Osudová havárie, po které vzal spolujezdec Svatopluk Kvaizar volant do svých rukou

Je 22. září 1974 a ve slovenském podhůří se jede slavná Rallye Tatry. Smečka silnějších i slabších škodovek stíhá vedoucí Alpine Renault 1600 Vladimíra Hubáčka. Zpoza velké cementárny se na rozbité kamenité cestě vyřítí rozkomíhaná oranžovočervená Škoda 120 S posádky Jelínek–Kvaizar. V konci táhlé zatáčky se najednou zadek stodvacítky na vlhkém prachu utrhne…

Škodovka nezadržitelně letí přes kraj cesty, pneumatiky nadoraz zatočených předních kol trhají trsy trávy, ale vůz čelně naráží do dvojice stromů… Zazní dunivé bouchnutí, škodovka se rázem smrští, jakoby do ní narazila ocelová pěst, a odrazí se od silných kmenů stromů. Najednou je hrobové ticho. Jen z motoru, který síla setrvačnosti vyrvala ze silentbloků, syčí přetrhané hadice.

Přední kola trčí ze zlomené karoserie a podlaha předního kufru, ohnutá do úhlu 90 stupňů, zakrývá zmačkanou kabinu bez skel. Někde pod těmi zprohýbanými plechy jsou jezdec a spolujezdec.

Jaroslav Jelínek a Svatopluk Kvaizar jsou otřesení, ale jako zázrakem přežívají „jen“ se zraněními. U Sváti to odnášejí kolena, následky bude cítit celý zbytek života. Těžká havárie se stává katalyzátorem osudových rozhodnutí. Jaroslav Jelínek ukončí svou sportovní kariéru. Svatopluk Kvaizar se zařekne, že už na místo spolujezdce neusedne. S rally ale rozhodně nekončí. Naopak, jde do toho jako soutěžní jezdec!

Související: Hvězdy továrního týmu AZNP – portréty soutěžních a závodních jezdců škodovky padesátých až osmdesátých let

To je ukázka z naší připravované knihy o osudech továrních jezdců škodovky, ale také skutečná událost z poloviny sedmdesátých let.

Po letech mi Sváťa Kvaizar popisoval, jak Jarda Jelínek zkoušel brzdit levou nohou a jak se jim to občas vymstilo. Jestli Jelínek udělal stejnou chybu i na osudové 12. erzetě v Tatrách, nedokázal říct. Nepřiznal by to, ale bylo na něm trochu znát, že nevzpomíná příliš rád na jezdce, kterému svěřoval do rukou svůj osud.

Tyto zatím nepublikované fotografie jsou z fotoarchivu mladoboleslavského fotografa a dokumentaristy Jana Splídka.

© Fotoarchiv − Jan Splídek − Jan.Splidek()seznam.cz; +420 777 620 761

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.