IXO vylepší modely škodovek velikosti 1:43 z Kaleidoskopu DeAgostini a uvede je do běžného prodeje

Společnost Premium & Collectibles, která vyrábí pro DeAgostini modely Kaleidoskopu slavných vozů Škoda, využije nových forem i pro modely škodovek značky IXO Models. “Kaleidoskopové” škodovky, které se zatím dostaly jen jednorázově k předplatitelům a na novinové stánky, tak budou k sehnání i ve standardních e-shopech a obchodech. Značka IXO Models navíc slibuje, že provedení jejích škodovek ve velikosti 1:43 bude kvalitnější a ve standardním balení s pevnou plexi vitrínkou. Start je opatrný, zatím méně výrazné modely 1952 Škoda 1200 a 1956 Škoda 440 Spartak, ale pokud o ně bude větší zájem, dá se očekávat expanze škodovek od IXO Models mnohem větší.

Sledujte novinky a recenze kovových modelů na Facebooku Model DEPO.

Na jaře 2021 avizovalo IXO nový model 1952 Škoda 1200 Sedan jen dobovou fotografií skutečného auta z padesátých let.

Model 1952 Škoda 1200 Sedan – DeAgostini 1:43, jehož formy využije IXO pro výrobu vylepšeného modelu baleného do pevné plexi vitrínky.

1952 Škoda 1200 Sedan – IXO 1:43

Jako první nasadí IXO do volného prodeje model 1952 Škoda 1200 Sedan. Je to první model z Kaleidoskopu a zároveň představuje typ škodovky, kterou před Kaleidoskopem nikdo jako klasický kovový model nevyrobil (Abrex vyrábí novější typ 1956 Škoda 1201). Model proslulého „Sedanu“ oznámilo IXO už v únoru 2021. Evropští distributoři dostali informaci, že model bude červený, ale IXO dlouho jako jeho ilustrační obrázek dlouho prezentovalo jen černobílou fotografii skutečného vozu z padesátých let. Nyní už IXO zveřejnilo i fotografii modelu (Item No. IXOCLC370N), který je lakovaný ve vínově červené barvě. Jako výrazně modelovější prvek oproti Kaleidoskopu DeAgostini jsou na novém modelu patrné tvarově věrnější kovové stěrače. Na rozdíl od levnější verze DeAgostini ale modelŠkoda 1200 – IXO 1:43 na druhé straně postrádá autentické státní poznávací značky, na jejich místě je jen cedulka s nápisem Škoda.

Model 1952 Škoda 1200 Sedan v tmavě červené barvě, který IXO Models uvede na náš trh na podzim 2021

1955 Škoda 440 Spartak – IXO 1:43

Na jaře 2021 IXO Models avizoval dokonce modely dvou Spartaků, jeden jako slabší typ Škoda 440 v béžové barvě a druhý „bicolor“, neboli dvoubarevný červeno-šedobéžový typ Škoda 445 se silnějším motorem. V aktualizované nabídce ale nakonec zatím zůstala jen Škoda 440 Spartak v béžové barvě. IXO Models uvádí, že jde o modelový rok 1955, ale v tom případě je škoda, že na modelu jsou pochromované nárazníky namísto červeně nebo béžově lakovaných. Za socialismu se totiž šetřilo na všem a strategický kov chrom šel hlavně do hutnictví na zušlechťování průmyslových slitin. První skutečné Spartaky se proto vyráběly jen s lakovanými nárazníky.


Model 1955 Škoda 440 Spartak – DeAgostini 1:43, jehož formy využije IXO pro výrobu vylepšeného modelu baleného do pevné plexi vitrínky.

Společné formy pro výrobu modelů DeAgostini a IXO

Základem pro novou edici škodovek IXO Models jsou formy pro modely, které Premium & Collectibles vyrobilo nejprve pro Kaleidoskop a další edice firmy DeAgostini. Tyto formy ale Premium & Collectibles nevyrábí exkluzívně jen pro jednoho prodejce. Využívá je pro značku IXO Models, ale prodává výrobu z těchto forem i dalším zákazníkům. Tak například vznikla nedávná kolekce tří škodovek typu 742 M pro Fox18 a Retro-auta, resp. Retro Line. Základní formy modelu jsou stejné jako pro kolekce DeAgostini, jen barevné provedení je jiné a Premium & Collectibles vyrobí na zakázku i jiná kola a další drobné doplňky. V praxi to znamená, že se modely ze současného Kaleidoskopu slavných vozů Škoda od DeAgostini mohou objevit pod jakoukoliv jinou značkou, teoreticky i jako Czech Auto Legends nebo Model DEPO.

Model 1955 Škoda 440 Spartak v béžové barvě, který IXO Models uvede na náš trh na podzim 2021

Kdy a za kolik

Podle nejnovějších informací by se nové modely 1952 Škoda 1200 Sedan – IXO 1:43 a 1955 Škoda 440 Spartak – IXO 1:43 měly objevit na našem trhu v říjnu 2021. Na zkoušku jsme je objednali i do e-shopu Model DEPO. Mnohé ale ještě může změnit současná krize zejména v lodní dopravě. Maloobchodní cena každého z obou modelů by se mohla pohybovat kolem 540 Kč. Je ale možné, že ji trochu srazí cenová přetahovaná mezi našimi prodejci, protože IXO Models na rozdíl od Abrexu a některých dalších prodejců nevyžaduje dodržování nejnižší prodejní ceny svých modelů.

První vylepšené modely škodovek, které IXO Models začne vyrábět z Kaleidoskopu slavných vozů Škoda vycházejícího pod značkou DeAgostini.

Speciální modely vozů Škoda, Tatra a dalších značek dostanete
v e-shopech Model DEPO / Chytré kostky a Model DEPO Shop .

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.