Pro květnové setkání sběratelů modelů Matchbox Yesteryear vznikla edice pamětních „placek“

Už 4. května 2019 se v Praze Strašnicích sejdou čeští sběratelé specializovaní na královskou disciplínu matchboxů – modely Yesteryear. Organizátoři připravili pro setkání limitovanou edici pouhých třiceti pamětních plaket s magnetem. Navazují tak na tradici setkání sběratelů matchboxů a speciálně yesteryearů ve Velké Británii, v USA, ale i v bývalém Československu.

Související: V sobotu 4. 5. je v Praze setkání sběratelů modelů Matchbox Yesteryear

Čerstvý arch v tiskárně vytištěný pro výrobu limitované edice pamětních magnetek na setkání českých sběratelů série MATCHBOX Models of Yesteryear.

Předlohu pro fotografii modelu na pamětní „placku“ poskytl proslulý argentinsko-švýcarský sběratel série Matchbox Yesteryear Ricardo Cortés-Monroy. Podobný vzácný prototyp modelu Y-3B Benz získal začátkem roku 2019 také znojemský sběratel předprodukčních modelů Jakub Valášek. Zadání pro upomínkový předmět připravil organizátor setkání, odborník na varianty yesteryearů Pavel Lagner, grafiku podle něj připravilo studio Miramis.

Čerstvě vyrobená pamětní „magnetka“ pro setkání sběratelů yesteryearů v Praze.

Původní návrh byl připravit tradiční „placku“ jako odznak. Pavel Lagner se ale nakonec rozhodl pro modernější řešení – magnetku, neboli plaketku s magnetem.

Jeden z prvních odznaků, které vyrobil Lesney pro Matchbox Series 1–75.

Sběratelské odznaky a plaketky mají tradici

Tyto jednoduché sběratelské pamětní plaketky a odznaky mají velkou tradici. V šedesátých letech jich několik druhů vyrobila společnost Lesney pro sérii Matchbox Series 1–75. V sedmdesátých letech je ve Spojeném Království začal vydávat pro Matchbox Collector Club Ray Bush a po něm je vydávala pro své velké akce Matchbox International Collector Association (MICA). Odznaky dodnes vydává pro mezinárodní setkání European Matchbox Gathering německý klub Matchbox Collector Club Deutschland.

Odznaky, plaketky, magnetky a další artefakty ze sběratelských setkání se staly vyhledávaným sběratelským artiklem. O plaketku z akce sběratelů modelů Yesteryear, kteří se sejdou 4. května po pražské burze sběratelů modelů a figurek v kulturním domě Barikádníků v Praze – Strašnicích, už požádal organizátory akce i známý australský odborník Mick Flack, zakladatel MoyBoyz.com a Matchboxmemories.com.

Organizátoři proslulých Farnham Maltings, velkých sběratelských burz a konvencí v Anglii si samozřejmě vybrali pro své odznaky prestižní sérii Yesteryear. Začali od nejstarších modelů nazývaných „áčka“.
Na tomto pamětním odznaku z mega sběratelské burzy Farnham Maltings z ledna 1991 je extrémně raritní předprodukční model Y-16A Spyker. Stejnou cestou jdou i organizátoři pražského setkání, kteří na svou plaketu umístili stejně raritní předprodukční Y-3B Benz.

______________

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.

1 komentář: „Pro květnové setkání sběratelů modelů Matchbox Yesteryear vznikla edice pamětních „placek“

Komentáře nejsou povoleny.