Neobyčejný model obyčejného auta: „VW T4 Transporter – Hasiči Náchod – Běloves“ v provedení CAL 1:18

Modelářské sdružení Czech Auto Legends CAL dokončilo další projekt „majákového transportéru“ ve službách českých bezpečnostních sil – „1997 Volkswagen T4 Transporter“ ve službách hasičů. Za předlohu modelu ve velikosti 1:18 si CAL nevzal vůz z nějakého protežovaného útvaru ministerstva vnitra, ale pečlivě opečovávaný mikrobus, který už déle než dvacet let spolehlivě slouží ve Sboru dobrovolných hasičů v obci Náchod – Běloves.

Modely 1:18 v úpravě Czech Auto Legends CAL si můžete zakoupit v našem e-Shopu Model DEPO.

Běloveští hasiči získali svůj VW Transporter od Policie ČR. Nechali na něm proto původní majáky.

Základem modelu je Volkswagen T4 Transporter ve velikosti 1:18 od německé firmy KK-Scale. Hlavní modelářskou výzbrojí, kterou na něj vyrobil CAL, jsou majáky z konce minulého století. Dominuje jim „stará dobrá“ střešní majáková rampa Tesla AZD 530, za ní malý rotační maják Hella (který byl na voze asi do roku 2010) a dvě modrá výstražná světla na přední masce.

Běloveští hasiči získali svůj VW Transporter od Policie ČR. Nechali na něm proto původní majáky se světelnou „STOPkou“ na zadni straně rampy AZD 530.

Dominantním prvkem imatrikulace vozu je bílý pruh na červené karoserii, který se táhne o obvodě celého vozu. Na přední kapotě pruh navazuje trochu mimoběžně na blatníky, ale to na modelu věrně kopíruje způsob, jak na svém transportéru provedli značení běloveští dobrovolní hasiči. Na bocích transportéru jsou velké hrdé nápisy NÁCHOD – BĚLOVES a malý znak sboru dobrovolných hasičů. Také registrační značky jsou na voze autentické, ze současného období.

Sledujte novinky a recenze kovových modelů na Facebooku Model DEPO.

Příběh skutečného vozu

Skutečný Volkswagen T4 Transporter, který upravil CAL do této modelové podoby, nejdříve sloužil státní Policii ČR. Ta ho zakoupila a registrovala v prosinci 1996. Když si transportér odsloužil asi 7 let služby, darovala ho policie bezúplatně Sboru dobrovolných hasičů v příměstské obci Běloves u Náchoda. Město zaplatilo potřebný servis a přelakování vozidla a poté ho předalo do Bělovsi jako vozidlo jednotky sboru dobrovolných hasičů. 


Zadní maják běloveští hasiči na svém VW Transporteru asi před patnácti lety odstranili. Model je možné objednat si i bez tohoto majáku

Běloveští hasiči vůz označili ho jako DA-8-L1Z, ale nechali na něm původní majáky Policie ČR. Proto má také rampa AZD 530 na střeše vzadu světelný nápis STOP. Postupem času jen z vozu sundali zadní maják a vyměnili nosič rampy majáku. Tento VW Transporter stále běloveským dobrovolným hasičům v novější podobě slouží.

Hlavní funkcí běloveského hasičského transportéru je doprava 7 hasičů včetně řidiče na místo akce. Jeho vnitřní výbava obsahuje plovoucí čerpadlo aquafast, kanystr s benzínem, hadici, proudnici, armatury, vazáky a několik hasících přístrojů. Na výjezdu k požáru doprovází tento mikrobus cisternovou automobilovou stříkačku na osvědčeném voze S3R Tatra 815-7. Tato dvě vozidla tvoří základní výzbroj Sboru dobrovolných hasičů Náchod – Běloves. Jednotka tamního sboru dobrovolných hasičů v současné době disponuje 15 členy „ve výjezdu“.

VW Transporter T4 ve velikosti 1:18, který na základě modelu německého KK-Scale upravil CAL do podoby skutečného vozu Sboru dobrovolných hasičů v Bělovsi u Náchoda.
Zakázková výroba

Modely nové edice vyrábí CAL individuálně na zakázku. Je možné si zvolit některý z osmi vozů VW Transporter T4 a jednu verzi Mercedesu 280D, kterou používala česká státní policie. Limitem je omezené množství asi třiceti majákových sestav, které CAL zhotovil. Cena za modely je 3950 Kč.

Celá škála osmi verzí modelů VW Transporter T4 a jednoho Mercedesu Benz 280D Transporter v provedení Policie ČR a českých hasičů, kterou zhotovil CAL na základě modelů KK Scale v měřítku 1:18 .

Modely 1:18 v úpravě Czech Auto Legends CAL si můžete zakoupit v našem e-Shopu Model DEPO.

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.