Nová varianta Y-3B 1910 Benz Limousine

Všechny modely Y-3B Benz s krémovou a světle zelenou karosérií mají pod přední sedačkou otvor pro její umístění ve zcela rovné ploše. Týká se to i extrémně raritních prvních tmavě zelených metalických variant se žlutozelenou střechou.

Vlevo nová forma, vpravo starší typ odlitku bez olemování otvoru
pro čep přední dvojsedačky.

Standardní metalické verze již mají tento otvor opatřený výrazným lemem. Tato změna formy pravděpodobně směřovala k pevnějšímu usazení plastového odlitku předních sedadel. Napovídá tomu i fakt, že u krémových a světle zelených variant sedačky na svém místě moc nedrží a díky postupné sublimaci často vypadávají. Naopak u metalických drží velmi pevně.

Nová varianta Y-3B 1910 Benz Limousine.
Foto Jakub Valášek.

Dosud jsme znali celkem čtyři metalické varianty, z toho první dvě extrémně raritní se žlutozelenou střechou bez lemu otvoru, které jsou typickými přechodovými modely se starším typem odlitku, střechou z předchozí verze, ale již s novou barvou karoserie. A další dvě, které už mají odlitek nový s lemem. Existují ale i metalické Benzy v posledním barevném schématu s původním odlitkem karoserie bez olemování otvoru předních sedadel. Jde o rovněž přechodový model, ale ne tak vzácný jako předchozí dva, neboť má již standardní černou střechu.

Collector’s Guide to Matchbox Models of Yesteryear zde.

Pavel Lagner

Následujte nás:

Pavel Lagner

Kurátor výstav umění a herec. Spoluautor publikace Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 a autor publikace SOUHRNNÝ PŘEHLED MATCHBOX MODELS OF YESTERYEAR 1956–2006. Odborník na varianty modelů Yesteryear a jejich boxů a na pokovené matchboxy.