Jedna z největších soukromých sbírek – Muzeum kovových aut v Týništi nad Orlicí – se opět otevřela pro veřejnost

Po dlouhém „koronavirovém půstu“ otevřel v červnu 2020 své Muzeum kovových modelů jeden z největších českých sběratelů, Eduard Pařízek. Jeho sbírka je velká nejenom svým rozsahem, zaměřením a systematičností, ale hlavně v tom, že ji Eduard několik let budoval s cílem trvale zpřístupnit tisíce modelů pro veřejnost. Edu Pařízka nezlomil ani tvrdý úder osudu, když v roce 2019 zdevastoval nečekaný otřes půdy asi třetinu jeho vitrín a exponátů. Otevřít Muzeum kovových aut co nejdříve po uvolnění koronavirové krize bylo pro něj prestižní záležitostí.

Buďte informovaní, přihlašte se ke sledování Facebooku Model Depo.

Zakladatel muzea Eduard Pařízek se už déle než dvacet let specializuje na americké automobily z minulého století. Poslední dobou se ale zaměřuje také na československé automobily a částečně i na vozový park v někdejších socialistických zemích. Jeho sbírka je systemizovaná netradičně. Modely nejsou jako obvykle řazené podle svých výrobců, ale podle historie značek skutečných automobilů. Třeba vozy Cadillac nebo Rolls-Royce tak reprezentují modely od firem Franklin Mint, Minichamps, Brumm a další.

Eduard Pařízek doplňuje řadu modelů škodovek z období Československa.

Související:Zemětřesení zničilo třetinu expozice Muzea kovových modelů v Týništi nad Orlicí

Eda je mezi sběrateli velmi oblíbený, a to nejen jako sběratelský odborník, ale také protože je velmi přátelský, poctivý a snaží se každému vyjít vstříc. To, že nebyl nikdy vypočítavý a že přátelům pomáhal, se mu teď aspoň z části vrátilo od nejbližších přátel, kteří mu pomáhali s obnovou sbírky. Desítky modelů ale byly před čtvrt rokem zničené a Eduardovi bude trvat měsíce i roky, než je opět sežene a vrátí do své sbírky otevřené pro minulost.

V muzeu je vystaveno přes šest tisíc modelů automobilů, převážně ve velikosti 1:43 a 1:64. Otevřeno je v sezóně od dubna do 17. listopadu, v sobotu 10–18 hod. a v neděli 10–17. Vstupné je 80 Kč, pro děti 40 Kč. Více informací o možnosti navštívit muzeum najdete na jeho informační stránce.

Muzeum autíček je relativně menší, což je dané tím, že modely v měřítcích 1:43 a 1:64 jsou dlouhé zhruba 5 až 10 centimetrů. Na první pohled jde „jen“ o jednu velkou místnost, ve které je více než třicet rozlehlých vitrín. Stojí ale za to pokochat se každou poličkou a každým modelem.

Těch poliček jsou ve vitrínách dohromady stovky a na nich tisíce modelů. Jsou řazené podle desítek témat – značky Škoda, Chevrolet, Ford, Renault… nebo americká policie podle států, československá Veřejná bezpečnost… dodávky z bývalého socialistického bloku, sporťáky, historické vozy… a tak bychom mohli pokračovat. A to už se za jednu návštěvu nedá pořádně vstřebat. Vyplatí se proto podívat se do muzea opakovaně.

Muzeum je v Týništi nad Orlicí, nedaleko centra městečka ve Smetanově ulici č. 395. Dovnitř se jde přes dvůr místní nábytkářské firmy. Parkovat se dá v okolí na více místech.

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.