Replika prototypu černého Y-1B 1911 Ford Model T

Po několika týdnech zkoušek a příprav jsme vyrobili v limitované desetikusové sérii první model z řady replik prototypů a extrémně vzácných variant modelů Matchbox Models of Yesteryear: černý Y-1B Ford T.

Ford Model T.
Reklamní fotografie Harry Shiplera z 11. dubna 1910.
Foto wikipedia.org.

Skutečný Ford Model T přezdívaný plechová Líza se vyráběl v letech 1908 až 1927 většinou v černé barvě, protože černý lak uschnul dříve než ostatní barvy, a to Fordově továrně umožnilo vyrábět auta rychleji. Černá barva byla pravděpodobně také zvolena pro svou cenu a trvanlivost. Výrok neprávem přisuzovaný Henry Fordovi, že si každý zákazník může vybrat jakoukoli barvu, pokud chce černou, se však stal legendární.

Přestože byla pro skutečný Ford T typická černá barva, firma Lesney nakonec pro svůj model zvolila červenou, aby se lépe prodával. Před počátkem sériové výroby však Vývojové oddělení Lesney v roce 1964 zhotovilo prototypy v černé barvě. 

Dva z několika známých předprodukčních exemplářů.
Vlevo se zlatě natřenými bočními světly, zlatě a červeně natřeným zadním světlem, natřeným rámem okna a mosazně pokovenými součástkami. Vpravo s nenatřeným rámem okna, součástkami jen v surové zamakové slitině, ručně zlatě natřenými světly a dvojpákou z Y-16A Spyker.
Na extrémně raritních prototypech je oproti sériově výráběným modelům několik odlišností podvozku: výpustný šroub olejové vany, chybějící výplň pod chladičem (detail vpravo), absence otvorů a označení “Y.1.” postrádá pomlčku a za jedničkou je tečka.

Deset ručně zpracovaných replik těchto prototypů je nastříkaných černou lesklou barvou, charakterem odpovídající původní, na odbarvený originální odlitek. Každá je opatřena číslovaným a podepsaným certifikátem a ručně vyrobenou krabičkou. Pro repliky byly použity novější typy podvozku prvních produkčních červených Fordů. Použité mosazné a plastové doplňky jsou původní, převzaté z originálního modelu. Autorem ideového záměru zhotovení replik, tzv. CODE 3 modelů, a textu na krabičce byl Alex Pícha a autorem krabičky a realizace Pavel Lagner.

Replika předprodukčního černého Y-1B 1911 Ford Model T.

Pavel Lagner

Následujte nás:

Pavel Lagner

Kurátor výstav umění a herec. Spoluautor publikace Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 a autor publikace SOUHRNNÝ PŘEHLED MATCHBOX MODELS OF YESTERYEAR 1956–2006. Odborník na varianty modelů Yesteryear a jejich boxů a na pokovené matchboxy.