Nový život modelů Matchbox Yesteryear – úpravy Code 3

Modely s označením Code 3 mají své odpůrce i nadšence, ale po svém znovuzrození v nové podobě jde o autíčka, která jsou nejen novými barevnými variantami stávajících, ale i také mnohdy svou původní formu připomínají jen vzdáleně. Mohou tak být právoplatnou kapitolou v dějinách série Models of Yesteryear.

Nabídka modelů Code 3 (Y-1B Ford, Y-16A Spyker, Y-2B Renault) aukční síně Vectis.
Foto Vectis.

Zatímco yesteryeary označované jako Code 1 jsou originální matchboxy vyráběné majiteli značek Matchbox a Models of Yesteryear a Code 2 modely upravené s jejich oficiálním souhlasem jinými společnostmi (vlastní speciální balení, někdy odlišné obtisky, barvy apod.), pak modely s označením Code 3 jsou takové, které dodatečně upravila jiná instituce nebo osoba bez oficiálního souhlasu.

Nahoře zcela výjimečný 1918 Crossley Lorry – Bottle Car, Worthington’s. Svůj modelový základ již ani nepřipomíná a svým zhotovením splní vysoké nároky. Vyrobený byl v Mecca Models, opatřen je certifikátem. Dole 1918 Crossley Van – Planters Dry Roasted Peanuts.
Foto chezbois.com.

Zcela nové modely yesteryearů Code 3 vznikají v dílnách modelářů již dlouho a suplují již ukončenou oficiální výrobu a poskytují sběratelům možnost své sbírky dále rozšiřovat. Jsou vyrobené jen v jednotlivých kusech, ale i ve velkých profesionálních sériích. Některé kreace jsou velmi zdařilé, některé méně. 

Pravidelně se věnuje přestavbám modelář, který pod značkou „ishimar“ prodává své modely v prodejní síti ebay. Sám i tiskne k modelům krabičky.
Foto ishimar.
Starší výrobek autora „ishimar“ – Y-4C Opel zkombinovaný s Y-5D Talbot.

Prodávají se v řádech desítek liber či eur, tedy v cenách nikterak závratných a srovnatelných s vzácnějšími modely na kovových kolech.

Z pravidelné nabídky MoyShop Dirka Schleuera ze Solingenu.
Foto MoyShop.

Někdy jde pouze o přebarvení původního modelu, o jiné obtisky, případně o jiný náklad či doplňky, jindy o smontované odlitky dvou i více modelů, někdy o složité konstrukce využívající postupy rozřezávání či nového odlévání součástí. Ale existuje i celá řada exemplářů se samostatně vymodelovanými díly karosérie, nebo díly od jiných výrobců autíček.

Modely se zcela novými díly.

Pokud se nejedná jen o jednoduchou záměnu obtisků, vždy je nutné odvrtání originálních nýtů a jejich následné nahrazení šrouby, případně obtížněji nýty novými, někdy bývají jednotlivé díly jen navzájem slepené. Rovněž je potřebné opětovné roznýtování konců osiček kol.

Zpracování nýtů podvozku, které se velmi blíží originálu.
Foto ishimar.

Některé jsou opatřeny i certifikáty a v současné době jsou většinou číslované v omezených edicích.

Příklady krabiček Code 3.

Krabičky modelů Code 3 bývají často zcela nové, nově navržené vycházející z originální grafiky, nebo původní s nálepkou, případně jsou pečlivě vytištěnými kvalitními boxy s grafikou zcela samostatnou a nevycházející z grafiky matchboxových krabiček.

Překrásně a romanticky zpracovaný Atkinson.
Foto chezbois.com.

Častým příkladem jsou klubové modely, i když některým majitelé značky Matchbox udělili oficiální souhlas a jde tedy o Code 2.

Parní nákladní vozy Foden a Atkinson posloužily jako modely Českého a Slovenského klubu (Atkinson Prazdroj a Foden Budvar 2002, Foden Staropramen 2003) – Code 2.
Unikátní koňmi tažený hasičský vůz jako model Českého a Slovenského klubu.

Modely Code 3 jsou v současné době jedinou cestou, jak mohou vznikat nové modely série Yesteryear. Je otázkou, jakou mají tyto modely hodnotu a jaký mají smysl. Jistě, nejsou oficiální produkcí se značkou Matchbox, ale společnost Lesney a jeji nástupci natolik zahltily trh takovým množstvím autíček, že jsou ve své původní podobě (zejm. ze 70. a 80. let) neprodejné a dnes již nežádané. Pak je jistě lepší, když je před osudem odpadu zachrání kreativita současných modelářů.

I mezi modely Code 3 existují barevné varianty…
Model Y-5D Talbot Code 3 na podstavci s držákem pera identickým s montovanými na „giftware“ pokovených yesteryearů.

Titulní foto: Y-3D 1912 Ford T Tanker “moyboyz.com” vyrobený v Austrálii je nyní ve dvou kusech v ČR, zaslal jej Mick Flack z Nového Jižního Walesu a je přišroubovaný na ozdobné podložce s vymezujícím válečkem podobně, jako bývaly připevněné pokovené modely.

Pavel Lagner

Následujte nás:

Pavel Lagner

Kurátor výstav umění a herec. Spoluautor publikace Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 a autor publikace SOUHRNNÝ PŘEHLED MATCHBOX MODELS OF YESTERYEAR 1956–2006. Odborník na varianty modelů Yesteryear a jejich boxů a na pokovené matchboxy.