Nejatraktivnějšími březnovými novinkami od Abrexu jsou hasičské vozy z doby socialismu

Březnovým novinkami zaujme Abrex hlavně sběratele hasičských vozů. Nejvíc pozornosti asi vyvolá kontroverzní Tatra 603 v barvách Požární ochrany. Nádherně provedená je i cisterna na bázi Pragy V3S s polistopadovým označením HASIČI.

Asi nejvíc diskuzí vzbudí model Tatra 603 v barvách Požární ochrany, jak se za socializmu nazývali hasiči. Abrex u názvu vozu Tatra 603 (1969) tradičně uvádí rok modelové řady skutečného vozu. Tatra 603-2, uváděná interně jako 603-3, byla poslední řadou šestsetrojky a vyráběla se až do roku 1975. Tento automobil, resp. model, je ale provedený v barvách a imatrikulaci Požární ochrany, která byla zavedená v roce 1976, proto tento rok uvádíme na konci názvu modelu.

Model 1969 Tatra 603 – Požární ochrana 1976 je nádherně provedený. Ve skutečnosti ale bylo těmito barvami přestříkáno pár ojetých „šestsetrojek“, které dosloužily okresním papalášům.

Pro pravověrné sběratele požární techniky je ale důležitější, zda Tatra 603 v hasičských barvách opravdu jezdila. Fotografií vozů Tatra 603 v barvách a imatrikulaci Veřejné bezpečnosti z roku 1975 se zachovalo několik, ale s podklady pro hasičské šestsettrojky je to horší. Ojedinělé Tatry 603 se totiž k „požárníkům“, neboli hasičům, nedostaly standardní cestou nákupem nových vozů. Na okresních městech ale dostaly některé útvary Požární ochrany ojeté služební tatry, které už nebyly dostatečně reprezentativní pro komunistické okresní funkcionáře. Původně černé vozy si pak hasiči přestříkali do červené a bílé barvy většinou svépomocí.

Model 1967 Praga V3S cisterna – Hasiči je verzí modelu, který Abrex uvádí jako Fekální vůz.

Podobný je i vznik hasičské Pragy V3S, která inspirovala Abrex k přípravě nové barevné verze fekálního vozu ve velikosti 1:43. Model vychází z podoby cisterny, resp. fekálního vozu, který si upravili v obecním Sboru dobrovolných hasičů ve Středočeském kraji.

Proslulé vétřiesky se sice na Slovensku vyráběly v ojedinělých kusech ještě na začátku tohoto století, ale pouze ve skříňové verzi. Původ této cisterny je starší, ještě z doby před rokem 1989. Do hasičských barev byla přestříkaná před deseti lety, už jako letitý ojetý vůz.

Podvozek a kabina modelu Praga V3S jsou vyrobené ze zinkové slitiny. Nástavby všech modelů vétřiesky jsou plastové.

Všechny novinky Abrexu vydané v roce 2019 najdete v aktualizovaném seznamu v rubrice Abrex – Seznamy a katalogy. Současné modely Abrexu si můžete objednat na našem webu Diecast.cz.

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *