Lékařský vůz „rendez-vous“ v podání Abrexu 1:43 – 1990 Škoda Favorit 136 L – Záchranná služba města Brna

Model skutečného auta brněnské záchranné služby, které brázdilo ulice moravské metropole a jejího okolí vydal Abrex. „1990 Škoda Favorit 136 L – Záchranná služba města Brna“ ve velikosti 1:43 má autentické barvy, maják, označení a imatrikulace na voze a dokonce i stejné státní poznávací značky jako skutečný vůz, který v Brně uvedli do služby pro brněnskou záchranku přesně před 30 lety. Abrex vydává model v rámci dnešní pestré nabídky devíti různých novinek, mezi nimiž jsou policejní vozy, nehodovka Dopravního podniku hl. m. Praha, ale i stotřicítky z Rallye Monte Carlo 1977 nebo zajímavé civilní vozy.

Sledujte novinky a recenze o kovových modelech na Facebooku Model DEPO.

Model „1990 Škoda Favorit 136 L – Záchranná služba města Brna“ ve velikosti 1:43, který vydal Abrex v září 2020.

Série zdravotnických vozů

Model výjezdového Favoritu Záchranné služby Brno navazuje na model vozu „1988 Škoda Favorit 136 L – Zdravotní služba OÚNZ Praha 1“, který vydal Abrex před prázdninami. Oba modely ve velikosti 1:43 se k sobě hodí do „série“ nejen ze sběratelského hlediska. Pro sběratele je brněnská výjezdovka další atraktivní „majákovou“ verzí Favoritu. Jako model je navíc ve sbírce dostatečně odlišná od jiných Favoritů, ať už svou ostře žlutou barvou nebo na Škodě Favorit méně obvyklým širokým majákem Tesla AZD 530.

Model „1990 Škoda Favorit 136 L – Záchranná služba města Brna“ ve velikosti 1:43, který vydal Abrex v září 2020.

Jako auto, které nový model Abrexu představuje, je „1990 Škoda Favorit 136 L – Záchranná služba města Brna“ dobrým příkladem z vývoje systému záchranné služby ve velkých městech České republiky. Brno bylo jedním z prvních krajských měst, kde se lékařské vozy systému „rendez-vous“ zaváděly. V Československu sloužila jako první takový vůz od roku 1987 žlutá Tatra 613 s červenými pruhy pražské záchranné služby. Od té doby se proto v Praze přezdívalo výjezdním osobním lékařským vozům tatry, i když po šestsettřináctce nastoupily Favority a pak i další typy aut.

Co je to lékařský vůz „rendez-vous“

Osobní pohotovostní auta v systému „rendez-vous“ slouží ke zrychlení a vyšší efektivitě záchranné služby. Takové osobní vozy zpravidla vyrážejí na místo, odkud je hlášené ohrožení života a zdraví lidí, jako první. Na silnicích jsou zejména v husté dopravě rychlejší než větší a tím i pomalejší a méně obratné ambulance. Zdravotnická výbava je v těchto menších osobních vozech mnohem omezenějších než ve velkých sanitních ambulancích. Důležité ale je, že na místo dorazí co nejrychleji odborný lékař, který zachraňuje život a zdraví lidí, než přijede pomalejší, ale lépe vybavená ambulance. Odborný lékař může také z místa podle situace přivolat, a nebo v případě planého poplachu odvolat, další posily záchranného systému. Osobní auta s majáky dnes proto od konce osmdesátých a hlavně od devadesátých let používá v systému „rendez-vous“ každé krajské nebo jiné větší město.

Fotomontáž, kterou připravilo studio Model DEPO, ukazuje dobovou fotografii brněnské záchranky a její autentickou podobu v modelu Abrex 1:43. Barvy, nápisy, imatrikulace i SPZ na modelu souhlasí, chybí jen modrá výstražná světla na nárazníku a konstrukce rampy pod majákem Tesla AZD 530. Tyto detaily by ovšem model, vyráběný v podmínkách sériové produkce, znatelně prodražily.

Cena a další verze Škody Favorit 136 L od Abrexu

Nový model rozšiřuje počet všech barevných a „majákových“ variant modelu Škoda Favorit 136 L – Abrex 1:43 skoro na třicítku. Jako všechny majákové verze Favoritu, které dal Abrex do prodeje od poloviny letošních prázdnin, stojí i tento model 795 Kč. Abrex vydává souběžně i civilní variantu Škoda Favorit 136 L v modré barvě Jadran za 495 Kč.

„1988 Škoda Favorit 136 L – Zdravotní služba OÚNZ Praha 1“ vyšel o prázdninách 2020. Už před několika lety vydal Abrex model druhého stejného Favoritu z OÚNZ Prahy 1 v limitované edici 300 kusů, jen s jinými SPZ ADI 19-79 a volačkou KAZ-4.

Pro sběratele bude také zajímavé, jestli je tím minisérie zdravotních vozů Škoda Favorit ukončená. Model „1988 Škoda Favorit 136 L – Zdravotní služba OÚNZ Praha 1“, který vyšel o prázdninách, má SPZ ADI 19-78 a volačku na střeše KAZ-3. Ve Zdravotní službě OÚNZ Prahy 1 ale spolu s ním jezdil i jeho sesterský Favorit s SPZ ADI 19-79 a volačkou KAZ-4. Jeho model vyšel před několika lety v limitované edici Abrexu v trochu jiné podobě. S novým modelem žlutého Favoritu brněnské záchranky, se starším bílým Favoritem z pražské lékařské služby a s několik let starým limitovaným podobným modelem jsou to zatím tři verze modelu Škoda Favorit 136 L ve službách našeho zdravotnictví.

Model 1:43 „1988 Škoda Favorit 136 L – modrá Jadran“ je další novou variantou Favoritu od Abrexu.

Modely si můžete koupit v e-Shopu Model Depo.

Modely Abrex, Model DEPO a Foxtoys, které nemáme zařazené do e-Shopu, si můžete objednat e-mailem.

Možnost osobního převzetí ZDARMA v Praze nedaleko metra Palmovka.

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.