Lavina sběratelů vykoupila většinu speciálních a limitovaných modelů Abrex na veletrhu Model Hobby 2019

Podle informací z uzávěrky prodeje zbyl po říjnovém veletrhu ve skladu Abrexu jen zlomek z několika set speciálních a limitovaných modelů ve velikosti 1:43. Přestože většina speciálů podražila a prodávaly se za 995 Kč až 1495 Kč, počty prodaných modelů Abrex na Model Hobby jsou rekordní. Jako první zmizely z pultu a ze skladu definitivně poslední červená Škoda 120 L (1984) Dopravní podnik hl. m. Prahy, šedomodrá Škoda 120 L (1984) Spoje, bílá Škoda 1203 (1974) ČSA a bílá Škoda Octavia III (2012) SOS Olomouc Patrola.

Související:
Abrex připravil pro veletrh Model Hobby 2019 v Praze atraktivní verze modelů Škoda 120 L a Praga V3S

Poslední prodaný speciální model Škoda Octavia III (2012) SOS Olomouc Patrola 1:43

Jak se nám podařilo zjistit, na další akci Abrexu zbývá jen asi patnáct osledních speciálních modelů Škoda 120 L (1984) ČSA za 1495 Kč, dvě poslední limitky Tatra 603 (1969) Retro městečko a pár pokovených modelů. Všechny tyto modely jsou doopravdy poslední a po vyprodání už je Abrex nebude vyrábět. Například červené a bílé stodvacítky M už Abrex vůbec nemá na skladu a investice do výroby teď musí směřovat na zcela nové typy modelů.

Fronta před stánkem Abrex se první den na Model Hobby 2019 táhla až na padesát metrů dozadu mezi další expozice, čekalo se až půl hodiny, ale k dramatickým situacím jako v Pardubicích a na některých dalších akcích nedocházelo. Sběratele obsluhovaly dvě pracovnice a obchodní manažer Abrexu.
Novinky do volného prodeje

Do volného prodeje naproti tomu půjdou novinky 1967 Praga V3S – pojízdná prodejna Jednota, 1993 Škoda Forman – Policie ČR a 1956 Škoda 1201 – hnědá barva. Na rozdíl od končících stodvacítek 1984 M a dvanáctsettrojek jsou další exempláře těchto modelů ve výrobě a až jich bude dostatek, Abrex, Model DEPO a další prodejci je budou nabízet i ve svých e-shopech.

Sledujte informace o novinkách ze světa kovových modelů na Facebooku Model DEPO.

Červených speciálů Škoda Octavia III (2012) Rako zbylo na pátek asi patnáct.
Co přineslo zvýšení cen speciálních modelů

Veletrhu Model Hobby předcházely desítky negativních reakcí na Facebooku, které vyvolaly informace o tom, že tři speciální modely stodvacítek ve velikosti 1:43 budou stát 1495 Kč. Hned po zahájení veletrhu ve čtvrtek v 10 hodin ale oblehl stánek Abrexu zatím asi rekordní dav stovek sběratelů. Přestože u pultu prodávali současně tři lidé z Abrexu, ke stánku se až do 12 hodin táhla fronta dlouhá kolem padesáti metrů. Obě pracovnice i obchodní manažer Abrexu při prodeji poctivě uplatňovali limit, který má zabránit skupování speciálních modelů překupníky. Aby se dostalo an co nejvíc sběratelů, prodávají každému kupujícímu jen jeden exemplář každého speciálního modelu. Ale i tak se už první den většina limitek a speciálů Abrexu prodala.

Kolegyně z Abrexu obsluhují sběratele, kteří se po asi půlhodinovém čekání dostali na řadu.

Podle několika sběratelů se tentokrát ke stánku Abrexu nedostavili někteří známí překupníci, kteří hned po akcích přeprodávají na Aukro speciály Abrexu za násobně vyšší ceny. Dá se tak předpokládat, že se víc speciálních modelů Abrex dostalo ke skutečným sběratelům. Situaci u stánku sledovali také výkonný ředitel Abrexu Jan Mizera obchodní ředitel Abrexu Robert Švec.  Ujistili, že se zvýšené ceny týkají jen těch typů modelů, které se už skoro vyprodaly a Abrex využije posledních exemplářů pro tvorbu několika prémiových speciálů. Další exempláře těchto modelů už nebudou, protože Abrex musí koncentrovat investice do výroby nových typů retro modelů.

Část regálu s posledními exempláři doprodávaných typů modelů, s „výjezdními“ speciály a s novinkami Abrex 1:43
Co zbylo na další akce Abrexu

Zatím nevíme, jaké další speciální modely chystá Abrex do konce roku. Dá se předpokládat, že bude dá doprodávat poslední exempláře končících typů. Cena několika posledních dvanáctsetrojek jako třeba vojenská sanitka nebo modrá dopravní hlídka Veřejné bezpečnosti se ale zvedla až na 995 Kč. Úžasné osmnáctiny jako Škoda Popular Monte Carlo nebo Laurin & Klement Voituretta stojí ke čtyřem tisícům. Některé jiné končících modely prodává Abrex na stáncích za standardní ceny, za jaké se prodávaly i v době, kdy jich byl ve skladu dostatek.

___________________

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *