Třetí model z triologie „1988/1990 Škoda Favorit 136 L – OÚNZ Praha 1“, Abrex 1:43

Abrex dnes vydává už třetí verzi modelu vozu Škoda Favorit 136 L, která představuje mediálně slavné vozy Lékařské služby první pomoci Prahy 1 z přelomu 80. a 90. let. S modely dvou lékařských favoritů OÚNZ Praha 1 z roku 1988 přišel Abrex už v roce 2013 a pak 2020, ale nyní vychází model jednoho ze dvou zdravotnických aut v podobě, do jaké se změnil po roce 1989. Zatímco před Sametovou revolucí jezdily oba favority lékařské služby s červenými kříži, později je na jednom voze nahradily symboly zdravotnické modré hvězdy, která se začala zavádět v devadesátých letech. Zajímavý je osud skutečných škodovek, které si vzal Abrex za předlohu, stejně jako příběh modelů, které je ztvárňují.

Sledujte novinky a recenze kovových modelů na Facebooku Model DEPO.

V popředí je nový model „1990 Škoda Favorit 136 L – OÚNZ Praha 1“, který Abrex vydal v únoru 2021 a v pozadí model „1988 Škoda Favorit 136 L – OÚNZ Praha 1“, který Abrex vydal v polovině roku 2020. Základními rozlišovacími znaky jsou symboly červených křížů, a nebo zdravotnických modrých hvězd na dveřích a kapotách vozů, resp. modelů. Nová verze lékařského favoritu z nemocnice v Praze Na Františku má státní poznávací značku ADI 19-78 (stejnou jako prvoediční limitovaný model s červenými kříži), zatímco starší model z loňské edice nese SPZ ADI 19-79).
________________________________________________________
První limitovaná edice modelu Škoda Favorit – OÚNZ Praha, Abrex 1:43

S modely vozů zdravotní služby začal Abrex v roce 2013 až překvapivě opatrně. Za předlohu si přitom zvolil dva svého času slavné favority, o kterých před revolucí podrobně psal časopis Automobil a další tisk. Šlo o jedny z prvních vozů, které sjely z linky po rozjezdu sériové výroby vozů Škoda Favorit. A vozy „nové“ moderní koncepce je dostala do lékařské služby první pomoci nemocnice v Praze na Františku. Přestože ale byly skutečné vozy mediálně slavné a mnozí si ještě pamatovali jejich fotografie z doby před sametovou revolucí, Abrex je v březnu 2013 vydal jejich modely jen v limitované edici 300 exemplářů. Po tam malém množství atraktivních modelů se jen zaprášilo a na dlouhou dobu se po nich „slehla zem“.

Model „1988 Škoda Favorit 136 L – OÚNZ Praha 1“ z první edice Abrexu z roku 2013 poznáme podle střechy bez volacího znaku, státní poznávací značky ADI 19-78 a starší žluto-šedivé krabičky v designu druhé edice přebalů (se sloganem Simly small cars pod logem Abrex). Na vitrínce byla nálepka „LIMITED EDITION 1 of 300 pcs“.
________________________________________________________
Druhá nelimitovaná edice modelu Škoda Favorit – OÚNZ Praha, Abrex 1:43

Po zkušenostech s úspěchem prvního limitovaného modelu lékařského auta z OÚNZ Praha 1 se už Abrex v nové edici favoritů velkoryse rozmáchl. V polovině roku 2020 vydal jako model 1:43 druhý ze slavných vozů Škoda Favorit z Lékařské služby první pomoci nemocnice Na Františku. Od prvního vozu, resp. jeho modelu, se liší druhou SPZ ADI 19-79 a volacím znakem na střeše.

Model „1988 Škoda Favorit 136 L – OÚNZ Praha 1“ z druhé edice modelů lékařských vozů z roku 2020 stojí před známou fotografií z časopisu Automobil z listopadu 1988. Novější vydání modelu z loňského roku poznáme podle střechy s volacím znakem a státní poznávací značky ADI 19-79 (vůz za ním, resp. prvoediční model z roku 2013 má SPZ ADI 19-78). V roce 2020 vydal Abrex tento model vyšel ve standardní „nelimitované“ edici, kterou odhadujeme na asi 1500 kusů.
________________________________________________________

Modely si můžete koupit v e-Shopu Model Depo.

Aby byl Abrex regionálně vyvážený, vydal s modelem auta pražské lékařské pomoci také model dalšího zdravotnického favoritu, tentokrát vozu Záchranné služby Brna, který sloužil jako tzv. „rendez vous“ pro velké vozy ambulance záchranky. To už je ale jiný příběh, který s naší „triologií“ modelů pražské lékařské služby přímo nesouvisí.

