Žigulík LADA 2106 Veřejná bezpečnost z edice CAL 1:43 „Vrchní, prchni!“– bude vyrobený i ve velikosti 1:18

Autentický model ve velikosti 1:43, VAZ 2106 Veřejné bezpečnosti, který v limitované edici Vrchní prchni! vydal Czech Auto Legends CAL, bude mít následovníka ve velikosti 1:18. Na podzim vydá známý německý výrobce sběratelských modelů iScale VAZ 2106 ve čtyřech civilních barvách a také jako vůz sovětské bezpečnosti „Milicija“. Tyto modely v měřítku 1:18 se budou prodávat pod značkou KK-Scale. A exkluzivně pro český trh vznikne k této řadě i limitovaná edice 300 modelů „žigulíku“ Veřejné bezpečnosti.

Na zadní a přední SPZ (státní, resp. registrační, poznávací značka) prototypu modelu 1:18 musejí ještě grafici iScale změnit font podle skutečnosti.

Pro Model DEPO jsme získali fotografie prvního prototypu modelu. Ale je to opravdu teprve jen prototyp, iScale má před vydáním modelu co dolaďovat. Stejně jako v limitované edici CAL ve velikosti 1:43 je předlohou tohoto modelu v měřítku 1:18 je skutečný vůz VB z roku 1978, který sehrál roli ve filmu Vrchní prchni! s Josefem Abrhámem a Libuší Šafránkovou. Model tedy bude mít stejné SPZ (státní, resp. registrační značky), stejné operační volací číslo vozu na střeše a další autentické detaily.

Je škoda, že k této limitované edici KK-Scale 1:18 není také Velorex Josefa Abrháma, který tvoří druhou část dioramatu CAL „Vrchní prchni!“ ve velikosti 1:43. Existuje sice rezinový model Velorexu 1:18 od Hynka Knoppa, nicméně ten už se dnes obtížně shání. VAZ 2106 od iScale ale může posloužit i jako model řadového „esenbáckého“ žigulíku, protože tento vůz byl zapůjčený pro film od Veřejné bezpečnosti a tehdejší „esenbáci“ s ním předtím i potom běžně jezdili.

Chcete informace o novinkách na webu Model Depo? Sleduje nás na Facebooku.

Na prototypu modelu 1978 VAZ 2106 Veřejné bezpečnosti ve velikosti 1:18 ještě chybí maják. Ten vyrobí skupina Czech Auto Legends CAL.
Font iniciál VB je na prototypu na první pohled chybný. CAL už poslal do výroby iScale podklady, podle kterých v Číně před výrobou nápisy opraví.

CAL připravil pro nový model podklady a teď dohlíží, aby grafici iScale provedli vše dobře. A jak to bývá, hodně věcí se musí před sériovou výrobou modelu předělávat. Nejprve v iScale nenamíchali přesný odstín barvy. Teď po zaslání prototypu modelu v CAL zjistili, že fonty SPZ (státní poznávací, resp. registrační značka), loga VB a volacího znaku jsou na celém autě ve špatné podobě a někdy i velikosti. CAL už vše připomínkoval a dodal iScale podklady se správnou velikostí a tvarem fontů, tak věřme, že se s tím snad ve výrobě v Číně poperou k naší spokojenosti.

Největším oříškem při přípravě modelu československé VB byl maják. iScale nemá přípravek na výrobu československého majáku, a tak chtěl dát na modely sovětský, který má připravený pro vozy v provedení Milicija. To v CAL samozřejmě neprošlo a naše modelářská skupina se rozhodla vyrobit maják vlastními silami. Bude se jednat o výlisek ze vstřikovací formy a údajně to bude vychytávka s vnitřním světlem, což zatím nevyrobil na podobné modely ani IXO.

Na střeše prototypu modelu je autentický volací znak, iScale ale ještě musí opravit fonty nápisů. Na zkušebním vzorku také ještě chybí majáček, který už připravuje podle historické dokumentace CAL.

Zajímavý je nejen skutečný vůz, podle kterého iScale s podporou CAL připravuje model 1:18, ale i vznik projektu. Původně ho připravoval Premium Scale Model, který plánoval vyrobit celou řadu modelů VAZ/LADA v měřítku 1:18. Na letošní Norimberský veletrh dokonce už přivezl rezinový master pro výrobu forem modelu. Nakonec ale po neshodách se spolupracujícími partnery projekt převzala firma Modelissimo, která distribuuje modely iScale pod německou obchodní značkou KK-Scale.

Až bude hotová konečná podoba modelu, představíme vám ho v dalším článku na Model DEPO. Budeme vás také informovat o ceně a datu uvedení do prodeje. Projekt limitované edice „esenbáckého“ žigulíku ve velikost 1:18 z filmu „Vrchní prchni!“  vypadá sympaticky, a plánujme ho proto zařadit i do našeho e-Shopu.

Autentický model ve velikosti 1:18, VAZ 2106 Veřejné bezpečnosti, má samozřejmě zatáčecí přední kola. Na prototypu je první zkušební prototyp, na kterém ještě chybí maják a je řada chyb. CAL teď posílá iScale připomínky a podklady pro opravy, pod nichž se model před výrobou opraví.
Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.