Nová série modelů 1:43 od Abrexu přináší prestižní i vtipné verze soutěžní Škody Fabia III R5

Série sedmi nových verzí Škody Fabia III R5 od Abrexu reprezentuje širokou paletu modelů od vítězného vozu z Rallye Monte Carlo 2018 přes prodejní verze továrního soutěžáku po ostrou „policejní“ Fabii R5. Potěšitelné je, že se ceny nových „er pětek“ ve velikosti 1:43 udržely na nižší úrovni než nové modely Škody 130 RS.

2018 Škoda Fabia III R5 – vítěz WRC-2 v Rallye Monte Carlo 2018

Vítězná škodovka v kategorii WRC-2 s českou posádkou Kopecký – Dresler v nejprestižnější Rallye Monte Carlo 2018 je sázka na jistotu. Tomu odolá málokterý sběratel soutěžních automobilů, přestože Fabii R5 vyrábí Abrex v různých verzích už tři roky. Model je navíc povedený, barevné provedení i nápisy jsou dostatečně věrné, jen tato verze mohla přijít přece jen dříve než rok po vítězství Fabie R5 v Monte Carlu. Jednání o autorských právech na použití imatrikulace konkrétních vozů ale bývají složitá a Abrex je nakonec jediný, komu se naštěstí podařilo vše dotáhnout do konce. Do sbírky soutěžáků si tak můžeme díky Abrexu zařadit nejúspěšnější loňskou verzi nejúspěšnější soutěžní škodovky tisíciletí.

2018 Škoda Fabia III R5 – Policie ČR
Skutečný unikátní vůz Škoda Fabia III R5 s logy a pruhy Policie ČR, a samozřejmě i model Abrex, má bílou podkladovou barvu, která je charakteristická pro auta městské policie. Výsledný efekt je tak průnikem designu republikové a městské policie.

Velkou pozornost a diskuse sběratelů doma i v zahraničí vzbudil model soutěžní Fabie R5 2018 Škoda Fabia III R5 v policejních barvách a s logy a nápisy Policie ČR. V našem e-shopu Diecast.cz i na eBay se tato verze prodává nejvíc, ale vyvolala také nejvíc dotazů, zda takový vůz opravdu existuje. Abrexu se dá věřit v tom, že s výjimkou promo akcí vyrábí jako modely jen to, co skutečně jezdilo jako automobil, ale jistota je jistota, a tak jsme vše ověřili.

Skutečný vůz 2018 Škoda Fabia III R5 přesně v tomto provedení zhotovil Motorland Bělá se souhlasem Policie ČR. Použití loga, žluto-modré imatrikulace a sloganu „Pomáhat a chránit“ by ani jinak nebylo možné. Stejně tak Abrex musí mít souhlas Policie ČR, aby modely s autentickými policejními logy, sloganem a imatrikulacemi mohl vyrábět. Tento konkrétní vůz byl představený v březnu 2018 a posloužil i pro natočení vtipného videoklipu, ve které účinkovali i Petr Čtvrtníček a Vojta Štajf.

Nové modely Škoda Fabie III R5 bez polepů

Pro sběratele, kteří si sami dodělávají nejrůznější provedení soutěžních vozů, jsou výbornou příležitostí nové verze modelů Abrex 1:43 bez polepů.

Obě nové bílé „er pětky“ dostaly jen nová kola na asfalt, resp. šotolinu s matně černými disky. Novými atraktivními přírůstky jsou ale hlavně vozy Škoda Fabia III R45 v ocelově šedé nebo v matné růžové barvě. Zkušený a zručný sběratel je může „obléci“ do individuálních polepů, a nebo je můžete nechat jak jsou jako ostré „street“ verze tovární soutěžácké škodovky.

Je škoda, že koncern VW v roce 2019 už zastavil financování účasti mladoboleslavských škodovek na Rallye Monte Carlo a tovární tým asi nepojede ani další mezinárodní soutěže. Škoda Fabia III R5 vítězí už několik let všude, kam přijede a asi to už nevyvolává takovou pozornost důležitou pro propagaci. Dá se proto očekávat, že i Abrex už v dalších inovacích modelu Škoda Fabia II R5 ve velikosti 1:43 nebude pokračovat.

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *