Abrex rozšířil barevnou paletu sklápěček Multicar a oživil i staré modely Voiturette, Popular Monte Carlo a Superb

V nové nabídce Abrexu upoutají malé sklápěčky 2008 Multicar Fumo v měřítku 1:43. Abrex vydal model multikáry roce 2018, malou reedici oranžových multikár dal na trh v lednu 2019 a poté, co se vyprodala, přichází hned s oranžovým, zeleným a červeným provedením.

Model 2008 Multicar Fumo Sklápěč byl původně zhotovený pro Unikont Holding spoluvlastníka Radka Bukovského, který prodává skutečné multikáry (na obrázku). Prosadil se ale výborně i mezi sběrateli.

Model 2008 Multicar Fumo je precizně provedený. Spoluvlastník společnosti Abrex Radek Bukovský ho původně nechal vyrobit pro potřeby své společnosti Unikont Holding, která je dealerem skutečných víceúčelových užitkových vozů Multicar Fumo v ČR. Abrex dal model také do standardní prodejní sítě, kde zaznamenal úspěch. Když se v roce 2018 vyprodala první edice oranžových multikár a v lednu 2019 i jejich druhá várka, vydal Abrex v březnu 2019 další reedici v oranžové barvě a přidal i nové červené a zelené provedení.

Nová šedozelená metalíza působí na modelu 1939 Škoda Superb 913 luxusně a metalízy se už ve třicátých letech objevovaly. Měly ale jiné složení a je otázkou, zda se podobná barva na Superb 913 ve škodovce stříkala.

Souběžně Abrex oživil i starší modely, více než desetileté stálice ve svém výrobním programu, jakými jsou Laurin & Klement Voiturette z doby Rakouska-Uherska i prvorepublikové Škody Popular Sport Monte Carlo a Superb 913 v měřítku 1:43. Škodovkám nové barvy sluší, jen je otázkou, nakolik jsou všechny autentické. Je pravda, že se ve třicátých letech vyrábělo mnohem víc automobilů na individuální zakázku, ale konkrétní dokumentace k těmto novým barvám se dnes asi těžko dohledá.

Krémová barva modelu 1905 Laurin & Klement Voiturette ve velikosti 1:43 vysloveně sluší. Tato barevná kombinace příjemně potlačuje jinak příliš lesklé pokovení masky a světlometů.

Za kosmetickou změnu můžeme považovat bílý bok na sedačce tmavě červeného motocyklu 1966 Jawa 350 Kývačka Automatic ve velikosti 1:18. Na starší verzi modelu je tento bok černý. Z dnešního hlediska dost nepodstatný detail, ale v šedesátých let měla tato frajeřinka daleko větší význam. Komunisté tehdy nezvládali nic jiného než nepružnou velkosériovou výrobu, a tak každý uvítal na své motorce jakoukoliv odlišnost.

Detailní seznam všech novinek Abrexu vydaných v roce 2019 najdete v článku Abrex – novinky roku 2019.

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.