Čeští sběratelé modelů Yesteryear se po úspěšné květnové akci sejdou na specializovaném setkání na jaře 2020

V sobotu 4. května 2019 se po pražské burze v KD Barikádníků sešli sběratelé modelů Matchbox Models of Yesteryear z České republiky. Mezi dvaceti účastníky (na titulní fotografii) byli přítomni například Milan Polák (autor knihy Království automobilových modelů), Libor Mikš a Alexandr Pícha (autoři Velké knihy o modelech Matchbox Models of Yesteryear), Pavel Lagner (spoluautor Collector’s Guide to Models of Yesteryear) a další osobnosti. Přestože prostory pro první setkání byly zatím spíše provizorní, velká účast a pozitivní ohlas ukázaly, jak je fenomén yesteryearů v Česku stále populární a že v tomto ohledu patříme ke světové špičce.

Ukázky z některých představených vzácných předprodukčních exemplářů (zleva dolů): Y-5A Bentley v tmavě zelenomodré barvě s nenastříkanými sedačkami (ze sbírky Jiřího Dřeva), Y-2C Vauxhall s plastovým výpletem rezervního kola, Y-13C Crossley ve žluté barvě s plastovými výplety všech kol a Y-16B Mercedes v zelené a oranžové barvě (ze sbírky Jakuba Valáška).
Předprodukční Y-20 1937 Mercedes-Benz 540K v modré metalíze.
Ze sbírky Petra Josífka.

Sběratelé yesteryearů na setkání představili své sbírky. Jejich prezentace dokumentovala rozsáhlou šíři specializací od kompletní řady Yesteryear, zkoumání historického vývoje výroby matchboxů, přes sbírání předprodukčních modelů a zvláštností, sbírky katalogů a stojanů, nebo kompletní kolekce krabiček, až po např. systematickou katalogizaci pokovených modelů a jejich příslušenství. Následovala diskuse o přístupu k číslování a členění variant (zatím bez jednoznačného závěru).

Čelní strana krabičky pro předpokládanou limitovanou edici českých modelů replik nejznámějších předprodukčních modelů.

Autoři Collector’s Guide Alex Pícha a Pavel Lagner také informovali o záměru vyrábět sérii limitovaných edic modelů CODE 3, která by měla postupně zahrnout výrazné a známé předprodukční modely (jako např. Y-1B Ford T v černé barvě, Y-16A Spyker v červenohnědé barvě apod.).

Další představený model, dvousedadlový Y-15A Rolls-Royce v bílé barvě u něhož není jasné, zda-li jde o původní předprodukční zkoušku vývojového oddělení Lesney, či o dokonalý CODE 3.
Ze sbírky Vladimíra Petery.

Pro pražské setkání českých a moravských sběratelů ypsilonek byla vydaná limitovaná edice pamětních plaketek na magnetu, viz Pro květnové setkání sběratelů modelů Matchbox Yesteryear vznikla edice pamětních „placek“. Informace o „Czech Yesteryear Convention“ se rychle rozšířily i v zahraničí, takže si plaketku vyžádali i odborníci a sběratelé, kteří pomáhali při přípravě publikací o modelech Yesteryear jako Bob Tutt ze Spojeného království, Mick Flack z Austrálie a Marcel Bakker z Nizozemska.

Jeden ze tří známých dochovaných oranžových předprodukčních Y-3B Benz.
Ze sbírky Jakuba Valáška.

Akce měla tak pozitivní ohlas, že se účastníci vyslovili pro další setkání českých sběratelů Yesteryearů na podzim tohoto roku. Jako témata pro další „Czech Yesteryear Convention“ se připravují:
• Fotografické ukázky sbírek
• Představení prvních modelů limitované série yesteryearů Model Depo CODE 3
• Zásady péče o kovové modely
• Způsob uznávání modelových variant
• Prezentace raritních modelů a sběratelských artefaktů
• Diskuse a sdílení vzájemných kontaktů pro předávání sběratelských poznatků a zkušeností.

Organizátoři se na podzim budou snažit zajistit pro podzimní setkání sběratelů yesteryearů uzavřené prostory s dataprojektorem a stoly pro vystavení modelů a artefaktů. Tyto podmínky umožní například videoprezentace sbírek. V jednání je i možná účast některého ze zahraničních sběratelů.

Pavel Lagner a Alexandr Pícha

Následujte nás:

Pavel Lagner

Kurátor výstav umění a herec. Spoluautor publikace Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 a autor publikace SOUHRNNÝ PŘEHLED MATCHBOX MODELS OF YESTERYEAR 1956–2006. Odborník na varianty modelů Yesteryear a jejich boxů a na pokovené matchboxy.