Abrex oživil nástupce Upíra z Feratu – Škodu Fabia R5 „Ferat“. Vydal i modely dalších vítězných erpětek

Asi nejatraktivnější černé designové provedení slavné „erpětky“, spojené s hororovým filmem Upír s Feratu, vydal Abrex. Jde o verzi soutěžního vozu, se kterým posádka Jan Kopecký – Pavel Dresler zvítězila v roce 2016 v nejprestižnější soutěži pro Škodovku – Rallye Bohemia. Do prodeje se dostaly také další dvě triumfální verze Škody Fabia R5, opět posádky Kopecký – Dresler, a to vítězné vozy z Rallye Bohemia 2017 a ve třídě WRC2 také z ADAC Rallye Deutschland 2017.

Související:
Upíří série 1:43 – modely nejslavnější filmové a soutěžní škodovky – Škoda Supersport „Ferat“ a Škoda Fabia R5 „Ferat“

To co nedokázal filmový Ferat ani s pohonem na krev řidičů, předvedl Jan Kopecký s jeho nástupcem Škoda Fabia R5 Ferat na Rallye Bohemia 2016 – bravurní skoky v rychlostech, které nezvládnou ani nadpřirozená auta.

Z černě provedené Škody Fabia R5 s velkým červeným písmenem F na kapotě motoru udělala automobilka Škoda Auto cíleně kultovní vůz. V roce 2016 představila nezvykle designovaný soutěžní vůz na pompézní oslavě 35. výročí filmu Upír z Feratu. V tomto hororu z roku 1981, s Dagmar Veškrnovou a Jiřím Menzelem, hrál ústřední roli prototyp Škoda 110 Super Sport typ 724. Auto postavené už v roce 1969 filmaři upravili a přestříkali ho ze sněhově bílé do ďábelsky černé barvy. Motor upravovat nemuseli, vůz totiž ve filmu poháněla temná upíří síla, která sála z řidičů za jízdy krev.


Škoda Fabia R5 „Ferat“ Rallye Bohemia 2016 na firemní fotografii Abrexu.

Sledujte novinky a recenze o kovových modelech na Facebooku Model DEPO.

Strojově přesný Jan Kopecký se řítí ve smyku powerslide jen pár centimetrů od obrubníku chodníku. Se Škodou Fabia R5 „Ferat“ si jede pro vítězství v Rallye Bohemia 2016.

Černá 2016 Škoda Fabia R5, lemovaná červenými linkami ve stylu upířího filmového Feratu, sehrála na oslavě důstojnou roli atraktivního „show car“. Abrex si ale pro svůj model 1:43 vybral verzi, která dostala za úkol zvítězit na stejném místě, kde v roce 1981 „vítězil“ krví poháněný Ferat. V roce 1981 se natáčelo během skutečného závodu Rallye Škoda, později přejmenovaného na Rallye Bohemia. A v roce 2016 dostali Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem za úkol zvítězit na stejném místě. Benzínem poháněná škodovka svého krvežíznivého předchůdce nezklamala. Kopecký s Dreslerem jeli v jejích stopách a v Rallye Bohemia 2016 se Škodou Fabia R5 „Ferat“ triumfálně zvítězili.

Vítězná Škoda Fabia R5 „Ferat“ ve skoku v zatáčce z úzkého mostku na Rallye Bohemia 2016. Co je skutečný vůz a co model v měřítku pouhých 1:43?

Návaznost na novodobého Ferata má i další erpětka ve velikosti 1:43. Abrex k němu vydal „do série“ model další verze Škody Fabia R5, také posádky Kopecký – Dresler, také z Rallye Bohemia a také vítězný vůz, tentokrát z roku 2017. Jen barvy soutěžní škodovky už jsou opět v klasické bílo-zelené kombinaci. Ve stejném provedení továrního týmu Škoda Motorsport je i Kopeckého erpětka, se kterou v roce 2017 zvítězil ve třídě WRC2 v ADAC Rallye Deutschland.

Škody Fabia R5, se kterou posádka Kopecký – Dresler zopakovala v roce 2017 své vítězství v Rallye Bohemia 2017.

Škoda Fabia R5 ve velikosti 1:43 od Abrexu je už několik sezon osvědčeným kvalitním modelem. „Polepy“ všech tří nových erpětek zhotovil Abrex technologií detailního tampo printu. Některé odstíny se trochu liší, což je dané rejstříkem barev, které jsou k dispozici. Cenu soutěžních erpětek drží Abrex už pár let stejnou, 695 Kč za modely s potisky. V letošním roce by k nim měly přibýt ještě další verze této nejúspěšnější soutěžní škodovky.

Škoda Fabia R5, se kterou posádka Kopecký – Dresler zvítězila ve třídě WRC2 v ADAC Rallye Deutschland 2017
Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *