„Narozeninové modely“ 1:43 se speciálními polepy a krabičkami od Abrexu

Škoda 105 L „Užovka“ v šedomodré a zlatohnědé barvě, světle modrá Tatra 603 a tmavě šedá Škoda 1100 MBX jsou v krátké době druhou sérií nové řady dárkových „narozeninových modelů“. Tyto modely Abrex ve velikosti 1:43 jsou určené nejen pro sběratele, ale hlavně jako sympatický dárek pro všechny lidi, kteří mají rádi auta a kterým chcete dát něco osobitého, šitého přesně na jejich míru. A to mírou je číslo jejich věku, který budou právě slavit. Nové čtyři modely této řady doplňují první čtveřici Narozeninových modelů, kterou Abrex vydal v polovině května.

Sledujte novinky a recenze kovových modelů na Facebooku Model DEPO.

V nové šedomodré barvě vyšla v červenci 2020 další verze narozeninová stopětka od Abrexu.
Zatímco v květnu vydal Abrex dvě verze narozeninového embéixa, v červenci jsou to dvě barevné verze užovky. Tato narozeninová Škoda 105 L je ve zlatohnědé barvě.
Nové tmavě šedé Embéixo, jak Abrex narozeninový model familiérně nazývá. Ke každém „narozeninovému“ abrexu je přibalený aršík s obtisky. Zatím Abrex počítá jen s kulatými a půlkulatými narozeninami.
Nová světle modrá narozeninová Šestsettrojka doplňuje tatrovku, kterou Abrex vydal v květnu 2020. Jde o „narozeninově“ vyzdobený model, ale rychlé pruhy nejsou anachronismem ani na Tatře 603. Toto provedení sice nevychází ze skutečného vozu, ale tatry se v šedesátých letech proháněly na soutěžních a závodních tratích s různými pruhy.
Dynamický narozeninový design

Do nové řady vybrali v Abrexu zatím hlavně retro modely – několik škodovek a tatru šestsettrojku 1:43. Pro vozy navrhli takzvané „rychlé pruhy“, kterými si odedávna zdobí své vozy sportovně ladění řidiči. Rychlé pruhy jsou nalepené ve stylu „designu Shelby“ přes kapoty a střechu automobilu nebo na bocích ve „stylu soutěžních škodovek“ z šedesátých a sedmdesátých let.

„Sportovní“ verzi embéčka Škodě MBX pruhy ve stylu Fordu Shelby z šedesátých let sluší. Autorkou designu „narozeninových abrexů“ je grafička Abrexu Lucie Drbohlavová.
V polovině května 2020 uvedl Abrex na trh čtyři narozeninová autíčka – dvě barevné verze modelu 1969 Škoda 1100 MBX, zelený model 1976 Škoda 105 L a černý modely 1969 Tatra 603-2. Všechny zdobí „rychlé pruhy“ a bílá pole pro startovní čísla.

Pruhy doplňují prázdná bílá pole pro startovní čísla. Narozeninový trik spočívá v tom, že jsou k modelům přiložené obtisky se dvěma řadami čísel po pěti od 20 do 70. Z nich můžete individuálně vybrat číslo kulatých nebo půlkulatých narozenin, které váš oblíbenec slaví. Upravit model musíte sami, ale právě to, když uděláte něco pro obdarovaného vlastníma rukama, se dnes cení nejvíc. Obě čísla stačí odstřihnout, na pár vteřin namočit obtisk ve vodě, pak opatrně stáhnout na bílé kulaté pole na modelu, vyrovnat a nechat zaschnout.

Ke každém „narozeninovému“ abrexu je přibalený aršík s obtisky. Můžete z nich vytvořit „startovní“ číslo modelu ve tvaru věku obdarovaného jubilanta. Zatím Abrex počítá jen s kulatými a půlkulatými narozeninami, ale pokud nová série uspěje, dá se očekávat celá číselná řada minimálně do sta let.
Přestože jsou modely vyzdobené „rychlými pruhy“ a poli pro startovními čísla hlavně pro účely narozeninového dárku, jejich design je líbivý i sám o sobě.
Podoba „rychlých pruhů“ neodpovídá žádnému historickému vozu, ale o to v tomto případě nejde. Model slouží jako dárek i pro laiky.

Obtisky v první sérii „Narozeninových modelů“ Abrex 1:43 zatím počítají jen s „exkluzivními“ půlkulatými narozeninami mladíků do 70 let. To je trochu škoda, protože modely by se hodily i na nekulaté narozeniny lidí ve „středním“ věku nad sedmdesát let. Kreativním výběrem sice z poskytnuté řady číslic vytvoříte třeba dvojici čísel 76, ale čísla 8 nebo 9 v „půlkulaté“ řadě chybí. Dá se ale očekávat, že pokud nová řada uspěje, poskytne Abrex k modelům i obtisky pro nekulaté narozeniny.

Design nových originálních krabiček Abrex pro „narozeninové modely“ je trochu divoký, ale kdo si na narozeninové party hraje na vkusnou distingovanost. Texty na krabičkách jsou v češtině a angličtině.
Kolik a za kolik

Abrex tyto modely vydává jako standardní „nelimitovanou“ edici. V květnu zhotovili v Abrexu asi dvě stovky modelů od každé verze a později doplnili na vyšší počty černou tatrovku. Nyní Abrex vydává zatím neupřesněné množství nových čtyř verzí a doplní zároveň nabídku prvních tří modelů, které se v květnu vyprodaly už první den. Protože jde o poměrně časově náročnou manuální výrobu – standardní modely se vybalují z původního balení, ručně se oblepují a pak se balí do nových krabiček –, dá se předpokládat, že se některé verze narozeninových modelů můžou opět krátkodobě vyprodat. Nejde ale o limitované edice a Abrex je může opět dovyrobit.

Černá narozeninová Šestsettrojka se na rozdíl od prvních verzí narozeninových Embéix a Užovek nikdy zcela nevyprodala. Abrex jich zjevně vyrobil zatím nejvíc.

Nové narozeninové modely stojí rovných 1000 Kč a jejich doprava je zdarma. Prodávají se zatím jen v e-Shopu Abrexu. V budoucnu by ale některé z nich měli dostat do prodeje i obchody s dárkovými předměty, které se prodejem sběratelských modelů nezabývají. Souvisí to se snahou Abrexu oslovit s modely i nové skupiny zákazníků, kteří hledají zajímavý dárek pro sběratele i nesběratele.

Abrex zatím připravil jako narozeninové modely jen retro auta s šedesátých let. Pokud se nová řada ujme, dají se očekávat i modely současných škodovek.

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.