Fotomontáž ze studia Model DEPO ukazuje dobovou fotografii brněnské záchranky a její autentický model 1990 Škoda Favorit 136 L – Záchranná služba města Brna, který vydal Abrex v roce 2020.

Podobný model: Lékařský vůz „rendez-vous“ v podání Abrexu 1:43 – 1990 Škoda Favorit 136 L – Záchranná služba města Brna

Třetí, nejnovější edice modelu Škoda Favorit – OÚNZ Praha, Abrex 1:43

Na únor 2021 připravil Abrex pokračování v příběhu lékařských vozů z OÚNZ Prahy 1 – model jednoho z favoritů v autentické podobě, do jaké ho upravili po roce 1989. Designéři Abrexu si už ale nemohli vybírat, který ze dvou mediálně slavných vozů ztvární, protože po roce 1989 už zůstal jen jeden z nich. Druhý z dvojice pražských lékařských favoritů totiž těžce havaroval, když jeho řidič spěchal s lékařskou pomocí, a vůz s karoserií zdeformovanou po čelním nárazu už byl pro službu ve zdravotnictví odepsaný.

Jeden z vozů „1988 Škoda Favorit 136 L – OÚNZ Praha 1“ ve službě těžce havaroval, a pozdější úpravy do podoby s lékařských vozů s modrými hvězdami namísto červených křížů se tak dožil jen jeden z mediálně slavné dvojice zdravotnických favoritů.
________________________________________________________

V nemocnici v Praze Na Františku přistoupili po roce 1990 k úpravě jednoho ze zbývajících lékařských favoritů kvůli sporům, které začaly v Americe s mezinárodní organizací Červený kříž o užívání symbolu červeného kříže. V USA se rozhodli neřešit autorské požadavky mezinárodního Červeného kříže, vymysleli pro vozy záchranářů nový symbol modré hvězdy života s holí Eskulapa obtočenou hadem a poskytli ho bez autorských požadavků všem. Modrá hvězda se tak brzo ujala na vozech zdravotníků v celém západním světě a umístili ji na svůj favorit i ve fakultní nemocnici Na Františku. V této novější podobě zachytil toto auto i Abrex v už třetí edici pražských lékařských favoritů, kterou vydal teď v únoru 2021.

Skutečné vozy Škoda Favorit 136 L – OÚNZ Praha 1:
Myšlenka využít favority ve zdravotnictví se objevila hned poté, co se začaly vyrábět. Osobní auta Škoda 1000/1100 MB, 100/110 a 105/120/130 se ve zdravotnictví příliš nevyužívala, protože koncepce motoru vzadu s malým zavazadlovým prostorem vpředu omezovala jejich užitnou hodnotu. To se změnilo, když zastaralé škodovky s motorem vzadu nahradila pohodlnější a bezpečnější Škoda Favorit s prostornějším zavazadlovým prostorem.

Favority si jako první pořídil OÚNZ Praha 1 a vybavil je výstražným majákem AZD 501, výkonnou vysílačkou a dvěma světly „hledáčky“ namontovanými na rampě na střeše. Moderní vozy československé výroby s atraktivní výbavou využili socialističtí propagandisté a psalo se a vysílalo se o nich v médiích. Ve fakultní nemocnici Na Františku sloužily k rychlým výjezdům lékařů k naléhavým případům, ale nakonec nebyly zapojené do systému Pražské záchranné služby.

Tento fakt a těžká havárie, po které byl jeden ze dvou favoritů OÚNZ Prahy 1 odepsaný ze služby ve zdravotnictví, nakonec přerušil příslib další kariéry typu Škoda Favorit ve zdravotnictví. Favority sice ve zdravotnictví dále sloužily, ale s ojedinělými výjimkami v Brně, Kolíně a Pardubicích převážně jako standardní služební auta, zatímco v záchranném systému se po listopadu 1989 prosadily jiné typy aut.

Nový model „1990 Škoda Favorit 136 L – OÚNZ Praha 1“ Abrex 1:43, vydaný v únoru 2021
________________________________________________________
Ceny a dostupnost

Nový model „1990 Škoda Favorit 136 L – OÚNZ Praha 1“ vyšel v nelimitované edici, takže je běžně dostupný a nestane se tak obětí překupníků jako většina limitovaných a malosériových modelů Abrexu. Cena nového modelu favoritu v provedení s modrými hvězdami zůstává stejná jako cena loňských modelů „1988 Škoda Favorit 136 L – OÚNZ Praha 1“ a „1988 Škoda Favorit 136 L – Záchranná služba Brno“ s červenými kříži, tedy 795 Kč. Tyto modely zakoupíte na webu Abrexu a v našem e-Shopu Model DEPO.

Nový model „1990 Škoda Favorit 136 L – OÚNZ Praha 1“ Abrex 1:43, vydaný v únoru 2021
________________________________________________________

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.