a často „šlapal“ Kopeckému na paty. Barum Rally 2017 a mnoho dalších soutěží jezdil několik let za Mogul Racing Team.
Modely Foxtoys 1:18 mají samozřejmě volně otáčející se kola. Ale ani ve velikosti 1:18 nejsou přední kola těchto modelů zatáčecí.

Foxtoys vydal obě nové Fabie R5 v měřítku 1:18 v limitovaných edicích 300 modelů. Ve skutečnosti se jich ale na náš trh dostane méně, protože část z limitovaných edicí dodal tradičně do Německa. Cena obou modelů je 3299 Kč, což není na model bez otvíracích komponentů málo. Na druhou stranu je to jediný model Fabie R5 ve velikosti 1:18 a jeho verze vycházejí vzhledem k malému českému trhu v malých edicích.

Sběratelům se také může zdát, že ceny deformují němečtí prodejci, kteří odebírají velkou část produkce modelů našich soutěžních i jiných škodovek. Jako skoro ve všem i tady určuje cenu do velké míry i německý trh, ale bez exportu části modelů do Německa by tyto limitované edice asi vzniknout nemohly. V každém případě, nové verze „Škoda Fabia III R5 − Barum Czech Rally Zlín“ představují pro sběratele osmnáctin velké lákadlo.

Imatrikulace soutěžních vozů v limitovaných edicích Foxtoys 1:18 jsou věrně autenticky provedené.

Chcete informace o novinkách na webu Model Depo? Sleduje nás na Facebooku.

________


Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.