Nová varianta Y-10A 1908 „Grand Prix“ Mercedes

Sběratel Steven A. Cutter ze Spojených států nám poslal novou nepopsanou verzi Y-10A Mercedesu. Je to další příklad toho, že přehledy variant yesteryearů asi nikdy nebude možné prohlásit za definitivní.

Foto Steven A. Cutter

Tak, jako v mnoha jiných obdobných případech jde o kombinaci starších odlitkových součástí a novějších doplňků a technologických postupů. Tento Mercedes má ještě starší verzi odlitku karoserie – úzké zesílení boku nad sedadly (jen svislé žebro) – a světle zelené sedačky. Ale již má jen dvě spony výfuku a polokulaté zakončení osiček, které by však normálně odpovídaly plošnému zesílení boku nad sedadly.

Foto Steven A. Cutter

Tato další krásná ukázka tzv. křížové varianty je v krémové barvě a s tenkou příčkou za rezervními koly. Nejspíše se prodával jen v krabičkách typu B a C a lze ho zařadit, vzhledem k již nové technologii nýtování osiček, mezi varianty č. 8 a 9 (dle MICA 7 a 8).

Collector’s Guide to Matchbox Models of Yesteryear zde.

Pavel Lagner

Následujte nás:

Pavel Lagner

Kurátor výstav umění a herec. Spoluautor publikace Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 a autor publikace SOUHRNNÝ PŘEHLED MATCHBOX MODELS OF YESTERYEAR 1956–2006. Odborník na varianty modelů Yesteryear a jejich boxů a na pokovené matchboxy.